Jiří Paroubek: Nečasova vláda přináší do ekonomiky pouze chaos

obrazek
18.12.2012 17:12
Původním posláním a smyslem Nečasovy vlády byla rozpočtová odpovědnost. Místo toho jsme se dočkali schodků státního rozpočtu, které přesahovaly a přesahují sto miliard korun. Vždyť jen rozpočet na letošní rok vycházel z růstu nominálního HDP o 200 miliard korun, přičemž HDP letos nejenže nevzroste vůbec, ale bude ve skutečnosti nižší, než byl v roce 2011. A bude dokonce nižší, než v roce 2008. Tento Nečasův a Kalouskův Titanik tak nabírá kurz plnou parou vzad.

Ministr financí Kalousek již nemůže dělat účetní triky, jako se mu to povedlo v roce 2008, kdy se chlubil rekordně nízkým deficitem. Pokud by tehdejší Topolánkova vláda nekouzlila s legislativou, Kalousek by měl již v roce 2008 schodek státního rozpočtu okolo 70 miliard korun. A to bylo ještě v době, kdy naši ekonomiku nezasáhla ekonomická krize a Česká republika byla v očích Miroslava Kalouska „ostrůvkem stability“.

S rozpočtem na příští rok je to velmi podobné. Plošné škrty Nečasovy vlády z let minulých zavedly českou ekonomiku do nejdelší recese v historii naší samostatnosti. Míra nezaměstnanosti roste, stát šetří na špatných místech, neexistují prakticky žádná prorůstová opatření, vyhlídky na růst ekonomiky v příštím roce jsou prakticky nulové.

Velkým mýtem ODS a TOP 09 potom je, že jejich vlády snižují daně. Rád bych upozornil, že složená daňová kvóta byla v roce 2006, kdy jsem byl českým premiérem, o 0,7 % nižší, nežli se počítá pro příští rok. Tehdy však zadluženost v poměru k HDP klesala, zatímco nyní dramaticky roste.

Jestliže dnes ministr financí hovoří o potřebě snižování strukturálního schodku, napravuje pouze to, co on sám jako ministr financí za posledních 6 let způsobil, a to zejména v Topolánkově vládě uplatněním reformního balíku z roku 2008, založeného na snižování daní z příjmů a pojistného. Tento balík připravil veřejné rozpočty každý rok zhruba o 80 až 90 miliard korun.

Bezradnost Nečasovy vlády dokazuje i navrhované zvýšení sazeb DPH. To dopadne na životní úroveň všech nízko- i středních příjmových vrstev obyvatel. A nejenže toto faktické zdražení způsobí řadě domácností existenční potíže, ale bude znamenat také další pokles spotřeby obyvatelstva se špatným dopadem na hospodářský růst země a na výběr daní.

Nedočkali jsme se bohužel ani žádného prorůstového opatření. Navrhované změny jsou buď nekoncepční, nebo nerealistické. A protože jde v řadě případů z toho mála, co vláda nabízí, o opatření dočasná, vnáší Nečasova vláda pouze chaos do daňového systému a komplikuje život českým i zahraničním podnikatelům.

Z těchto důvodů budou národní socialisté hlasovat jak proti zvyšování DPH, tak i proti návrhu rozpočtu na příští rok.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Čemu se divit, když ministrem může být u nás klidně ii cvičená opice -(

Hlavně, aby měla tu správnou legitimaci.