Jiří Paroubek: Prorůstová opatření vlády buď zcela chybí, nebo jdou špatným směrem

obrazek
20.2.2013 13:27
Před rokem a půl jsem upozorňoval, že v roce 2012 nedojde k ekonomickému růstu, jak jej tehdy předpokládal ministr financí Kalousek, ale naopak, že česká ekonomika klesne přibližně o 1 %. Jak se nyní ukazuje, měl jsem pravdu. A velmi podobné to zřejmě bude i v roce letošním. Opakovaně proto musím naléhat na Nečasovu vládu, aby se začala konečně zaobírat opatřeními k obnovení ekonomického růstu.

Nečasova vláda se v minulých měsících ztratila ve vlastních vnitřních šarvátkách a permanentních krizích. Místo toho, aby hledala účinná opatření, která přislíbil premiér Nečas a ministr Kalousek již před rokem. I když ale vláda nyní zformuluje několik desítek opatření, výsledky přijdou nejdříve za rok a půl až dva. Vláda zkrátka zaspala!

Několik opatření bylo v minulé době vládou přijato, ale tato opatření přišla nejméně s ročním zpožděním. Naprostá většina přijatých opatření navíc začne vytvářet nová pracovní místa až po delším čase, tj. nejdříve za rok a půl.

S některými náměty opatření, které by mohly mít rychlejší efekt na tvorbu nových pracovních míst, však vláda ve svém repertoáru nepočítá. Mám na mysli například zavedení příspěvku zaměstnanci při vstupu do zaměstnání za minimální mzdu nebo urychlenou přípravu legislativy umožňující obcím i krajům vytvářet sociální podniky, ve kterých by nezaměstnaní udržovali získané pracovní návyky, přičemž tyto podniky by pracovaly zaměřením svého výrobního sortimentu především pro potřeby veřejného sektoru. Další možností je urychlené přehodnocení systému investičních pobídek, což by přitáhlo do republiky dramaticky více nových investorů.

Vláda musí v současné době udělat „něco“ aktivního také pro urychlenou tvorbu nových pracovních míst. Není možné, aby vláda s pohodlností a neschopností sobě vlastní čekala a spoléhala se v rámci zhoubné neoliberální ekonomické teorie, až změna přijde sama. Také chřipka odejde rychleji, pokud na ni použijeme léky.

Plošné škrty Nečasovy vlády z let minulých zavedly českou ekonomiku do nejdelší recese v historii naší samostatnosti. Míra nezaměstnanosti roste, stát šetří na špatných místech, neexistují prakticky žádná prorůstová opatření, vyhlídky na růst ekonomiky v příštím roce jsou prakticky nulové.

Velkým mýtem ODS a TOP 09 potom je, že jejich vlády snižují daně. Rád bych upozornil, že složená daňová kvóta byla v roce 2006, kdy jsem byl českým premiérem, o 0,7 % nižší, nežli se počítá pro tento rok. Tehdy však zadluženost v poměru k HDP klesala, zatímco nyní dramaticky roste.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.