Jiří Paroubek: Říkají si „los indignados" – rozhořčení

obrazek
27.6.2011 08:05
Neděle před týdnem, 19. června, byla v Madridu ve znamení masivních protestních pochodů. Zdánlivě banální zpráva, které naše sdělovací prostředky nevěnovaly téměř žádnou pozornost. Ostatně ani jinde ve světě se situací ve Španělsku média příliš nezabývají. Já jsem paradoxně poprvé zaznamenal španělské protesty na odborářské demonstraci 21. května na Václavském náměstí. Mladí Španělé procházeli mezi demonstrujícími a rozdávali informační letáky v češtině vyzývající k podpoře španělských demonstrací. Byl jsem překvapen a to jsem ještě netušil, že se ve Španělsku děje něco natolik mimořádného, že o tom z obav bude téměř celý svět mlčet.

Vše začalo 15. května okupací madridského náměstí Puerta del Sol. Podle tohoto data se také celé hnutí nazývá M15. V tento den začaly protesty proti 40%-ní míře nezaměstnanosti mladých lidí a proti celkové míře nezaměstnanosti přesahující 23%. Protestující směřovali svůj hněv zejména proti "sociálnímu paktu" uzavřenému mezi odbory a španělskou vládou premiéra Zapatera. Odbory se zavázaly, že zabrání protestům proti masivním úsporným opatřením. Pro jasnější představu bylo jedním z těchto patření i snížení důchodů o 20 %.

Největší masou protestujících jsou mladí lidé. Říkají si „Los indignados", rozhořčení. Rozhořčuje je politická, ekonomická a sociální perspektiva, se kterou jsou každodenně konfrontováni. Rozhořčuje je korupce mezi politiky a podnikateli ucházejícími se o státní zakázky. Rozhořčuje je fatální selhání světového bankovního systému, které umožnilo rozšíření krize způsobené chamtivostí několika bank do celého světa. Ve svém manifestu Los Indignados uvádějí: „Demokracie patří lidu (demos = lid, krátos = vláda), což znamená, že vládu tvoří každý z nás. Avšak ve Španělsku nám většina politické třídy ani nenaslouchá. Politici by měli náš hlas vnést do institucí, usnadnit politickou účast občanů přímými kanály, jež poskytují co největší užitek širší společnosti, nikoli pro obohacení a prospěch na náš úkor dbát jen o diktaturu velkých ekonomických mocností a udržovat je při moci střídáním dvou stran.“

Situace ve Španělsku není výjimečná, naopak, je v západních demokraciích zcela běžnou. Proto se hnutí M15 tak snadno rozšířilo i do dalších západoevropských zemí. Svou podstatou jsou Los indignados zaměření především proti neoliberalismu, který se snaží ovládnout hospodářské dění na celém světě. A pravděpodobně i proto světová i česká média nechtějí informovat o poklidných španělských demonstracích a o myšlenkách, které jsou shrnuty v dokumentu hnutí M15 Manifest Democracia Ya Real. Bojí se, že se lidé v nejvyspělejších částech světa spojí a odmítnou dále podporovat politickou korupci vládnoucí politické třídy, která přestala chápat potřeby lidí a neomezený diktát nadnárodních finančních skupin. Bojí se výzvy k mravní revoluci. Ve Španělsku je to skutečná předrevoluční situace, jež se může rozšířit po celé Evropě.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

Vážený pane poslanče,

velký dík za tento aktuální článek, který dokresluje skutečnou situaci ve Španělsku. Z provládních pravicově zaměřených veřejnoprávních prostředků k obyčejunému občanu totiž proniknou toliko informace spíše, týkající se počínající turistické sezóny na španělském mořském pobřeží, či ohledně přestupů do Realu Madrid či CF Barcelona, když ETA má momentální přestávku.

homoculturalis

Všobecný hněv vytváří v řadě zemí revoluční situaci podobnou té v Rusku na jaře roku 1917. Masy prohlásí "ať platí ti. kteří to zavinili". Establishmet sahne k ozbrojené represi a nechá elitními jednotkami postřílet několik stovek demonstrantů. Že se to nemůže stát? Rád bych se mýlil