Jiří Paroubek: Rozdíly v průzkumech veřejného mínění jsou přinejmenším pozoruhodné

obrazek
18.9.2012 08:15
Jsem velmi vážně znepokojen, a věřím, že nejsem sám, výsledky práce několika agentur veřejného mínění, zejména pak těch, které provádí předvolební průzkumy pro veřejnoprávní média – Českou televizi a Český rozhlas. Je zarážející, že zmíněné agentury, které zpracovávají předvolební průzkumy, se často liší v odhadech u jednotlivých stran a hnutí v rozmezí až 8 %, přičemž za zmínku stojí fakt, že průzkumy jsou realizovány ve stejné lokalitě takřka ve stejném čase, a agentury deklarují reprezentativní vzorek obyvatel, který odpovídá údajům vyplývajícím z Českého statistického úřadu.

Zasílám proto touto cestou otevřený dopis PhDr. Evě Veisové, PhD., předsedkyni Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění, a to s žádostí o prověření práce těchto agentur. Podobný dopis přeložený do anglického jazyka zašlu rovněž zítra do obdobného mezinárodního sdružení ESOMAR.

Domnívám se, že je ohrožen férový průběh voleb, a to díky nepřesným a nekvalitně zpracovaným, řekl bych dokonce až manipulativním, předvolebním průzkumům, které pro veřejnoprávní média zpracovávají s tak obrovskými rozdíly agentury STEM/MARK, SC&C a PPM Factum.


Dopis předsedkyni sdružení SIMAR:

PhDr. Eva Veisová, PhD.

předsedkyně

SIMAR, Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění

Vážená paní předsedkyně,

obracím se na Vás jako předseda politické strany Národní socialisté – levice 21. století. Důvodem mého dopisu je velmi vážné znepokojení a obava o kvalitu práce Vašich členských agentur, které se zabývají průzkumy veřejného mínění. Jmenovitě se to týká agentury STEM/MARK, SC&C a PPM Factum, které zpracovávají předvolební průzkumy pro veřejnoprávní média (Českou televizi a Český rozhlas).

Na Vašich internetových stránkách uvádíte, že coby neziskové sdružení předních agentur výzkumu trhu a veřejného mínění působících v České republice věnujete hlavní pozornost zvyšování kvality služeb poskytovaných členskými agenturami, a že důsledně dbáte na dodržování vlastních etických a metodických standardů výzkumu trhu a veřejného mínění, které vycházejí z pravidel mezinárodní organizace ESOMAR.

Je zarážející, že zmíněné agentury, které zpracovávají předvolební průzkumy, se často liší v odhadech u jednotlivých stran a hnutí v rozmezí až 8 %, přičemž za zmínku stojí fakt, že průzkumy jsou realizovány ve stejné lokalitě takřka ve stejném čase, a agentury deklarují reprezentativní vzorek obyvatel, který odpovídá údajům vyplývajícím z Českého statistického úřadu.

Vzhledem k odchylce, kterou agentury uvádějí, a číslům, které prezentují, je evidentní, že zvolené metodické postupy sběru dat a jejich vyhodnocování nejsou zcela v pořádku, a že tedy dochází k prezentaci nepřesných a zavádějících odhadů. Dle mého názoru je kvalita průzkumů nedostatečná a je s podivem, že se Vaše sdružení touto problematikou kvality a dodržování mezinárodních pravidel a etického kodexu nezabývá.

Vážená paní předsedkyně,

dovolte mi Vás závěrem otevřeně vyzvat, aby Vaše sdružení celou záležitost pečlivě a urychleně prošetřilo, a aby začalo konat. Domnívám se totiž, že díky vaší nečinnosti je ohrožen férový průběh voleb, a to díky nepřesným a nekvalitně zpracovaným, řekl bych dokonce manipulativním, předvolebním průzkumům, které pro veřejnoprávní média zpracovávají s tak obrovskými rozdíly Vaše členské agentury STEM/MARK, SC&C a PPM Factum.

S přátelským pozdravem,

Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: média

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Dnes jsem se dočetl,

že stranu LEV 21 na Ústecku předstihuje Zemanova SPOZ.

Bylo zajímavé se na toto téma zde dočíst nějaký fundovaný rozbor,
tj. programy obou stran na Ústecku, jejich kandidáti,
způsob vedení volební kampaně.
To by asi byla cesta k odhalení "slabin" regionálních volebních průzkumů.