Jiří Paroubek: Rozklad státu - vrchol společenské krize v nedohlednu

obrazek
4.10.2012 15:54
Rozklad státního aparátu postoupil měrou, která i mě šokuje. Metanolová aféra ukázala pozoruhodnou a podezřelou neschopnost celé řady institucí státu. Počínaje Celní správou přes Policii ČR, Potravinářskou inspekci až po ČOI a hygienickou službu. Ti všichni v té nebo oné míře tolerovali či dokonce dlouhodobě kryli výrobu a obchod pančovaného alkoholu na bázi denaturovaného lihu rafinovaného savem (prodej tohoto lihu dosahuje prý čtvrtinového podílu na celkovém prodeji lihovin a destilátů). Hrůza! Miliardové daňové úniky a obrovský byznys zcela mimo kontrolu státu! Jako v Americe za časů Al Capona.

Lze vcelku snadno vydedukovat, kdo z vrcholných politiků tento druh mafiánského byznysu kryje (třeba podle toho, které instituce státu selhávají). A podobný byznys – je jen otázka, kdo jej řídí – probíhá také s pašovanými cigaretami. Nepochybuj dnes již ani o tom, že obdobné druhy obchodů se uskutečňují i v hazardu. Tam se nějak pozoruhodně dlouho nedaří prosadit legislativu regulující důsledně tuto oblast. Podobné zdá se to může být i v distribuci pohonných hmot. Vlastně se ani nechci vracet zpět do let 2005 - 2006, kdo všechno z politiků tehdy vystupoval proti zavedení registračních pokladen. Zbývá dodat, že pokud by u nás byly registrační pokladny s pamětí již pět let zavedeny, byl by velice ztížen, ne-li zcela znemožněn prodej pančovaného alkoholu a stát by podstatně snížil daňové úniky. A o to tehdy asi šlo, aby to nebylo možné.

Rozval státu museli silně překvapení občané shlédnout prakticky v přímém přenosu při "špuntovkovém" útoku na prezidenta v Chrastavě. Lidé z ochranky prezidenta se chovali jako výletníci pohybující se ležérně a bezstarostně davem. Byl jsem s prezidentem v minulosti často ve velmi zásadním sporu. Ale nechápu, kde se dnes bere nenávist vůči V. Klausovi u těch různých Vieweghů, Jochů a Šiklových. Je přitom zajímavé, že se často jedná o exponenty "pravdy a lásky". Ale je třeba dodat, že láskou k bližnímu tito dobráčci příliš neslynou. Prostě i oni konečně pochopili, že V. Klaus se vrátí do běžné politiky po ukončení prezidentského úřadu už prostě proto, že z ní nikdy neodešel…

Pamatuji se dobře, že V. Klaus byl z politiků české pravice jediný, kdo měl odvahu veřejně vystoupit proti vajíčkovým útokům, které v květnu 2009 – před volbami do EP – směřovaly na mne a na další tehdejší předáky ČSSD. Cílem těchto vajíčkových estrád byla má dehonestace, zostuzení, zesměšnění a také rozbití celé volební kampaně ČSSD. To vše za vášnivého angažmá českých médií, která nadšeně heroizovala útočníky. Také tehdy řada novinářů perfidně psala, že je potřeba věc zlehčit, brát tak nějak s humorem. Prezident se choval při i po útoku – jak chci věřit v podstatě anarchistického chaota – naprosto normálně. Nebyl hysterický ani přehnaně vyvedený z míry. "Český Breivik" (naštěstí poněkud operetní produkt malých českých poměrů) dnes poskytuje rozhovory médiím jako velká popová hvězda. Myslím, že by se celou věc měl pokusit uzavřít sám Václav Klaus. Tím, že vyzve média a celou českou politickou scénu ke klidu, k uzavření celé věci. Moc ale nevěřím tomu, že se mu to podaří. V každém případě nahrazuje ale metanolová aféra i "špuntovkový atentát" potřebný politický diskurs před krajskými a senátními volbami. A tak zcela jistě nedojde ani na diskusi o zadlužení krajů, o veřejných službách, o koncepci zdravotnictví, školství, dopravy a sociální péče či o strategii investic v krajích. Znechucení veřejnosti politikou a politiky se tak ještě zvětší. A k volbám dorazí jen voliči zavedených parlamentních stran. Nedojde tak k velké fragmentaci politické scény. Maximálně se tu a tam objeví v jednotlivých krajích, zastupitelstvech nějaká regionální hnutí a sdružení. To je jistě ze strany dlouhodobých zájmů zavedených stran žádoucí, ale stejně se tyto strany v budoucnu (při volbách do sněmovny) svému dalšímu oslabení nevyhnou.

A k orientaci společnosti tímto směrem slouží nesporně i intenzifikované průzkumy veřejného mínění, jejichž výsledky je česká veřejnost bičována v posledních týdnech. Jaký to rozdíl proti situaci před krajskými volbami v roce 2008. Tehdy vlastně téměř žádné průzkumy veřejného mínění k dispozici nebyly. Proč ta změna? Výzkumné agentury, pracující zejména pro Českou televizi a Český rozhlas, dlouhodobě spolupracují s ODS (SC&C) a ČSSD (STEM) a prostě vědí, co se od nich očekává.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: média, reformy, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Paroubku, dobrý večer. Klaus, je z mého pohledu, jako "jediný a největší" budovatel kapitalismu v Čechách a okolí PRAPŮVODCEM stavu, který je v této chvíli v této zemi. A pokud Vaše pocity ovlivňuje rádoby "zastání" se Vás Klausem v době, kdy na Vás házela parta organizovaných zmetků vajíčka, tak to beru jako vyjádření "na oplátku".... Raději nekomentuji.

Vše a všichni ti modrofialovočernozelení jsou  "jeho dětičky", takhle si je "vychoval", takhle s námi hrál, hraje a bude hrát "bago"  - s tou slavnou "pravici". Pohrdá lidmi, vysmívá se jim, ješitnost z něj teče proudem, oslněn vlastní velikostí, nepostradatelností - lidskou dimenzi má tento prezident  asi jako betonový panel. A navíc se na této zemi a jejích občanech PODEPSAL ZPŮSOBEM, který by nikdy neměl být zapomenut. On a jeho parta je ZÁKLADNÍ PŘÍČINA katastrofálního stavu této země a zklamání těch, kteří si podobné "dobráky", vyzvonili na Václavském náměstí a netušili, že tím posloužili svým absolutním nenávistným nepřátelům. Takže se budeme divit, že to dopadá jak to dopadá??? Nebo to vezmeme s racionalitou a reálným despektem bez obviňování ve smyslu "kdo co řekl"..., protože rozhodující je "KDO CO DĚLAL, UDĚLAL, DĚLÁ a zda nejsou jeho SLOVA V ROZPORU SE SKUTEČNÝMI ČINY - lhal, lže a bude lhát, kradl, krade a bude krást"..... Kéž by bylo více LIDÍ jako je pan Viewegh. A v dané chvíli je mi téměř fuk, zda je "pravdoláskař" (na rozdíl od Jocha, Šiklové a spol. podobných "dobráků"....).

Rozval této společnosti probíhá NEPŘETRŽITĚ, KONTINUÁLNĚ A S PŘIBÝVAJÍCÍ NELIDSKOSTÍ , díky obrovitému majetkovému převratu, již 23 let, takže 27 mrtvých lidí kvůli nenažraným hyenám holdujícím božstvu majetku a peněz, desítky lidí osleplých - to je pro "státní správu" nepodstatné..... Odhaleni byli ....pouze tajtrlíci - ti skuteční viníci jsou v pohodě tak, jako ti z miliardových, nikdy neřešených podvodů s topnými oleji  a zjevně stovek, ne-li tisíců dalších zrůdností (a kolik mrtvých a "nezvěstných" padlo na tyto "oltáře" božstva majetku a hrabivosti?).

Bohužel, někde jsem slyšel o aktuálnosti zprávy, jakékoliv - 48 hodin.... Kde je Bacz, Novák, Langer při vyhrožování a prezidentské volbě nadčlověka z Hradu....,  PROMOPRO..... a "finiš" - MUDr. David Rath??? Sedí ve vyšetřovací vazbě..... Komu to slouží???? Kdo z toho má prospěch??? Průměrný občan této země ani náhodou....

Pouze na okraj: dnes jsem byl v "průzkumu" dotázán, ZDA SOUHLASÍM, ABY BYLA LÉKÁŘSKÁ PÉČE NA MÍSTĚ PLACENA KEŠ.....(promiňte v hotovosti, lépe kartou, ať z toho něco kápne i bance...). Včera mi "bylo prostřednictvím TV sděleno", že mě státní (nebo už zašmelená???) ČEZ umožní "přispět" na zlodějnu s "ekologickou obnovitelnou energií" o 400,-- Kč měsíčně více. Co asi pocítí ten gaunerelitami/gangsterelitami opovrhovaný "obyčejný" lid, plebs, lůza, magoři nebo jak nás ta sebestředná sebranka pojmenovává....??!!!

Pane Paroubku, pro mne je KLAUS A SPOL. přímým viníkem stavu, kdy začíná "PROBUBLÁVAT NÁSILÍ", protože ani já nechci jít na "jatka", díky "úsporám chemického ekvilibristy - "rétora", které již mají pach tisíců mrtvol"...galaktickému podvodu na občanech této země. Všichni aktéři jsou známí - dnes se jeden chce polít "zmizíkem", aby se zapomnělo.... Doufám, že se na Drábka nezapomene. Jedna z prehistorických oblud globálního kapitálu..... Ale zcela jistě si "stihl nahrábnout" a bude se smát v pohodě dál..... A to má "lid" nadále tolerovat a s prominutím "žrát"....? Příjemný večer, můj hlas dostanete i díky panu Kosinovi, Němcovi a dalším.  Zatím... A to přes postoj k Bendovu flanďáckému podvodu s další částí nerozkradeného majetku tohoto státu. Klidnou noc.

 P.S. Omlouvám se, opravil jsem chyby v textu z noci dnes ráno...