Jiří Paroubek: Stávka, demonstrace – opravdu fiasko?

9.12.2010 11:37
Prezident Klaus – a nepochybuji, že v jeho šlépějích učiní mnozí další pravicoví politici – si utahuje ze slušnosti odborářů. Z mnoha set tisíc zaměstnanců veřejného sektoru se podle údajů odborářů zúčastnilo stávky cca 150 tisíc lidí, demonstrací na 22 místech republiky ve velkých a větších městech další desítky tisíc lidí. A sympatizantů s protestujícími byly statisíce, podle průzkumů veřejného mínění to bylo 60% v jednom z průzkumů a 54% u druhého, střízlivějšího. To je vynikající společenská podpora stávkujících a odborářů. Stávkující byli v zajetí slušnosti tak, aby „jejich problém“, co nejméně zkomplikoval život ostatním občanům.

Ovšem „jejich problém“ není jen jejich problém. Je to problém všech zaměstnanců (i soukromého sektoru), za jejichž práva se ti, kteří ve středu demonstrovali a stávkovali, brali. Jinak řečeno, každou stávku, chtějí–li stávkující prosadit svůj zájem (proto ostatně stávkují), musí společnost pocítit. Musí zabolet. A zdá se, že tentokrát pro samé ohledy odborářů, stávka společnost příliš nezabolela.

A V. Klaus, místo aby ohleduplnost odborářů ocenil, si z nich cynicky utahoval. To je naprosto neslýchané vyjadřování prezidenta republiky. Ten jen ukazuje, na čí straně v české společnosti stojí. A je to zcela v rozporu s tradicí prezidentského úřadu, jak ji založili T. G. Masaryk a E. Beneš. A pro odboráře velké poučení, že přehnanou slušnost druhá strana bere jako slabost. Odboráři, zaměstnanci při svých příštích protestních akcích musí brát v úvahu především své vlastní zájmy.

Neslýchaný byl také tlak médií. Zveřejňování majetkových poměrů představitelů odborů, to je stejně trapná dehonestační metoda jako botičky od Diora dcery bývalého předsedy ČSSD anebo káva v hotelu Kempinski téhož. Celý český mediální komplex, vždy v klíčových momentech fanaticky podporující pravici, se zase po půlroční pauze od sněmovních voleb předvedl v plné nádheře. Pokud jejich přehánění bude kontinuálně pokračovat zjistíme už v neděli, že na pražské demonstraci nebyly tři až čtyři tisíce lidí, ale jen tři známé zcela odpudivé zjevy: Zavadil, Falbr, Paroubek.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Ono také co si myslet, když dlouholetý šéf odborů, za jehož šéfování se odbory nezmohly na jedinou celostátní účinnou akci, dnes šéfuje nejelitářštější instituci jakou u nás máme (horní komoru parlamentu). Sněmovna lordů a šéf odborů bojující za práva těch nejušlápnutějších, to mi hlava nebere. To by mne fakt zajímalo, co to obyčejným, denodenně od do pracujícím, přinese.
miluna
No a co vy tu trojčíte jako kdyby o něco šlo, tak se holt staneme otroky no. Modlit se budeme k živoucímu (následně nabalzamovanému) neoliberálnímu bohovi na Hradě (média nás přesvědčí že úmrtí Boha je důkaz jeho božství), jednou za pět let dostaneme mundůr se jménem otrokáře, kterému budeme patřit (Bakala, Kalousek atd..) Ti co půjdou dobrovolně volit jedinou existující stranu-Veřejnou Občanskou TUPost budou dostávat chleba kde bude míň pilin a nárok na jednu neděli v roce, kdy budou pracovat jen 12 hodin. Ti uvědomělí co nabonzují neuvědomělé dostanou kartičku pro jeden lékařský zákrok kuchyňským nožem ve sklepě soukromé kliniky pro členy VOTUPu. Naopak drzouni co budou po 16ti hodinové směně usínat při vysílání Velkého Bratra a nebudou tedy mít prověřené informace o tom jak se mají dobře zjevných výhod tohoto zřízení nebudou hodni a jako parazitující socky budou použiti ke krmení psů hlídajících lágry, které nám naši skvělí vůdci darují. Takže se tu nehádejte, jde to přeci dobrým směrem a nemáme se čeho bát … Bojovat proti positivním trendům je přeci nesmysl!!
zdobinsky
Pro dnešní dobu je čím dál více charakteristické, že dělníci již prakticky nestávkují (jednak je jich čím dál méně, jednak jsou mezi nimi hodně cizinci, kteří nemají žádná práva). A tak stávkují úředníci, lékaři, učitelé. Kdysi něco naprosto nemyslitelného. I to dokumentuje, jak se společnost 21. st. proměnila, a kam až ji všemocný kapitál, podporovaný nejvíce právě dnešními stávkujícími, posunul.
vladajsoucna
Počet stávkujících je slušný na to, že ne všichni věří, že jeden den stávky něco změní a k něčemu povede. Skutečnou reakcí na Kalouskovu diktaturu musí být jen neomezená generální stávka. Višňovský, kde se v tobě bere ta sviňská drzost někoho označovat za flákače, ty, jeden z největších lemplů s hlubokou psychickou poruchou?
miluna
Co čekat od člověka co díky svojí narcistické psychické konstelaci odmítá kritiku každého svého nesmyslného nápadu a tak právě on hlavně stojí za ztrátou transformačních 3000mld Kč, které by mimochodem pokryly náš celý dluh a ještě by každému občanu této země zbylo na levnější auto.. Osobně považuji za největší chybu socdem a hlavně patrně M. Zemana, že se s Klausem nedokázala vyrovnat a nechala ho dál škodit téhle zemi jen proto, že ho chvíli potřebovala…. S ďáblem si člověk zahrávat nemá, i když právě on má vždycky dost co nabídnout:-) Kde na to ale Klaus bere tu drzost, to nevím, já kdybych poškodil tuhle zemi nejvíc ze všech bytostí na světě tak někam zalezu a ani nemuknu…. jen jako narcistický psychotik bych se ještě víc zatvrdil a začal všechny přesvědčovat, že jsem nejvyšší bytostí vesmíru ….
zdobinsky
Bude tomu osm let, co v Praze stávkovali řidiči tramvají. Šlo víceméně o vzpouru proti neúměrnému přetěžování a mobbingu ze strany vedení podniku. Tehdy se bohužel tramvajáci zastání veřejnosti, politiků, natož sdělovacích prostředků, také nedočkali.
jaroslav
Prezident Klaus včera naplno lidem sdělil na ktzeré straně stojí a koho prezidentem vlastně je. Prezidentem všech občanů zcela jistě není. Svým vystupováním zmobilizuje národ ke generální stávce. Očekávám změny ve vládnoucí garnitúře již na jaře!
zdobinsky
Bělohradský píše o lůzovitosti českého veřejného mínění. Tomu se přizpůsobují, nebo lépe řečeno z něho vycházejí české sdělovací prostředky, s tím se, jak je vidět, ztotožňuje i Václav Klaus. Osobně bych od něho očekával více noblesy, ale jak předvádí, mýlil jsem se.