Jiří Paroubek: Už umírají lidé aneb selhání státní správy

obrazek
19.9.2012 11:45
„Právě tato vláda s ručením omezeným a s úředníky ještě omezenějšími nám zaručuje, že se za třicet let dočkáme slušných penzí,“ komentuje to v Právu profesor sociologie Jan Keller. „Vláda, která se dokáže vyvléci ze spoluodpovědnosti za tragédie, které máme před očima, nám garantuje, že církevní restituce neprolomí Benešovy dekrety. Co se stane, pokud se ukáže, že sliby vláda nedodržela?“ klade docela podstatnou otázku.

Věc má i morální rozměr. Svoboda podnikat není svobodou zabíjet a loupit. Nejde jen o pančovanou kořalku, to je jen jedna z příležitostí kriminálního podnikání, kterým se u nás tak daří. Na úkor toho poctivého. Jestliže šedivý maloobchod nikdo nekontroluje, je ohrožen legální maloobchod, protože ten, kdo neplatí daně, vystavuje poctivé obchodníky nekalé soutěži, má neférovou výhodu nákladů, kterým se nedá konkurovat.

Černé distribuční sítě představují základ kriminální infrastruktury. Svoboda celonočního provozu zastaváren je svobodou prodeje kradeného. Sběrny surovin – ve kterých se občas najdou kabely zabezpečovacího zařízení železnice, zastavárny, kde můžete koupit telefon, který vám někdo vytáhl z kapsy. Pro zloděje aut je Česko dokonce evropskou základnou. Často se krade naprosto legálně. Lichváři, na které je zákon krátký (ale jen u nás) a exekutoři, kteří nenesou žádnou odpovědnost (ale jen u nás) – kolik je věcí, které jsou u nás řešeny odlišně jen proto, aby si pár lidí mohlo dovolit něco, za co by dávno v zahraničí seděli.

Kam tekly peníze z pražského dopravního podniku? Jak může fungovat kontrola, když je tolik mocných, kteří ji nepřipustí?

Proč se s takovou vytrvalostí objevují případy dvojí zdanění téměř nerozlišitelných položek, jak to bylo vymyšleno v časech lehkých topných olejů? Tenkrát bylo zjištěno, že metodika, jak díry v zákoně využít, vznikla na ministerstvu financí. Je možné, že i nadále tam tvořivost nezná hranic. Nedávno se rušila výjimka u řezaného tabáku – proč? Jak dlouho platila? Kdo se na tom pakoval? Výherní automaty dostávaly licence bez ohledu na protesty samospráv, takže český gambling má nejhustější síť na světě.

Tento systém, na rozdíl od jiných, funguje. Sousedství heren a zastaváren představuje systém recyklace kriminálních příjmů a může se v něm rozvíjet i kriminální personalistika, protože toto prostředí se přímo nabízí pro nábor nových sil. Uzavřená ghetta lidí bez šancí jsou spolehlivými dodavateli lidí bez budoucnosti, kterým se snadno setře rozdíl mezi vězením a přežíváním v nějaké hrůzné ubytovně. Zvyšování nerovnosti, které v posledních letech nabralo tempo, urychluje utváření uzavřeného světa nelegálních aktivit, když se jiné příležitosti nerýsují.

Pančovaný rum, pančovaný benzín, falešné léky, drogy, pašované cigarety, daňový karusel pro podvodné vratky DPH, to všechno jsou běžné jevy organizovaného zločinu, nad kterým se už ani nepozastavujeme. Pokud nezačne z neopatrnosti nebo z jiného důvodu zabíjet.

Jak je to s podílem oficiální a černé české produkce lihových nápojů? Podle zjištění novinářů například na Aktuálně.cz je padělaná je polovina. Nebudou padělky a podvody to jediné, co se podaří v zemi zachovat? Na venkově před očima mizí zemědělská výroba pro potravinářské zpracování, o té živočišné ani nemluvě. Mizí také místní prodejny, služby, dopravní obsluha, školy. Všimněte si regionálního rozdělení dlouhodobého vývoje HDP na osobu, jak je vykazuje Český statistický úřad. Republika sice vykazuje jako celek zhruba 80 procent úrovně EU 27, ale když se podíváte na jednotlivé kraje mimo Prahu, jsou na nějakých 66 procentech – a co je důležité, tohle číslo je prakticky nezměněné už dobrých deset let. Není to jen jedovatá kořalka, co tuto společnost umrtvuje. Korupce, ideologická zaslepenost, diletantismus, neschopnost.

Tahle vláda si myslí, že důvěra je legrace, že stačí, když si vysloví důvěru sama. Taky si myslí, že řeší dílčí problém, která za pár týdnů odezní a bude přehlušen něčím jiným. Mýlí se. Tohle je finále. Teď už umírají lidé.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Zkusil jsem ten bohužel pravdivý výčet hrůz pouze položkově sestavit jednu za druhou:

Šedivý maloobchod, který  nikdo nekontroluje, tím pádem neplatí daně. Celonoční provoz zastaváren. Sběrny "surovin", ukradených na ulici či železnici. Pro zloděje aut je naše republika rájem. 

Lichváři, na které je zákon krátký a exekutoři, kteří nenesou žádnou odpovědnost. Dvojí zdanění téměř nerozlišitelných položek (například: LTO, řezaný tabák)  Český gambling má nejhustější síť na světě.

Uzavřená ghetta lidí bez šancí. Hrůzné ubytovny, které jsou zdrojem zisku. Pančovaný rum, pančovaný benzín, falešné léky, drogy, pašované cigarety, daňový karusel pro podvodné vratky DPH, organizovaný zločin.

Na venkově před očima mizí zemědělská výroba pro potravinářské zpracování, o té živočišné ani nemluvě. Mizí také místní prodejny, služby, dopravní obsluha, školy.

Dodal bych tam snad jenom tyto "položky": cílová země sexuálních turistů a země se špičkovou spotřebou alkoholu na jednoho obyvatele. Nesporný pokles úrovně školství, zrušení učňovského školství, nedostatek lidí s technickým vzděláním.  Vše v článku napsané je pravda. To vše bují stále více v zemi humanistů TGM a Václava Havla.

Autor doufám přizná, že tyto jevy, spojené také s prvotní akumulací kapitálu, tady nevznikaly pouze v období vlád TAKZVANĚ pravicových. 

Ale kdo kritizuje, měl by přijít s návrhem na řešení. Tady je (nejsem první, kdo s tím přichází):  Když už jsme tak bohatí, že si dovolíme více než miliardu vyhodit na volbu prezidenta, který má minimální pravomoci, není už na čase zavést volební systém s tzv. kroužkováním napříč kandidátkami? Schválně nepíšu napříč politickými stranami, protože všichni registrovaní členové stran by se v pohodě mohli ubytovat například v Pardubicích. Kolik času a energie se tady vynaloží na to, že "pravicový" Lojza je lepší než "levicový" Ferda či naopak? V nekonečných exhibicích Parlamentu České republiky?  A také bych uzákonil, aby za základ nových zákonů (k řešení výšeuvedených hrůz) by byl povinně vzat obdobný zákon v zemích EU, kde se takový problém v tak strašných rozměrech nevyskytuje.