Jiří Paroubek: V. Putin – očekávaný vítěz a prezident Ruska

obrazek
5.3.2012 10:27
Po shlédnutí volebních výsledků ruských prezidentských voleb jsem si vzpomněl na recesistické prohlášení – manifest, který Jaroslav Hašek sepsal v hostinci Kravín poté, co jeho strana – strana mírného pokroku v mezích zákona – zdrcujícím způsobem prohrála volby do rakouské Říšské rady. Jen tak mimochodem, vítězem ve vinohradském volebním obvodu v tomto volebním střetu tehdy byl kandidát národně sociální strany Choc.

Ruského prezidenta zkrátka volí ruští občané a ne čeští novináři a komentátoři, kteří vůči V. Putinovi unisono projevovali v posledních měsících svou animozitu, ba někteří z nich přímo nenávist. Teď budou pro změnu hovořit o nějakém „nezávislém sčítání“ výsledků opozicí a jásat nad případnými protiputinovskými demonstranty v ulicích. Mnohé jim ovšem v argumentaci zkomplikoval server, který umožnil šestistům tisícům zaregistrovaných účastníků nahlédnout do volebních místností v průběhu voleb i do sčítání volebních výsledků. Zkrátka, česká média by se neměla uchylovat k recesi hodné J. Haška.

Upřímně, je ten volební výsledek tak překvapivý? (Tedy kromě našich komentátorů.) Putin vyvedl Rusko z jelcinovského chaosu devadesátých let a přivedl je na cestu k modernizaci, k vysokému hospodářskému růstu a růstu životní úrovně širokých vrstev ruských lidí. Po pauperizaci, kterou ruské obyvatelstvo ve své většině zaznamenalo za období „reformátorů“ Jelcinovy éry, je vývoj za posledních deset let neuvěřitelnou změnou.

To, že se v ruské společnosti projevuje a ještě projeví diferenciace plynoucí především z vytvoření silné střední vrstvy (ta čítá desítky milionů lidí), je potěšitelné a potěšující. Povede k další demokratizaci ruské společnosti. Dovolím si předvídat, že již po příštích volbách do Státní dumy bude Putinova strana Jednotné Rusko potřebovat koaličního partnera. A to i tehdy, bude-li vývoj ruského hospodářství velmi úspěšný.

České televizi bych příště přál méně kyselé komentátory, nežli byla publicistka paní Schmidt a politolog pan Romancov. ČT by příště měla vybrat poněkud méně zaujaté. Mohla by pozvat např. nějakého racionálně uvažujícího ekonoma, který by dokázal zanalyzovat dopady stability na evropskou ekonomiku, který bude Putinovo vítězství nesporně mít. To v dnešním turbulentním světě není zase až tak špatné pro Evropu.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek
Vladimír Štingl

Dobrý večer. Ranní zprávy ČT 24 (5. 3. 02) mě "vykolejily". Svého času dopisovatel a komentátor  (Rusko - nevím zda i nyní) pan Petránek v komentáři k volbám sdělil, že již před volbami tzv. "budoucí opozice" natáčela "dokumenty" o tom "jak byly volby V. Putina zfalšované a zmanipulované"..... Nevěřil jsem svým uším ani očím a tak jsem čekal na další zpravodajství a opět se tam pan Petránek objevil a se stejným prohlášením.... Že by v ČT začal "chaos"? Komentátoři z toho byli vysloveně v šoku.... "Zdálo se mi to" nebo to někdo z Vás též zaregistroval???

 Kohl a po něm Schröder nejen pochopili, ale realizovali politiku s ohledem na to, že Rusko je pro Němce do budoucna naprosto nenahraditelným zdrojem surovin, energií  atd. Nejen  Gorbačovovu souhlasu se spojením Němců lze přičítat velice uvážlivé reakce Němců na vojenskopolitické otázky a problematiku, pokud se to dotýká Ruska. Zatím co u nás to byla politika ignorantů, často i urážek, které neospravedlňuje ani Brežněvova okupace z roku 1968. Vše systémem "ze škarpy do škarpy". Je na čase i toto změnit. Urážky na adresu V. Putina a spol. jsou symbolem slaboduchosti. A už to zase letí éterem.....  Zdravím.

antoninsebek

Děkuji za to, že si alespoň jeden představitel našeho politického spektra všimnul vzedmuté mediální  "antiputinovské" vlny a odsoudil ji.

Já jsem sice pořad, kde vystupovala ona zapšklá paní, přímo neviděl. Ale řada známých, kteří ví, že jsem v Rusku hodněkrát byl (a hodně Rusů bylo tady u mne), mě na to upozornila. Díky videoarchivu jsem se mohl o té objektivnosti zřejmě "nové tváře" České televize přesvědčit.

Není to však poprvé, kdy slovo ve ZPRAVODAJSKÉ a VEŘEJNOPRÁVNÍ televizi dostává pouze jedna strana. Už jsem zde psal, že v pořadu o bratrech Mašínech se nevyskytl ani jeden člověk, který by měl jiný názor. Přestože žijí přímí potomci zavražděných lidí.

Minulý týden byl vysílán pořad o smrti Jana Masaryka. Bylo tam "svědectví" paní, která jako malé děcko slyšela, jak se její babička na Moravě rozčílila a oznámila, že určitě musí jít o vraždu. Přestože osobní tajemník J.M. pan Antonín Sum zemřel v roce 2006, napsal zcela jednoznačné stanovisko a jsou s ním i filmové nahrávky, v hodinovém pořadu o něm není dokonce ani zmínka.

Ale zpět k volbám v Rusku: Volební místnosti hlídalo celkem 190 tisíc kamer, které byly všechny online připojeny na celosvětovou internetovou síť. Tento údaj uvádím hlavně proto, abychom přestali pod pojmem život v Rusku si představovat bečku kvašeného zelí či burlaky na Volze.

Tak jako u nás jsou v Rusku při volebních komisích zastoupeny všechny politické strany, jejich zástupci výsledky odsouhlasí a přenesou do počítačové sítě. Každý občan této PLANETY si může ověřit, jak se hlasovalo v kterékoliv glubince. Ale český rusofob si zřejmě nedokáže spočítat, kolik desítek milionů hlasů by muselo být zfalšováno, aby komunista Zjuganov (dostal čtyřikrát méně hlasů!)  předstihl V.V. Putina. A to v době, kdy si vše můžete i v Rusku nahrát na mobil a poslat onen podvod či pokus o něj do celého světa v průběhu pár vteřin. Nemám jinou možnost, než kromě tohoto komentáře požádat nového pana generálního ředitele ČT, aby si přečetl, co to je objektivní zpravodajství. Už dopředu jsem zvědav, kterou barvu si Kavčí Hory obléknou v předvolební kampani.

 

heriot

Přesně jste to napsal. Kyselé a nenávistné komentáře našich médií jsou opravdu nechutné. Na ten diskusní pořad jsem se vydržel koukat asi 2 minuty. Rusová naštěstí ukázali, že si nechtěji dio vlastních záležitostí nechat mluvit. Je to i naděje pro svět.

Martin Konečný

Mohli by nám Putina tak na měsíc půjčit, aby to tady trochu provětral a sjednal pořádek. Rusové si holt nevolí žádné přizdisrá...

paysan

Myslím si, že je třeba napsat i to proč Putin nejenom českým novinářům a komentátorům vadí. Všechny ty odvolávky na probouzející se ruskou občanskou společnost, na nezbytnost demokratizace ruského politického systému, či na nutnost vtších politických svobod a většího otevření se Ruska tzv.demokratickým hodnotám jsou jen pouhou zástěrkou toho, oč skutečným hráčům na mezinárodním politickém poli jde. Primárním zájmem globálního kapitálu je získání kontroly nad ruským nerostným bohatstvím! Jakoukoliv cestou. To Putin velmi dobře ví a je zásadně proti. A proto vadí!

kosina

Také jsem sledoval Horizont a ty dva úsměvné komentátory. Ta postarší paní jen obtížně skrývala svou nenávist vůči V. Putinovi. Od vysokoškolského pedagoga, byť ze soukromé školy, bych také očekával více nadhledu a objektivity. Škoda, že nedokázali říci, kdo pro ně představuje alternativu. V pořadí druhý komunista Zjuganov to asi nebude. Jen plácali o "opozici", která se však skládá z řady vzájemně protichůdných názorových proudů s mizivou podporou veřejnosti. Inu, klasické zpravodajství ČT.