Jiří Paroubek: Vláda permanentní krize

obrazek
12.5.2011 16:28
Prostě vládnout se musí umět. A česká pravice to neumí. Její vláda tehdy pod vedením V. Klause ostatně skončila trapným rozpadem na přelomu let 1997 a 1998. Další její vláda pod vedením M. Topolánka skončila v troskách, protože ztratila vyloučením čtyř svých poslanců z vládních stran (ODS a Zelených) většinu v poslanecké sněmovně. A dnes je zřejmé, že i tato třetí pravicová vládní konstelace se jen zázrakem dopotácí do konce volebního období. Prostě pravice přes všechny podpůrné triky médií není schopna vést tuto zemi.

Před třemi týdny pravicová vláda překonala další ze svých krizí, aby se vcelku z malicherného důvodu propadla nyní do další. Premiér Nečas zkusil místopředsedovi vlády toho času bez pracovní náplně dělat kádrováka při přijímání odborných pracovníků do jeho týmu. P. Nečas se patrně domnívá, že český premiér je někdo jako sovětský předseda rady lidových komisařů. Že tedy může do ministerských rezortů zasahovat, jak chce. Ale to se velice mýlí. Za svá ministerstva i „ministerstvo“ v případě místopředsedy vlády bez portfeje jsou odpovědni jejich šéfové, ministři a nikoliv předseda vlády.

Ten může pochopitelně dát prezidentu republiky návrh na odvolání toho kterého nekompetentního ministra. A to je vše. Sekretářky v úřadu ministrům neorganizuje.

Teď musí vidět i slepý, kde jsou hlavní slabiny této vlády. Odhlížím teď od nízké odborné kompetentnosti naprosté většiny ministrů...

Ta první slabina vlády se jmenuje Petr Nečas, předseda vlády a předseda ODS. Nemá schopnost řídit a vést. Je malicherný, osobní, bez schopnosti nadhledu. On a jedině on vyvolal tuto poslední vládní krizi. Jeho strana by měla uvažovat o výměně premiéra. Až ODS dopluje na hranici 10% volebních preferencí, může být pozdě. Horší nežli s Nečasem to už být nemůže. A představa P. Nečase jako lídra v mimořádných volbách do sněmovny bez řecké lži a lži o čistém politikovi, jak je prezentovala před rokem média, musí jímat hrůzou každého příznivce ODS.

A druhá strašlivá slabina Nečasovy vlády jsou Věci veřejné, politická odnož bezpečnostní agentury ABL. Šmírování, špiclování a obálková metoda jež do české politiky tak dokonale vnesla ABL – VV, to jsou jevy, které daly novou dimenzi, novou kvalitu dinosaurům. Proti nim ABL – VV tak statečně orálně bojovaly před volbami do sněmovny. Strana, která si až dlouhé měsíce po svém vstupu do vlády ujasňuje, zda chce jít doprava či doleva, je nebezpečná pro vládu i pro stát.

Věci veřejné se již velmi pravděpodobně propadly pod hranici volitelnosti 5%. Osobně odhaduji jejich momentální váhu na 3 až 4 procenta. Zatím ta strana, která propadla roštem 5% nevolitelnosti, zmizela v bermudském trojúhelníku. Unie svobody (US) a po ní Zelení a předtím ODA: je to stejný příběh.

Pro Zelené, US i ODA platilo, že poté, co byla zřejmá jejich nevolitelnost v následujících volbách do sněmovny, se staly až do konce volebního období nejloajálnější součástí koalice. Tyto strany měly zájem zkonzumovat všechny výhody plynoucí z vládnutí a poté odejít do propadliště dějin. Ne tak V. Bárta se svou zjevnou psychickou labilitou, která způsobuje jeho nevypočitatelnost a avanturismus. V. Bárta - dojde-li k názoru, že je to správné - se bude snažit rozbít tuto koalici. Veden chimérou, že získá zpět voliče VV.

Teď prožíváme, myslím, pátý díl krize Nečasovy vlády od počátku její existence. Pokud se shodou šťastných okolností vláda ze současné krize vypotácí, čeká ji v červnu - při schvalování „reformních“ zákonů - krize další.

A pak na přelomu srpna a září nad státním rozpočtem můžeme předvídat další. Ve vládě totiž neexistuje normální, nehysterická a věcná komunikace mezi koaličními partnery. Je-li proto jakýkoliv složitější problém, nastává krize.

Vláda by měla sama hodit ručník do ringu. Čím dříve, tím lépe.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

adamicek

Mám dojem, že Klaus to hlavně chce udržet kvůli sobě a také kvůli tomu aby v roce 2013 měli pravicové strany šanci na zvolení pravicového prezidenta, což by s pravděpodobností hraničíčí s jistotou nevyšlo neb by zratily většinu v Dolní komoře parlamentu, kterou v horní už dávno ztratily. Hlavní důvod nejsou reformy ale prezidentská funkce, reformy jsou jen zástěrka jak se udržet u moci. Dlouhodobě neudržitelný stav totality krátkodobě efektivní.

catumbelan1

Patřilo pod pana Sedláčka!!

S tímto názorem docela souhlasím. Je jistě obtížné najít při současném rozložení sil legitimní způsob zbavit se té bandy, ale otázka zní, je to až tak snadné? To řešení!

jaroslav

Jestliže se někdo znemožnil před národem, pak je to naše pravice. Každým dnem preference koaličních stran klesají a conevidět ODS nepřekročí ani tu povinnou pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny ...

paysan

S titulkem i obsahem článku lze samozřejmě souhlasit. Nicméně cvičení intelektu v popisech všech vládních přešlapů už nebaví. Možná by stála za úvahu hra s myšlenkou, že všechny ty causy mají v podstatě úlohu zastíracího manévru, či tučné kosti pro média. Však občana to už pramálo zajímá. Jjak na tomto webu napsal Ivan Přikryl v jiném člíánku a v jiném kontextu - člověk v určitém okamžiku přestane věci vnímat. Prostě je vytěsní. A dost možná o tohle pýánům Nečasovi, kalouskovi i Bártovi a jejich svitám jde. 

Však zpět k článku. K pasáží, že v červnu při schvalování "reformních" zákonů čeká vládu krize další. Jsem pro. jen s jendou výjimkou. Musí vést k pádu této vlády. Občané po tom volají. Již dlouho. Opozice ve sněmovně jim na to vzkazuje, že sama na to sílu v poslaneckých lavicích nemá. Je to tak. Však východisko je třeba hledat. Květnová demonstrace pořádaná odbory a dalšími sympatizanty by měla být poslední výstrahou. Poté, bez pardonu, by mělo padnout rozhodnutí o generální stávce! Času tolik není. Odpočítávání začalo a pokud opozice zůstane jen u parlamentních nástrojů, může se stát, že jako opozice přestane být vnímána.

skodovka_1

Pane Jiří, máte pravdu !!! Ale předsedou modrých strak může být jenom člověk, který je arogantní, neosobní bez sociálního cítění a není ochoten absolutně příjmout objektivní přípomínku na tož názor. Jenom se vraťme do minulosti Klaus rovno Topolánek rovno Nečas na druhou nebo na třetí? A jak to pozoruji, chceš být ve vrcholové politice?

Inzerát: Firma ODS Modrá Straka a.s. pro Vás prosadí zákon, který Vám zajistí bez břehý příjem státních zakázek a praní špinavých paněz. Zn. Korupci nevedeme a neznáme. Pouze přijímáme spravedlivou spoluúčast na profitu. ZN: DOHODA JISTÁ !!!

Inzerát: Firma ODS Modrá Straka s.r.o. pro Vás zajistí soudní vyrovnání dle Vašeho požadavku. Zn: Dohoda jistá !

Inzerát: Firma ODS Modrá Straka v.o.s. pro Vás zajistí tučný podíl na výběru sociálního pojištění a jeho přerozdělování p. Kalouskem - před 74 rokem bude 20 % invalidů a 80% pod drnem. Zn: Zbytek zlikviduje p. HEGER.

Stále se dnes a denně přesvědčuji o tom, (nic proti Vám) ale na počátku volebního období sestavit úřednickou vládu a bude vládnout. V poslanecké sněmovně zakázat kluby, zrušit imunitu a hlasovat dle svého svědomí s odpovědností k voličům v obvodě.

 Původně imunita se vztahovala na vulgarity a dnes ?  Stejně asi ten Rath měl pravdu s Kalouskem.