Jiří Paroubek: Vlasta Parkanová se nikdy neměla stát ministryní obrany

obrazek
12.7.2012 07:46
Hlavním bodem včerejšího jednání Poslanecké sněmovny byla nepochybně žádost o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové z TOP 09. Jejím největším obhájcem se na plénu sněmovny stal stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek. Svůj názor řekl i předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek. "K vystoupení ministra financí Kalouska - jakkoliv s ním nesouhlasím, tak musím říci, že můj respekt mají lidé, kteří projevují politickou odvahu a kteří nehodí své blízké spolupracovníky přes palubu za pár desítek minut," řekl v úvodu svého vystoupení expremiér Jiří Paroubek. Rýpnul si tak do svých bývalých spolustraníků z ČSSD, kteří se před časem nebyli schopni ani slovem postavit za svého bývalého kolegu Davida Ratha, když jej vydávali "světské" spravedlnosti.

Projev Jiřího Paroubka k jednacímu bodu žádosti o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslankyně Vlasty Parkanové:

Vážený pane místopředsedo, vážený zbytku vlády, dámy a pánové,

především mimo rámec svého připraveného projevu bych chtěl říci k vystoupení pana ministra financí Kalouska, že jakkoliv s ním nesouhlasím vlastně v žádném aspektu, s kterým tady vystoupil, tak musím říci, že můj respekt mají lidé, kteří projevují politickou odvahu, byť, znovu opakuji, mám názor jiný, a lidé, kteří nehodí své blízké spolupracovníky přes palubu za pár desítek minut.

Žijeme, dámy a pánové, ve zvláštní době. Český parlamentarismus zažívá skutečnou zatěžkávací zkoušku. Vlastně jsem již ztratil přehled o tom, kdo z členů Sněmovny už byl v tomto volebním období vydán světské spravedlnosti k trestnímu stíhání. Není jistě v této Sněmovně člověka, aby se jej tak či onak nedotklo projednávání záležitosti Davida Ratha. Musím říci, že některé otázky, které jsem položil při jednání Sněmovny o Davidu Rathovi, mně dosud nebyly zodpovězeny. Ptal jsem se zejména, proč paní předsedkyně Sněmovny akceptovala svým rozhodnutím vzetí do vazby Davida Ratha policií prakticky okamžitě poté, co obdržela od dozorující státní zástupkyně žádost o jeho vydání. Tedy ve 23 hodin onoho 14. května, tedy dvě a půl hodiny poté, co byl David Rath zatčen policií. Mé otázky tehdy byly, zda a s kým, přesněji s kterou kapacitou na ústavní právo, uváděl jsem příkladmo dvě, prof. Pavlíčka a prof. Gerlocha, se paní předsedkyně radila, nežli ke svému jednoznačnému rozhodnutí došla. Protože paní předsedkyně stále mlčí, nezbývá, nežli konstatovat, že své turborozhodnutí zřejmě odvinula od své intuice a nepotřebovala ani využít 48hodinovou dobu, kterou ze zákona má k prozkoumání celé záležitosti. Ptal jsem se rovněž na to, zda paní předsedkyně Sněmovny nebo někdo jiný z vysokých ústavních činitelů státu - uvedl jsem explicitně premiéra a ministra vnitra - věděl předem o akci policie a státního zastupitelství vůči Davidu Rathovi. Odpovědi jsem se dosud nedočkal. A tak nezbývá, nežli předpokládat, že celá věc byla tak průzračně jasná, že jasnější už ani být nemůže.

Ve své interpelaci na minulé schůzi Sněmovny jsem se zeptal pana ministra vnitra jen tak mimochodem, kolik stály ty policejní manévry, kde snad chyběla jenom ponorka na Vltavě, pokud by ji policie měla ve výbavě. Dozvěděl jsem se, že to bylo 41 tisíc. Byla to opravdu cena hodná Policie ČR. Gratuluji panu ministrovi.

Ale pokud je celý případ Davida Ratha opravdu tak jasný, nechápu to současné váhání orgánů činných v trestním řízení. Očekával bych, že David Rath bude velmi rychle postaven před soud a bude-li mu prokázána vina, i odsouzen. Připomínám, že tím důvodem pro obvinění ze strany policie a státní zástupkyně měla být údajně korupční stavební zakázka na rekonstrukci Buštěhradského zámku. Důkazy pro policii a státní zastupitelství přece musí být hračkou. Pro jistotu připomenu také svá slova na trvale nepřítomného ministra vnitra Kubiceho. Připomněl jsem mu pseudokauzy biolíh, Budišov, ta se velmi podobá Buštěhradu, smutně proslulou tzv. Kubiceho zprávu a Věru Jourovou, nehynoucí pomníky politického fanatismu a zneužití policie. Připomínám, že všichni obvinění v těchto kauzách byli dříve či později v tichosti osvobozeni. Tedy bez pozornosti před tím velmi agilních médií. A Věra Jourová dokonce obdržela na české podmínky nebývale vysoké odškodnění 3,5 mil Kč za nezákonnou vazbu.

Chápu, že je to panu ministrovi dnes líto, jak říká v rozhovorech spřáteleným novinářům, pochopitelně zcela neinvestigativně vedených. I slza pochopitelně krokodýlí mu možná tu a tam ukápne.

Považoval jsem za velmi potřebné říci tato slova právě při projednávání kauzy paní místopředsedkyně Sněmovny, požádat o to, aby mě nenutila k rozhodnutí její záležitosti. Myslím, že by pro nás všechny bylo nejlepší a nejčistší, abychom od paní místopředsedkyně slyšeli, že se sama vzdává poslanecké imunity, tohoto středověkého přežitku, který, když přijde do tuhého, vůbec nic neznamená. V tomhle souhlasím s panem ministrem Kalouskem, a měli bychom asi s tímto přežitkem udělat rychlý proces.

Chci také říci, že paní místopředsedkyni vůbec nepřeji, aby skončila v cele sousedící s celou Davida Ratha. Lidsky je to pro mě velmi, velmi nepříjemná představa. Paní místopředsedkyně se sice o mně zejména ve volební kampani v roce 2010 vyjadřovala velmi nepěkně, ale to pro mě nehraje žádnou roli. Musím však vyjádřit jasně svůj názor. Ať se paní místopředsedkyně neurazí, není v tom nic osobního. Vlasta Parkanová se především nikdy neměla stát ministryní obrany. Bylo to tehdy ještě za koaliční lidovou stranu, to dnes vidím jako důležité připomenout, protože lidovci po ozdravném pobytu mimo Sněmovnu chtějí zpátky, chtějí mimochodem také mimořádné volby. Vlasta Parkanová problematice národní bezpečnosti, nebo chcete-li resortu obrany, nerozumí. Stala se jen jakousi stínující ministryní v čele ministerstva. Zkrátka její jmenování bylo zcela neodpovědné, odpovědnost nesou lidovci a premiér Topolánek.

Už se ovšem v politice pohybuji příliš dlouhou dobu, abych dobře chápal, že Vlasta Parkanová je pouhým zástupným terčem v jiné hře. A k tomu česká média náhle ztratila zbytky své investigativní schopnosti, tu zřejmě vyčerpala analýzou údajně početných přítelkyň Davida Ratha, proto o tom zarytě mlčí. Tím terčem je vláda Mirka Topolánka jako celek. Šlo-li opravdu při nákupu letounů CASA o selhání, a pokud se potvrdí předpoklad policie, že nákup letounů CASA českou armádou byl předražen o 658 milionů Kč, je politická a morální odpovědnost Topolánkovy vlády a jejích jednotlivých členů naprosto jasná. Můžeme jistě dlouho debatovat o tom, jak policie, nebo spíše její odborný posudek, došla k této sumě, ale myslím si, že stejně tak, jako posuzování viny a neviny, je to především věc soudu. Ale vlastně také všechny další parametry této koupě rozvíjené v té souvislosti v českých médiích, se ukázaly jako fantaskní, vysněné, vlastně jen marketingové. Už to například vypadalo, že ihned po koupi a převzetí letounů CASA opustí naše depozita letouny L-159, aby mohly křižovat španělské nebe. Španělské nebe však bylo o tento div české techniky, jak jinak, ochuzeno.

Slyšeli jsme tehdy i jiné nesmysly o přednostech koupě letounů CASA. Vše bylo časem jinak a často úplně jinak. Co mě ovšem po letech mimořádně pobuřuje, je to, že Topolánkova vláda rozhodla o nákupu letounů CASA na svém úplně posledním zasedání, tedy těsně před tím, nežli neslavně zmizela v propadlišti dějin. Pokud i současné vládě servilní Kubiceho a Lessyho policie došla k názoru, že nákup letounů byl předražen o neskutečných 658 milionů Kč, nějak tak to asi může být.

Chci v tuto chvíli vidět a slyšet českého politika a novináře, tedy pokud má alespoň zbytky soudnosti, který by po této zdrcující zprávě ještě někdy psal o tom, že pád Topolánkovy vlády byl cosi nepatřičného, co se nemělo stát. Kdyby pro to nebyl žádný jiný pádný důvod, jako že jich pro skončení života Topolánkovy vlády byla celá řada, tak tento jediný důvod by byl dostačující. Morální a politickou odpovědnost za přijetí rozhodnutí nese celá vláda, tedy nejen poslankyně Vlasta Parkanová. Nejen hlavní persony této vlády - pánové Topolánek, Nečas, Schwarzenberg či Kalousek. Ale i ti různí Liškové - překvapují mě, jen tak mimochodem, dnes silná slova předsedy Strany zelených na adresu současné pravicové koalice. Vždyť se jako ministr a předseda jedné z koaličních stran podílel na tomto smutném byznysu. Má tedy tunu másla na hlavě. Ale také další páni ministři - Vondra, Pospíšil. Média by neměla trpět amnézií. Kocáb - ten stále vyhlašuje další a další comebacky, jenom nevíme, jestli do showbyznysu nebo do politiky, anebo mu to možná splývá.

Dámy a pánové, pochybuji však, že by existoval nějaký paragraf trestního zákona, jenž by umožnil obvinit vládu jako celek. Místopředsedkyně Parkanová je tak v prvé řadě beránkem božím, který snímá hříchy tohoto světa, tedy přesněji hříchy Topolánkovy vlády.

Přes všechno lidské pochopení vůči obviněné kolegyni si neumím představit, že by národně socialističtí poslanci hlasovali pro její nevydání. Pokud budou koaliční poslanci hlasovat jinak, bude to jen další důkaz o jejich mravní zchátralosti. Pro mě to nebude nová zpráva.

V závěru svého vystoupení chci ještě jednou zopakovat. Nejde mně, dámy a pánové, v této věci o odvetu za nějaká příkoří z minulosti jako možná některým jiným. Prostě si myslím, že středověké instituty typu poslanecké imunity do dnešního světa již nepatří, a to ani tehdy, máme-li pochybnosti a může-li snad tento institut někdy sloužit dobré věci. Děkuji za pozornost.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Skvělý projev!

rku

Pane Kosino,

někdy se mi zdá, jako byste lezl Paroubkovi někam. Co takhle vyjádřit se k jeho předešlému blogu o cestě na okraj EU. Byl také skvělý?

antoninsebek

Ono s tou odborností ministrů v našich luzích a hájích je to zákonitě podivné. Je to prostě nevyhnutelná skutečnost. Když si uvědomíte, že počtem největší politická strana má méně členů než je dospělých osob například v Kolíně, tak ten výběr odborností z takovéto minizákladny je nemožný.

Na druhé straně existuje řada rezortů, které by neměl řídit specialista v daném oboru. A to platí nejen o ministerstvu obrany, ale také o ministerstvu zdravotnictví. Nikdy totiž nemůžete tvrdit, že naše bezpečnost či naše zdraví  je stoprocentně zajištěno.   Tyto dvě bezedné studny na polykání jakéhokoliv množství oběživa by měl  řídit krizový manažer. Paní Parkanová  je podle mne taková  sympatická parťačka na vesnickou tancovačku a nevěřím, že by v životě cokoliv odcizila. A splňovala pouze podmínku stranické legitimace, ale v tom nebyla a není sama. Abych tady neprovokoval hned zpočátku, tak uvedu například "zemědělské specialisty" a "krizové manažery" Gandaloviče či Bendla.

Naše armáda přeplněná generály a plukovníky ji zřejmě šulila. Pokud se tedy něčeho dopustila, myslím, že důvodem byla sancta simplicitas. A v tom zřejmě také nebyla a není sama.  A co takový Bohuslav Sobotka?  Vystudovaný právník, který ekonomickou teorii viděl z rychlíku a ekonomickou (i právnickou - sic!)  praxi už  vůbec ne. Přesto se stal ministrem financí a proslul (kromě nezměrné štědrosti) například tím podpisem pod 45.000 (čtyřicetpět tisíc!) hornických bytů věnovaných za babku. Rozdíl mezi onou „babkou“ a reálným oceněním je několik miliard českých korun, tedy několikanásobek toho, co uvedla jakási americká firma ve věci CASA.

Měl by být za to stíhán? Já myslím, že ano. Měl by stejně jako paní Parkanová prokázat, že se také neobohatil a že svůj omyl tak jako ona učinil z neznalosti.  Padni komu padni, bez rozdílu barvy dresů. I kdyby se měla Sněmovna i Seniát ještě více vylidnit.

kosina

Skvělý projev!

adamicek

Dobrý den,

mě spíš zarazilo, že nikdo nevyvrácel panu ministru financí Kalouskovi jeho argumenty na cenu obvyklou a unikátní dílo. Vždyť bojová technika pokud si neprojde reálnou bojovou akcí např. Vietnam, není pro naši armádu vůbec vhodná, pak fungujeme jako zkušební králíci a umírají naši vojáci v boji. Proč je lepší koupit F-16 ne Grippeny no protože F-16 už prošli nejrůznějšími bojovými akcemi. Proč v Africe používají radši Kalašnikov AK-47, no protože se nikdy nezasekne na rozdíl od jiných podobných útočných pušek, viz. nové ČZety v Afgánistánu. Pokud někde hazarduje s lidskými životy v bojových akcích tak si zaslouží za mříže nejen za to že plýtvá penězi daňových poplatníků a pokrytecky nám lže jak šetří, ale i za to že přímo ohrožuje lidské životy tím, že dodává nefunkční vojenský materiál.