Jiří Paroubek: Vzestup a pád Věcí veřejných

11.4.2011 12:04
Když jsem před rokem sledoval vzestup Věcí veřejných (VV), chápal jsem, že situace je vážná. Po aféře předsedy sněmovny Vlčka, která vyvrcholila jeho odchodem z politiky vůbec, došlo k zásadní změně v postojích části české veřejnosti. Kauza údajně zneužité dotace ze státního rozpočtu, a to ve prospěch firmy Vlčkova známého, připravila ČSSD o fluidum strany změny. Vlčkovo trapné předávání dlužných peněz v papírovém pytlíku jen celou věc umocnilo. Po volbách se samozřejmě přišlo na to, že "Vlčkova dotace" zneužita nebyla...

Řekněme si otevřeně, když dnes vidíme otrlost Drobila, Vondry, Bárty s jejich kauzami, tak Vlčkova záležitost je proti tomu burský oříšek. Drobila, Vondru a Bártu ale vůbec nenapadá, že by měli odejít jako Vlček z politiky vůbec.

Věci veřejné rozvíjely před volbami příběhy dinosaurů a měli snadnou odpověď na všechno. V jejich "programu" si přišel na své levicový i pravicový volič. Každý si našel to svoje. Lehce erotický kalendář VV jen podtrhl novost této strany.

Odpovědnost médií za projekt VV je obrovská

Média, která dnes kopou do VV a V. Bárty, je před rokem vynášela. Redaktor Hanák v Právu psal, jak je třeba omezit vliv velkých stran (rozuměj: sociální demokracie) a naopak, jak je užitečné podpořit strany malé (rozuměj: TOP 09, VV a SPOZ).

Nikdo v médiích nebyl ochoten provést kritickou analýzu programu VV. Bylo přece známo, že je to zcela populistický a eklektický program. Bylo přece jasné, že se jedná - slovy M. Topolánka - o "mafiánský projekt pražské ODS". Média však neudělala nic, natolik byla zaujata útoky vůči ČSSD a mně osobně s cílem zabránit převzetí vlády sociální demokracií. Všechno médiím připadalo lepší řešení nežli vláda levého středu. Ta by přece mohla zabránit řadě zajímavých projektů, které chce prosadit pravice:
- ekologickému tendru
- církevním restitucím, jejichž řešení by se co nejvíce přiblížilo řešení podle zákona připraveného Topolánkovou vládou
- ochránění Bakalova projektu 45 tisíc bytů OKD před oprávněnými nároky nájemníků.

A také třeba zastavit růst výdajů ve prospěch farmaceutických firem atd...

I díky médiím je dnes česká politika v takovém marasmu, v jakém je. Média v naší zemi nejsou pluralitní, řídí se buď nenávistí k levici (MFD, LN, HN) anebo svým ekonomickým zájmem (Právo).

Co bude dál? Možnosti jsou v zásadě dvě. Mimořádné volby a pokud ODS a TOP 09 dojdou k názoru, že jsou schopny získat pravicové voliče VV, pak do toho obě strany půjdou.

Anebo velká obměna vlády. A také marginalizace vlivu Bártovy skupiny ve VV a VV na vládu, byť v ní VV zastoupeny budou. Svést neschopnost svou a své vlády na Bártu může Nečasovi a spol. půl roku vydržet. Poté se naléhavé otázky objeví znovu. Získá v oddychovém čase P. Nečas potřebný leadership? Anebo dojde k realističtějším a sociálně ohleduplnějším postupům obnovené Nečasovy vlády? Na obě otázky předem odpovím, že ne.

Krize politická pak přejde volným pádem v krizi celé společnosti.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Co si o tom myslet? Že by lidé věřili, že marketingově vzniklá pol. strana s miliardáři za zády bude dělat prolidovou, levicovou politiku? Že by byli lidé tak naivní? Vždyť to se i přes všechnu upřímnou snahu, kterou zaštiťoval neohroženě svojí osobou Jiří Paroubek, nedaří ani zavedené a více než století fungující pol. straně, jakou je ČSSD. Byl ukřičen, dehonestován a likvidován 24 hod. denně. A to jen proto, že to myslel s levicovou politikou vážně, že nechtěl hrát jen divadlo v režii Klause, jaké zažíváme již skoro rok a které se tak podobá stále oblíbenějším telenovelám všech proveniancí, a srdceryvným sotěžím o toho nej nej super "umělce" či nejlepšího "tátu farmáře", že chtěl alespoň část miliardových toků přesměrovat od korporací k lidem. Proto vadil i redaktorovi Hanákovi, který je zastáncem sametově uhlazené "levicové politiky" a takové socdem., která nepomůže ani neublíží ve stylu Jaroslavem Haškem skvěle podané Strany mírného pokroku v mezích zákona. Proto si myslím, že skutečně levicová politika nám nespadne shůry, byť by se za ni srdnatě bil skvělý politik. Bude-li osamocen, jako byl Jiří Paroubek, nebude mít šanci. Ani kolegové ani jeho voliči mu nedokázali poskytnout účinnou podporu. Na náměstích stál čelem rozvášněným fanatikům prakticky sám. Ve volbách lidé naprosto vědomě volili koho volili. VV i TOP 09. Dokud si neujasní rozdíl mezi politickou telenovelou a skutečně účinnou levicovou politikou, nebude mít sebelepší levicový politik šanci.
josef_smolik
Pane Prokeši,na TOP09 a ODS bych Vám vůbec neodpovídal,protože je dávno nepovažuji za demokratické strany,tak se o nich již dávno nebavím,tak jako dávno nečtu MfD a nekoupil jsem si ji asi dvanáct let a to ještě ve čtvrtek,protože jsem neměl tv program.Ale přece něco mají TOP09 a VV shodného a to fiktivní předsedy,ale Kalousek je pro mě největší nebezpečí pro tento stát....Ale to je na A4 a nemám chuť se hrabat ve ......VV nejsou horší než ty dvě strany,ale jen zklamaly voliče,že v podstatě nesplnily nic ze svého programu,vstoupily mezi dinosaury do stejné klece,i když tvrdily,že budou jim usekávat hlavy a mám pocit,že podvedly i Vás....
jaromir100
Proč všem vadí u VV téměř totéž co má TOP 09. Za Top O9 stojí kníže a skrytě nějaké firmy, předseda je maskot, který říká co je mu někým diktováno, viz když přiletěl, tak řekl, že Bárta jen řekl co si ostatní jen myslí, myslím to, že se musí obchodník seznamovat s lidmi a čím víc jich zná tím větší má příjmy.Samozřejmě to sledování už je trochu moc, ale dokud se někdo nepřihlásí, že byl vydírán tak mi to tak nevadí.Pak se kníže sešel s Kalouskem a začal mluvit úplně jinak, katastrofa, odvolat všechny VV atd.Kdo rozumí tomu prostřředí politických stran, může provést srovnání a říct v čem jsou VV horší od Top 09.Nebo jenom, v tom, že kdyby ABL byla stavební firma tak by bylo vše OK.
josef_smolik
Pane Prokeši,promiňte,ale srovnáváte nesrovnatelné...Dnes to řekl skvěle V.Bělohradský,že český volič si vykoledoval tuto tragikomedii.Přece všichni soudní lidé měli informace již před volbami o VV potažmo ABL.A to samé si myslím,že si vykoledoval V.Bárta a jeho firma VV.Kdyby byl jen trochu soudný,tak do politiky vůbec nevleze a dělá si svůj podivný byznys a kličkuje mezi paragrafy a stromy na polích se svými služebními autíčky...Kdyby jen co tušíme byla pravda,tak ho demokratičtí novináři vůbec do politiky nepustili a možná by i zabránili jeho vstupu do soudní síně.....
1rytir
Tak nejdříve k prohřeškům pana Vlčka. Díky za to, že konečně veřejně zaznělo, že jeho údajná vina ohledně dotace z „porcování medvěda“ žádným prohřeškem nebylo, což uznalo i Kalouskovo ministerstvo financí. A ten druhý Vlčkův prohřešek? Srovnávat jeho „předávání peněz v pytlíku“ s postupem pana Bárty se nedá ani náhodou. Pan Vlček vracel dluh. Půjčil si a dluh vyrovnal. Bylo to proti tehdy, mimochodem zcela čerstvému zákonu, ale to pro politika omluvou být nemůže. Naproti tomu pan Bárta peníze „půjčoval“, jak tvrdí on, či využil jako úplatek, jak tvrdí obdarovaní. Navíc nikoho ani nenapadá odkud pán Bárta ony peníze na financování politické strany a jejich členů, či poslanců skutečně bere. Koho zajímá, nakolik byly manažerské mnohamilionové odměny pana Bárty v souladu s vykazovanými zisky jeho agentury ABL?
Tolik k tomu srovnání. Jinak jsem s autorem v souladu. Má pravdu. Současní politici, mezi nimi vládní činitelé, mají na triku daleko větší prohřešky, než „potíže pana Vlčka“ (a nejen oni, jsou tu i příklady typu pana Palase) a přesto ve svých funkcích i v politice „jedou dál“. Chybí jim politická sebereflexe, která Vlčkovi nechyběla. Jen si vezměte, že pokud by chtěl být Vlček, jako pan Bárta, pak mohl rezignovat na svoji funkci, ale ve sněmovně zůstat, stejně jako v čele olomoucké kandidátky s tím, že právě svojí kandidaturou se „očistí“.
A ke komentování věcí těchto hodin snad jen tolik, že rozpad koalice v přímém televizním přenosu je trapné divadlo. Pokud se prezident rozhodne a „slepí“ aktéry této frašky v další vládní kabinet, je na opozici rázně vystoupit, minimálně vyvolat hlasování o nedůvěře a na odborech a občanských iniciativách vyvolat generální stávku a tak se společně domoci rychlých předčasných voleb!
jaromir100
Je smutné, že Vy jako člověk kterého média doslova drtila, není ochoten ani minimálně připustit možnost, že nyní takto drtí Víta Bártu a VV, já bych chtěl mít Vaši jistotu.
catumbelan1
Docela dobře napsané, ještě pan poslanec Paroubek zapoměl připomenout druhou, před volbami "novou" a "moderní" stranu, která měla ještě větší zájem o to aby ČSSD neuspěla - TOP09! Spolek kde se ten který vidí svou největší příležitost právě v této době, pan Kalousek, třepe na Nečasův neúspěch. Neúspěch Nečase totiž bude jeho úspěchem.
Bez ohledu na to, zda mají politické strany nějaké finanční potíže, by se předčasné volby asi měly konat ještě letos, nejpozději po novém roce!
josef_smolik
Jako vždy přesný popis reality i geneze...Jen připomenu,že p.Vlček byl produkt ODS,protože kdo si pamatuje,tak tento milý a jistě hodný člověk byl vybrán na krátkou chvíli do čela PS,a pak ho měl nahradit p.Paroubek,ale Tchoři a spol. se Vlček zalíbil,a tak s médii rozehrál Paroubkovu touhu po křesle,a protože i p.Vlčkovi se ta funkce zalíbila a s Vojtou ji zoufale přežíval, a tak to dopadlo,jak to dopadnou muselo....Ale myslím,že si to pan Vlček užil,i když já jako volič ČSSD trpěl...Přesto mám přítele Vlčka rád a přeji mu v rámci ČSSD přiměřené postavení,neboť jsem přesvědčen,že je to sociální demokrat!!!!!