Jiří Paroubek: Vzhůru k dalším odposlechům

obrazek
31.3.2012 16:53
Ihned po hlasování o nedůvěře vládě se česká média začala zabývat obsahem zveřejněných odposlechů dvojice P. Bém a R. Janoušek. Následně média plynule přešla na kauzu Janouškovy nehody. A pohoršovala se nad obsahem telefonických debat obou pánů odšmírovaných před pěti lety. A pak se část média ještě začala pohoršovat také nad tím, že někteří politici se prý pohoršují jen málo (mezi nimi i já). Nevím, proč bych se měl pohoršovat, aby se to líbilo bulvarizujícím novinářům (např. redaktoru Honzejkovi z HN). Proč bych se měl zúčastňovat téhle hry bez dobrého konce.

Teď přičiním k tomuto tématu přece jen pár svých poznámek. Politická kariéra P. Béma skončila, ale to jsme všichni (i nepříliš zasvěcení) věděli i před zveřejněním odposlechů. V tom zásadním tedy zveřejnění u P. Béma nic nemění. Ptám se sebe i novinářů, zda vskutku existuje někdo tak hloupý a lhavý, že by dnes mohl říci, že nevěděl, jak to na pražské radnici v období let 2006 – 2010 chodilo. Novináři to přece dobře věděli, jen se jim o tom nechtělo psát. Že, pane Honzejku a ostatní… Proč asi. Máme přece svobodný tisk… Nevím, proč bych se měl do takového parforsního honu na dřívější, dnes padlé miláčky médií, měl zapojovat.

Za další. Možná by se někdo z analytičtěji uvažujících novinářů mohl zajímat o to, proč BIS (či ABL anebo někdo jiný) pořizovala a zveřejnila nahrávky Béma a Janouška namísto nahrávek Melčáka, Pohanky, Snítilého či Wolfa z doby, když vyjednavači Topolánkovy vlády s nimi vyjednávali o přestupu z opozičního do vládního tábora.

Pokud chce BIS národ opravdu pobavit, nechť zveřejní také kolekci těchto nahrávek. A k nim jako bonus přidá ještě nahrávky lobbistů z doby, která předcházela prezidentské volbě. Byla by to velká legranda. Proti tomu by byly odposlechy z linky Bém – Janoušek pouhým burským oříškem. Chce to zřejmě jen najít ochotného sponzora. Jistě se pak najde také médium ochotné odposlechy zveřejnit.

Chci novinářům, kteří se silně pohoršovali nad obsahem odposlechů, připomenout, kdy vlastně celý problém vznikl. Bylo to v době Topolánkovy vlády, když právě média – bez jakýchkoliv „čestných výjimek“ – přikryla postupně akvizice všech výše uvedených poslanců, kteří přeběhli postupně z řad opozice do vládního tábora. Média přikryla „nestandardní“ vznik a existenci pravicové vlády v lednu 2007 a v následujících dvou letech. A jaké bylo standardní řešení? Také ve volbách v Německu a Rakousku došlo v letech 2005 a 2006 ve volbách k remíze. Jako řešení však zvolili politici dvou největších politických stran v obou zemích velkou koalici. Česká pravice a pravicová média však chtěla docílit vznik pravicové vlády za každou cenu. O něco později média přikryla další faul „vládních sil“ kolem trestního stíhání prvního místopředsedy Topolánkovy vlády, J. Čunka. Byl machinacemi po ose nejvyšší státní zástupkyně Vesecká - P. Němec - místopředseda Nejvyššího soudu Kučera zbaven obvinění.

To vše byly politické fauly na červenou kartu. Nikdo ji nedostal a s jídlem roste chuť. Topolánek s Dalíkem přece byli jiná liga nežli „jen“ více méně lokálně působící Bém s Janouškem. M. Topolánek nemá dnes proč se nad P. Bémem pohoršovat. On opravdu ne!

Máme dnes vládu neomezených možností. Zpravodajská služba BIS se zřejmě při zadávání úkolů svým pracovníkům řídí přáními zákazníků svých pracovníků. Spokojený zákazník náš cíl, toť nové heslo BIS.

Dalík s Topolánkem ukázali české politice a politikům bezpečnou cestu do žumpy. Nicméně na V. Bártu a jeho stranu neomezených možností VV tihle dva borci prostě nemají. Ve VV bylo zřejmě součástí dobrého tónu šmírovat a nahrávat si své stranické kolegy. To je úžasné politické novátorství. A nejen si své kolegy pro své potěšení nahrát, ale pak „to“ také zveřejnit v médiích. Jinak řečeno, VV páchají v přímém přenosu politické harakiri. No, moc líto mně to ale není a proč by také mělo být.

Příští týden reality show opět pokračuje soudem s V. Bártou. Vláda by měla hodit ručník do ringu. Všem by se ulevilo.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: média, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

pánové, chce to klid a státnickou rozvahu.

Nicméně jako obvykle se tady řeší to, co kdo dělal - Janoušek, Bém, příp. jiní, ale NIKOHO už nezajímají pohnutky, smysl činnosti BIS, NIKOHO nezajímá, jaké nástroje používá BIS proti občanům - mnohdy i nevinným, jaké interní postupy BIS má, jestli náhodou nejsou za hranicemi ústavnosti tohoto státu...........na jednom tzv. Hydeparku ČT byla před 2-3 dny bývalá ústavní soudkyně, dokonce šel i dotaz z chatu na to, zda-li tento stát místo právního státu není již nebo  nesměřuje k policejnímu státu. Tehdejší chatista uváděl i neskutečné věci, o kterých jsem dosud neslyšel - tj., že policie ZÁMĚRNĚ vyvolává střety s občany, aby potom mohli říci, že občan napadl veřejného činitele.......a paní ústavní soudkyně řekla, ano, že o těchto lumpárnách policie ví.......toť vše, nic víc neřekla, cožpak se proboha i ústavní soudce bojí policejní mafie ?........   Pánové a dámy, není čas na to, aby poslanci a senátoři přezkoumali zákon o policii, jejich postupy atd. atd. - jenže žába na prameni poslanec Vidím vše drží již přes 20 let pod pokličkou, a to je i případ Kubice.......ptám se proto i Jiřího Paroubka - bývalého premiéra, cožpak ani jemu nevadí, že si v tomto státě REPRESÍVNÍ SLOŽKY DĚLAJÍ, CO CHTĚJÍ ? ŽE JSOU STÁTEM VE STÁTĚ ?  Stále doufám, že se to musí změnit - i to tzv. že "OBČAN MUSÍ STRPĚT POLICEJNÍ VŮLI" - "takže policajt řekne - skoč z mostu milý občane, a občan musí skočit......." kde to vůbec jsme ? BISka funguje jak utržená z řetězu, policie nahání, střílí, kasíruje.....................doufám, že se to jednou musí dotknout přímo nějakého vysoce postaveného politika, aby si najednou někdo uvědomil, že takhle tedy represívní složky nikoli -----------------UVĚDOMME SI, ONI - TJ. BIS, POLICIE, ÚZSI, VKR.......JSOU PLACENI Z NAŠICH DANÍ A MUSEJÍ NÁM SLOUŽIT A NIKOLI, ABY BYLI POUHÝMI MLÁTIČKAMI NA OBČANA.....

rku

Pane Paroubku,

nikde jsem nenapsal, že tunelování nebo jeho krytí jste se účastnil Vy osobně. Vazby mezi lobisty a magistrátem se však musely budovat postupně a je jisté, že při nejmenším s pasivním souhlasem ČSSD. A odměny z městských firem v tom jistě hrály velkou roli. Ani to se však netýká osobně vás.

jiri-paroubek

Milý pane Kulíku, možná byste mi mohl říci jedinou kauzu z pražského magistrátu za 6 let mé činnosti náměstka primátora pro finance, z které by vyplynulo, že jsem tuneloval veřejné prostředky. Prosím, uveďte jednu jedinou. Myslím, že do roku 2004, kdy jsem byl s Pavlem Bémem v městské radě, kdy on byl primátorem a já jeho náměstkem, tedy necelé dva roky, k žádnému úniku veřejných prostředků s mou účastí nedošlo. Popisuji naši spolupráci s Pavlem Bémem ve svých pamětech. Myslím, že v tom prvním volebním období Pavla Béma, tedy v letech 2002-2006 k žádným významnějším excesům z jeho strany nedošlo. Pokud píšete něco o odměnách za činnost v orgánech a organizacích řízených městem, i tady jste trefil kozla, pokud jde o mne. Počínaje rokem 2001 až do svého odchodu z funkce náměstka primátora v roce 2004 jsem všechny tyto peníze rozdal na veřejně prospěšné účely. Jinak řečeno, ani korunu jsem nedal na zvýšení své životní úrovně. Bylo to každoročně něco přes 200 tisíc korun. O této věci se běžně psalo v tehdejším lokálním tisku. A nikdy to nikdo nezpochybňoval. Držte se laskavě fakt a nevymýšlejte si.

rku

V roce 2002 se stal Bém primátorem a začal v koalici s ČSSD řídit Prahu. Jeho ekonomickým náměstkem byl v té době Paroubek. Bém s Janouškem spolupracoval už od devadesátých let. Takže je jasné, že společně Prahu tunelovali za přihlížení koaličního spojence a později za mlčení opozičních radních z ČSSD již před rokem 2007. V Praze o tom prý všichni věděli, jenom do Lidového domu a do hotelu Kempinský se nic nedoneslo. Asi tam měli zacpané uši penězi z představenstev a dozorčích rad městských firem. Nebo jim to zatajil ten druhý Jan(sa) ? A nakonec musel přijít s odhalením úhlavní nepřítel p. Paroubka, MF. A poslanci Melčák a další? nevypovídají něco o straně, která je poslala do parlametu?

Vladimír Štingl

Pane Paroubku, dobrý den. Blog, který jako čtenář hodnotím velmi vysoko, jak obsahem, tak formou. Malý dovětek, protože odposlechy to je strašidelná hrozba, ale do určité míry i brzdička.... Ale to je názor na "zdroj informací". Vy jste vystihl jeden ze základních a rozhodujících impulsů - sestavení, resp. pověření Topolánka Klausem k sestavení "pravicové" vlády (evidentně s "podmínkou" neúčasti ČSSD...). Jsou to Melčák, Pohanka a spol., kteří obrazně "vypnuli chladící zařízení tajícího ledu politické kultury v této zemi". Nedělal jsem si iluze již dávno předtím, ale celou tuto šarádu spustili a to zásadním způsobem lidé, které jsem vyjmenoval. Co se dělo následně, to ať každý zavzpomíná.....a byly tam odposlechy??? Dalík, Topolánek, jak jste vzpomenul.... Že budou "krycí" nahrávky při "záchraně demokracie a přechodu Melčáka s Pohankou.... do tábora těch spravedlivých" bych vůbec nepochyboval..... Ale to je zbytečné. Autorem tohoto divadla je sám nejvyšší, z našeho hradu........ Měl by mít lepší paměť a nedělat z lidí idioty a pakáž, se kterou evidentně pohrdá jako s nejhorším odpadem... A epilogem blogu to vlastně perfektně uzavíráte a potvrzujete - Bárta. Co více dodat, bude to pokračovat až...... ?Příjemný víkend.