Jiří Vyvadil: Stane se Miroslav Sládek čestným předsedou KDU-ČSL?

22.11.2010 12:41
To, co se stalo o víkendu s KDU-ČSL, představuje nejzásadnější proměnu této historické strany a odvržení všeho toho, čím v pozitivním smyslu obohacovala českou politickou scénu od konce 19. století, tj. odvržením humánních křesťansko-sociálních hodnot.

Volbou řezníka - veterináře Bělobrádka, který se drsňácky vyjádřil, že tak jako se na jatkách vypořádal s množstvím sviní, vypořádá se s nimi i v politice, odvrhla KDU-ČSL také dědictví po roce 1990 nejúspěšnějšího politika Josefa Luxe, opírající se o metody sociálně tržního hospodářství obohacené o tradiční křesťanské hodnoty.

Boj proti homosexuálům, tvrdý přístup k těm, kteří se neumějí o sebe postarat, nostalgie ke skinheadským hodnotám. To je nový předseda KDU-ČSL. Jistě časem přijde heslo: Cizinci raus a v nějaké jen lehce zastřené podobě: Cigáni do…(čtenáři nechť si domyslí!). Zatímco Čunek se v podstatě soustředil na „řešení rómské otázky cestou jejich masivního přestěhovávání,“ Bělobrádek v podstatě nabízí kompletní sládkovský program obohacený o „moderní“ extremistické proudy zemřelého korutanského hejtmana Jörga Haidera či o současného věrozvěsta čisté Evropy Holanďana Geerta Wilderse, která je znám díky svým názorům na omezení imigrace a to především z těch států, které nejsou členy tzv. Západního světa a až zuřivým bojem proti všemu muslimskému.
  
Vůbec netvrdím, že tato „zcela nová“ KDU-ČSL nemůže být úspěšná potud, že vcucne frustrované voliče, kteří milují jednoduchá řešení, a překročí v příštích volbách do Poslanecké sněmovny volební hranici života a smrti, tj. 5% uzavírací klauzuli. Dokonce ani netvrdím, že v jistém smyslu tato přeměna nemůže být pro ostatní politické strany užitečná. Politická korektnost vede totiž politiky hlavního proudu k tomu, že o mnohých nazrálých a trvale neřešených problémech, například soužití romské menšiny a neromské většiny, jen jalově tlachají, zatímco se situace zhoršuje rok za rokem. Bude-li tato nová KDU-ČSL otevírat tato témata svým hospodsky zjednodušeným přístupem (a získávat tak hlasy), bude to pro strany s celostními komplexními pohledy typu např. ČSSD (ale i ODS) výzvou nového a skutečně účinného přístupu.
 
Zároveň ovšem platí i následující: Bude-li nová KDU-ČSL důsledně realizovat vize svého nového předsedy-řezníka-veterináře, měla by se ocitnout v izolaci, tak jak se to děje se stranou již zmíněného Geerta Wilderse v Holandsku. Miroslav Sládek by pak následně měl být zvolen čestným předsedou této strany.
jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.