Karel Horák: Mediokracie

obrazek
7.5.2013 14:10
Moc médií je bez diskuze ohromná, bohužel je jimi samými hojně zneužívána a informační funkci neplní dostatečně. Současná vláda a vládní koalice je u kormidla bohužel již téměř tři roky. Za tu dobu byl její politický život doprovázen takovým množstvím skandálů, že lze snad říci, že byly permanentní. A že to nebyly žádné maličkosti: ProMoPro, sKarty, nefunkční registr vozidel, nefunkční systém sociálních dávek, ministryně kultury přistižená při totální neznalosti problematiky svého úřadu, amnestie, letouny CASA, Drobil, Bárta, Bátora, Kocourek, transportéry Pandur, státní maturity, politická prostituce v podání Bratrstev kočičí pracky aktuálně pod názvy Věci veřejné a LIDEM.

Všichni víme, že u nás zrovna nekvete politická kultura. Zatímco v každé normální demokracii politikové odstupují ze svých funkcí pro chyby nesrovnatelně menší, ba kvůli pouhému podezření, jímž by svou stranu mohli diskreditovat, u nás se tak neděje.

Je to mimo jiné vina a chyba médií. Namísto toho, aby politiky média nemilosrdně cupovala, je jejich kritika úplně jalová, pokud vůbec nějaká. Žasnu nad tím, co projde současné „squadře“ jen proto, že je pravicová. Neumím si představit, že by média tolerovala sociální demokracii nebo druhdy vládě Jiřího Paroubka setinu toho, co toleruje nyní! Vztah médií k Nečasovu týmu je směsí servility, vlažné kritiky, nebo neutrálního konstatování. Média si bohužel neuvědomují, jakou medvědí službu tím dělají voličům i vládě samotné.

Média zejména veřejnoprávní téměř rezignovala na svou veřejnou službu. Za přirozené bych považoval, pokud by poskytovala vyvážený prostor všem politickým subjektům. Pokud v médiích dostane prostor vládní či koaliční politik, který vysvětluje či obhajuje jakýkoli postup, krok, či názor, měl by dostat stejný prostor i zástupce opoziční politické strany. Z jeho úst by se voliči měli dozvědět, jak by s problémem naložil on či jeho strana. Volič by se pod vlivem sdělených informací mohl pohodlně rozhodnout, čí řešení považuje za lepší. V tom je přece smysl politické soutěže. Čtenáři, posluchači či diváci by měli tyto informace vyžadovat – neplatit prostě ta média, co je v tomto schématu nepřinášejí. Ano, lidé chtějí znát alternativy! 

Média, zvláště ta veřejnoprávní, by namísto současného neúnosně selektivního přístupu, kdy si vybírají, o kom budou informovat, o kom nikoliv a koho budou ostentativně ignorovat, měla povinně přebírat tiskové zprávy a informace, které jí politické strany poskytnou samy nebo v rámci brífinků či tiskových konferencí. 

Před třemi lety spatřila u příležitosti voleb do Poslanecké sněmovny světlo světa iniciativa „Vyměňte politiky“, doprovázená graficky vyvedenou zkratkou nohy, která politiky „vykopává“. Fajn, souhlasím. Nových, neokoukaných, odborně zdatných a skandály neposviněných lidí je třeba jako soli. Bohužel, občané se o nich nedozvědí, nemají možnost je porovnat se současnou mocenskou garniturou, jejíž představitelé plní stránky novin, televizní obrazovky a rozhlasový éter měrou až neúnosnou a spíše než zájem o sdělované vyvolávají ve čtenářích, divácích či posluchačích pocity nedůvěry anebo averze. Noví a neznámí politici holt „netáhnou“ právě proto, že jsou noví a neznámí.   

Uvědomme si, že ona permanentní informovanost o životě, názorech, záměrech i oponenturách politických stran by ušetřila i nemalé prostředky v předvolebních kampaních. Lidé by se o politické dění zajímali neustále a zejména přirozeně, nebyla by jim v nevstřebatelně zhuštěné formě nabízena právě jen před volbami. Nenadávali by na politiku, vnímali by politiky jako skutečné správce státu, které si sami vybrali, protože o nich věděli díky médiím co nejvíc. Ne jen o některých a ne jen něco.

Žádné seriózní – zdůrazňuji seriózní -  médium si nemůže dlouhodobě dovolit informovat o správě věcí veřejných falešně, nepravdivě, anebo vůbec. Spíše mi připadá, že mocným médiím současná politická hniloba vyhovuje, opravdová změna není žádoucí. Znají přece své pappenheimské. Nebo se bojí?

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: justice, média, politická kultura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Vážený pane Horáku, dobrý den.

Nedalo mi to a vracím se k Vašemu blogu s tím, že se k jeho velmi závažnému obsahu vyjádřím, přes stále sílící nechuť a pocit ztráty času z neustálého "mlácení prázdné slámy" i tam, kde je situace naprosto zřejmá. A Váš blog mě "praštil" nejen do očí, ale i do chatrného zbytku obsahu lebečního skeletu......

Jste mladý, vzdělaný, navíc v oboru a sféře, která se nejvíce podepsala na zrůdnostech stávajícího a očekávaného stavu a vývoje této společnosti (samozřejmě neříkám, že i Vaším přičiněním....), ambiciózní, zkušený a dá se říci "protřelý" státní zaměstnanec s politickými ambicemi. To jsem vypíchl úmyslně, protože to souvisí s podstatou Vašeho blogu. Souhlasím s tím, že "Moc médií je ....ohromná". Je základní a naprosto elementární problém v přístupu k tzv. "moci médií". A nikdo to neodhaluje na dřeň, základ problému, všichni zainteresovaní se kolem médií "točí" jako kolem smrtelně nebezpečného viru a s naprosto zřejmým STRACHEM A OBAVOU..... Vůbec se nedivím a nikoho pro tento přístup nesoudím ani neodsuzuji. NEPŘÁTELSTVÍ s mediální sférou a vším, co s tím souvisí je de facto "ROZSUDEK SMRTI" pro KOHOKOLIV, i toho posledního "pimpiše" této společnosti, tohoto národa (samozřejmě nejen rádoby "pupku světa" - České kotliny a Moravských zemí.....). VYBRANÍ  "kati" z mediální sféry "popraví" na pokyn KOHOKOLIV a to i se "zpopelněním"..... Proč?

Nepochybuji, že to velice dobře víte, chápete a už vůbec není třeba Vás "školit a poučovat". Protože je mi VaVě blízká a navštěvuje ji řada čtenářů a zájemců o jiné, než "oficiální" názory a pohledy, tak to, s Vaším dovolením, přesto vyslovím jako svůj subjektivní názor, ZKUŠENOSTI a pohled s vazbou na celý průřez chování médií od doby co je vnímám..... Média (v "porevolučním" období..), jako SOUKROMÉ PODNIKATELSKÉ SUBJEKTY mají své FYZICKÉ MAJITELE - myšleno individua lačná "úspěchu", což znamená lačná moci a peněz.... A STÁLE DOKOLA, protože o nic jiného, ŽÁDNÉ IDEE, MYŠLENKY, PROFIT PRO ŘADOVÉ OBČANY, SPRAVEDLNOST, vedení k lidskosti, humanitě, demokracii a podobným PRÁZDNÝM POJMŮM, jejichž skutečný a opravdový obsah je pouze zneužíván k manipulaci a absolutnímu ovládání vědomí, myšlení, podvědomí, fyzického konání běžných občanů, tzv. "STÁDA"...... N E J D E. Ponechám stranou "politickou kulturu" a další  "viditelné" oblasti našeho života, které zmiňujete, abych neunavoval čtenáře i sebe a vypadl ven, do přírody, do dílny, na zahradu - v nadsázce "pryč od civilizace".....

Zjednoduším to tak, aby si každý, kdo na Vaši stránku zavítá sám odpověděl, nebo se o to pokusil:

1. myslíte vážně svá slova "Je to mimo jiné vina a chyba médií"..... Pane doktore, myslíte tím toho "čestného novináře", nebo "škrabala", nebo šéfredaktora, autora daného "dílka, NEBO MAJITELE......? Koho konkrétně a "DÍKY ČEMU"?  Zákonům, nebo.....? Já nevím..... jsem pouhý "pimpiš".....

2. myslíte vážně svá slova "Média, zejména veřejnoprávní, téměř rezignovala na svou veřejnou službu".... Pane doktore, myslíte tím ku prospěchu občanů tohoto státu, jejich "objektivní" informovanosti, vzdělanosti..... nebo POLITICKÝCH STRAN, MOCENSKÝCH USKUPENÍ, prasat v žitě jako např. "fundovaný státní kasař" Kalousek? Já nevím..... jsem pouhý "pimpiš"......

3. myslíte vážně svá slova "Žádné seriózní - zdůrazňuji seriózní - médium si nemůže DLOUHODOBĚ DOVOLIT (s Vaším dovolením to jsem nucen "vypíchnout"....) informovat o správě věcí veřejných falešně, nepravdivě, anebo vůbec".... Pane doktore, myslíte, že si to "nemůže dlouhodobě dovolit..." Proč? Bylo to tak odjakživa, přežilo to Habsburky, Franz Josefa, Masaryka, Hitlera, Gottwalda...... nebo se pletu? A co nebo KDO jim v tom zabrání??? Já nevím..... jsem pouhý "pimpiš".....

Pane doktore, nejvíce mě mrzí, když fundovaní, vzdělaní, dospělí lidé navodí téma a je to chození "kolem horké kaše". Ale ani zrnko výčitky, protože jsem naprostý realista a vím, že mediální sféra je jako satanické dítě - dokud žije, hrozí nám, jako "rodičům" SMRT....nebo přinejmenším riziko. A "vychovávat dítě", které neživím, to je živeno reklamou, propagací, podílem na moci, financemi těch ještě bohatších než.....

Dal jsem si závazek, že nebudu po 8.00 dále obtěžovat. Dodržím ho. MÉDIA JSOU "TĚŽKÝM KŠEFTEM" S MOCÍ, OVLÁDÁNÍM DRUHÝCH, NEPŘEDSTAVITELNÝMI FINANCEMI  a jsou JAKÁ???????????

 

Soukromá........... a tak "trochu" zisku neškodí!!!! Bojovat s nimi a zvítězit...??? Neznám takového.

Pane doktore, díky za velice inspirativní a silnou "kávu" k sobotnímu ránu.

Srdečně Vás zdravím a příjemný víkend.