Karel Horák: Vox populi, vox Babiši

obrazek
24.6.2013 17:09
Jak praví vševědoucí Wikipedie, populismus je způsob, jak získat stoupence bez věcného programu na základě reagování na aktuální společenskou poptávku, ale jen slovně, sliby zlepšení ve prospěch posluchačů nebo čtenářů - potenciálních stoupenců, např. voličů, bez ohledu na skutečné možnosti jejich splnění a bez ohledu na vedlejší a dlouhodobé následky, které jsou zamlčeny, často úmyslně.

Definice jak ulitá pro agitky Babišova Ano 2011. Hospodářské noviny otiskly dne 21.6.2013 poměrně podrobný rozhovor s Věrou Jourovou, stoupenkyní tohoto politického hnutí. Upřímně řečeno, kromě ní a Andreje Babiše nikoho jiného neznám. Za pozornost však stojí, že hnutí chystá zanedlouho tzv. Naslouchací tour, jehož cílem je „dozvědět se, co jsou ty největší problémy, co lidi trápí a ty zohlednit v jejich programu“. 

Ta je to bomba, pan Babiš bude zjišťovat, co naše občany trápí. Jako by to nevěděl už dlouhé roky, jako by agentury pro výzkum veřejného mínění nechrlily každý měsíc řebříčky problémů dokonce seřazených podle stupně důležitosti, jako by lidé denně nebyli konfrontováni tím, jak velký rozdíl je mezi sliby a činy ze strany bývalé vlády a koalice. Za populismus nejhrubšího zrna však považuji to, aby za základ programu jakéhokoli politického subjektu byla vzata toliko přání lidí. Tedy aby program byl podle nich sestavován. To by se snad mělo zakázat. 

Stranický program má být především programem vycházejícím zejména z hlubších analýz, zkušeností, tendencí společenského a ekonomického vývoje a reálných možností země. Zejména by měl být v určitém časovém horizontu splnitelný. Strana by měla samozřejmě disponovat i odborníky, kteří budou zárukou plnění přijatého programu. „Slibotechen“ anebo politiků, kteří jednali v rozporu nejen se svými vlastními sliby, ale dokonce i v rozporu s programovým prohlášením vlády, máme už plné zuby.

Pak Babiš má peníze, které v politice hodlá použít. To je sice silná deviza, ale není to všechno. Jednou ze základních tezí Babišova hnutí je, aby stát začali řídit zkušení, slušní a odpovědní lidé, kteří prokázali své schopnosti. Já ty lidi nikde nevidím, pan Babiš dosud kromě paní Jourové nikoho neukázal.

Pokud si Babišovci nechávají „vypracovávat“ program přímo od občanů, dostanou se do stejné situace, kterou chtějí nyní napravovat. Nehomogenní, nekoncepční a tím pádem beztvarý program plný nereálných cílů nejde plnit a splnit. Tím se dále prohloubí znechucení z politiky, nedůvěra k politikům a zklamání z vývoje země. Na programovou alchymii a plná ústa slibů a odhodlání dojely přece naprosto modelově Věci veřejné, jinak ničím pro politickou praxi nevybavené. Jejich příklad budiž poučením nejen Babišovcům, kteří chtějí být snad ještě většími přeborníky v populismu. Našlápnuto mají dobře. Jo jo, hlas lidu, hlas Babišův.

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: Babiš, politická kultura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.