Karolina Peake je politický dobrodruh s přehnanými ambicemi

obrazek
22.4.2012 08:50
Vicepremiérka Nečasova kabinetu K. Peake se rozhodla k radikálnímu kroku. Opustila potápějící se loď Věci veřejné a chce založit vlastní politickou platformu (rozuměj politický subjekt) nezávislou na své dřívější straně. Tento krok odůvodnila destruktivním a netransparentním stylem, kterým se Věci veřejné téměř dva roky prezentují. Protože prý nemohla v rámci VV prosadit odlišný politický styl, jež by byl srozumitelný a jasný veřejnosti a potenciálním voličům, ukončila ze dne na den své členství v tomto uskupení.

Z pohledu Peake však vicepremiérka podrazila své nyní již bývalé stranické přátele, protože ještě pár dní při rozhovoru s R. Johnem skálopevně tvrdila, že se bude ucházet o předsednický post ve svém dřívějším působišti, a že ze strany v žádném případě neodejde. Dala tím další negativní signál veřejnosti, že sliby jsou v podání VV (a celé koalice) pouze planým výkřikem.

Peake se tak zachovale věrolomně. Její důvody, jimiž ospravedlňuje své ,,zběhnutí" jsou poněkud zvláštní. Až nyní došlo paní vicepremiérce, že VV se prezentují stylem, který je pro drtivou část veřejnosti absolutně nestravitelný, až nyní jí došlo, že uskupení, kde si skoro každý každého nahrává a korumpuje, není z dlouhodobého hlediska politicky životaschopné. Jistě také nevěděla dávno předtím o Bártových korupčních praktikách. Proč tedy neodešla před půl rokem nebo rokem? Najednou, když vidí, že VV jsou hrobařem jejích mimořádně vysokých politických ambicí, jí došlo, že se musí poohlédnout jinde.

V roce 2010 Peake nebyla výraznou političkou v rámci VV, spíše se držela v pozadí. Poté, co se stala vicepremiérkou pro boj proti korupci, jí ,,funkce" zachutnaly. Usilovala pro sebe a VV získat i ministerstvo spravedlnosti po J. Pospíšilovi, což se jí nakonec nepodařilo a zřejmě již nepodaří. Politická ,,hvězda" K. Peake díky médiím vylétla nahoru zhruba před rokem. Média již nevěnovala tolik prostoru loutkovému předsedovi R. Johnovi VV, ale naopak K. Peake, jejíž image pro ně byla příjemnější než Johnova.

Pokud se však podíváme do politického životopisu Peake, zjistíme, že bude členkou již třetí politické strany ve svém životě. V letech 1997 - 1998 byla řadovou členkou ODS, kde ale nedostala podle svých slov mnoho prostoru, a proto odešla, Jinými slovy nezastávala významnější funkci. Posléze navazuje bližší kontakt s VV a seznamuje se s exministrem J. Dobešem, který jí nabídl spolupráci. V roce 2006 byla v komunálních volbách zvolena jako nezávislá kandidátka do zastupitelstva Prahy 1. O rok později vstupuje do VV a za tři roky se stává poslankyní českého parlamentu, kdy VV vyšel jeden z největších politických podvodů na voličích. Zbytek příběhu již známe všichni.

Mimochodem, Peake vždy tvrdila, že VV jsou středovou stranou, vyvažující ,,extrémy" z dílny pravice a levice. Sama již ovšem naznačila, že jí připravovaná strana bude středopravicového zaměření, takže je více než jasné, z jakého ,,tábora" vicepremiérka vzešla. Také se nedá čekat, že složí mandát vicepremiérky, ten má sice formálně v rámci VV, nicméně z jejího pohledu by to znamenalo ,,ústup od funkcí", takže tak neučiní.

Podtrženo sečteno je z mého pohledu Peake politickým dobrodruhem se přehnanými politickými ambicemi, které jde nyní naplňovat do nově připravované strany. Ani secese jejího křídla z VV bohužel asi nebude znamenat konec vlády, protože premiér Nečas se vždy nějak domluví, ať je to s kýmkoliv, třeba s ďáblem. A i kdyby Peake nezískala 10 poslanců, jak ji o to žádal Nečas, aby vládní koalice dala dohromady zhruba 102 či 103 hlasů, nakonec mu určitě bude stačit 101. A v tento moment pak vláda dost možná dopadne neslavně jako ta Topolánkova v roce 2009 a bude případně nakupovat přeběhlíky pro jednoznačnou podporu. Protože víme, že Nečas a jeho lidé udělají skutečně všechno, jen aby se udrželi u funkcí.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Paní Máchová, Vaše charakteristika Peakeové je naprosto perfektní, ano evidentně opilá svoují nenadálou kariérou a důležitostí. 

Jen se nabízí otázka, kam jsme se to dostali, když tak snadno se takoví lidé dostanou na nejvyšší ústavní pozice...

kosina

Vždy když vidím Peake v televizi, musím se usmívat nad její špatně skrývanou ambiciózností. Ta by se pro své uměle vytvořené koryto přetrhla. Měla se jít v sobotu zeptat mezi lidi, kdo by její novou stranu volil. Osobně se domnívám, že ona šaškárna se sháněním poslanců do její platformy je jen divadlem pro hloupé ovce. TOP 09 a ODS již dodaly potřebný kapitál k nakoupení odpadlíků, aby vláda mohla pokračovat dál. I zbytkové VV budou jistě ochotně pro vládu hlasovat z opozičních lavic - vědí, že předčasnými volbami by definitivně přišli o veškeré prebendy a byli vymazáni z politické mapy.  

zenka

Teď, ač to nebývá mým zvykem, použiji trošku silnější výrazy pro charakteristiku paní Peake. Na rozdíl od charakteristiky v titulku tohoto blogu, myslím, že její charakter  lépe vystihuje: bezskrupulozní korytářka opilá svou nenadálou "kariérou".