Kauza Rath: Státním zástupcům, kritizujícím postup v kauze Davida Ratha, je nejvyšším státním zástupcem nasazován náhubek! Vzniká justiční mafie č. 2?

obrazek
15.7.2012 15:43
S odchodem Renáty Vesecké a s příchodem nového nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se očekávalo, že státní zástupci budou mít větší svobodu a nebudou trestáni za svůj názor, jak tomu bylo například v kauze Adama Bašného. Ten kritizoval postup Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v kauze Jiřího Čunka na odborné konferenci v prosinci 2008 a byl za tento svůj názor postižen, což se setkalo s kritikou Unie státních zástupců (USZ) v čele s Lenkou Bradáčovou a také médií. Nové vedení státního zastupitelství tyto praktiky odmítlo a s touto filosofií také získává podporu mezi politiky a médii. Jak ovšem zjistila redakce portálu Vaše věc, realita je jiná...

Za odbornou kritiku postupu NSZ v kauze Rath důtka od Zemana

Státní zástupce NSZ Zdeněk Koudelka, který pravidelně publikuje své odborné články v časopise jako Soudce, ale i na svém blogu na Aktualne.cz, zveřejnil 23. 5. 2012 právě na již zmíněném blogu na Aktuálně.cz článek s názvem Rath má právo na férový proces, v němž upozorňoval na problémy s příslušností ústeckého krajského státního zastupitelství a také ústeckých soudů pro rozhodování o případu Davida Ratha. Svoji argumentaci opřel o konkrétné judikaturu nejvyšších soudů a analogické případy.

Skoro obratem, dne 9. 6., byl však Koudelka postižen výtkou nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ta jakoby se inspirovala ve výtkách předchozího vedení NSZ, které to nové, spolu s USZ, kritizovalo a v médiích nadále kritizuje. Písemná výtka je předstupněm dalších kroků, které mohou skončit až kárným řízením se státním zástupcem a zbavením funkce.

Zdeněk Koudelka reagoval na tento krok článkem Svoboda projevu a zaměstnanci státu, v němž shrnuje dosavadní judikáty nejvyšších soudů v obdobných případech, jako je ten jeho.

Člen vedení Unie státních zástupců (USZ) Jan Lata nám na dotaz, jak se USZ staví k praxi postihu státních zástupců za vyjádření odborného názoru ze strany svých nadřízených, odpověděl: "Obecně lze odpovědět, že každý postih za vyjádření odborného názoru je nepřijatelný, pokud tento nevybočuje z mezí paragrafu 24 zákona o státním zastupitelství." Vzhledem k tomu, že vyjádření Zdeňka Koudelky z uvedeného paragrafu zcela jistě nevybočuje, nám tedy Jan Lata z vedení USZ dává za pravdu.

Reakci NSZ redakce portálu Vaše věc zjišťuje.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.