Kdo chce rozvrat, pane Kalousku?

obrazek
20.3.2012 10:21
Ministr financí M. Kalousek se tvrdě opřel do tzv. Holešovské výzvy a jejích představitelů. Označil její sérii demonstrací z minulého týdne za hrozbu, která může ve svých důsledcích rozvrátit stávající demokratický režim, ustavený po listopadu 1989. „Protože pokud jsme sledovali výstupy Holešovské výzvy, včetně jejích mluvčích, tak to nebyly protesty proti vládě a vládním krokům. To byly protesty skutečně proti demokratickému systému jako takovému,“ doslova prohlásil. I když souhlasím se slovy profesora J. Kellera, že Holešovská výzva je zatím pro lidi nečitelná a probíhají v ní vnitřní spory, tak právo svobodně demonstrovat či manifestovat odlišný názor je základním právem občana, zakotvený v ústavě.

V prvé řadě nikdo z protestujících nemá zájem na nějakém rozvratu, jak o tom hovoří M. Kalousek. Tato slova navíc zavání totalitním slovníkem. Nepřímo Kalousek také přirovnal snahu Holešovské výzvy o dosažení demise vlády a prezidenta republiky ke snaze ,,malíře pokojů“ (A. Hitlera), ,,který chtěl také nový řád“. Takové přirovnání je zcela nemístné. Kalousek nepochopil základní fakt, že pravicová politika za šest let existence utrpěla ve společnosti fatální neúspěch.

Nyní je umocněna neschopností Nečasova kabinetu, který předvádí tragické výkony a poškozuje drtivou většinu společnosti. Vládě věří minimum občanů, obří skandály, korupční a jiné kauzy jsou běžně na pořadu dne. Nečas vyměnil již skoro polovinu svých ministrů, a to vláda není ani v poločase svého mandátu. Připomeňme také, že vládě nevěří kolem 80% lidí, v červnu 2011, téměř před rokem, Nečasovu kabinetu naopak věřilo jen 16% občanů. Tyto výzkumy jsou samy o sobě vypovídající.

Demonstrace tak v žádném případě neusilují o rozvrat demokratických pořádků, ale primárně o odchod této zkompromitované vlády. Kalousek nechápe, že přitom on je žábou na prameni, on činí asociální opatření stejně jako celá vláda a vyvolává sociální napětí ve společnosti, které je důsledkem destrukce pracně budovaného sociálního smíru.

Holešovská výzva, jakkoli vnitřně atomizovaná, má správný ústřední cíl – dosáhnout demokratickými prostředky odchodu této škodlivé vlády. Nechce a neusiluje o zničení demokratického řádu, jen je výslednicí dlouhodobé frustrace zejména střední třídy, kterou vládní kroky likvidují. Ta nemá jinou možnost než demonstrovat svou nespokojenost v ulicích. To je účel veřejných shromáždění, nikoliv způsobovat rozvrat, jak je nám to podsouváno z Kalouskových úst. O rozvrat a rozložení společnosti usiluje Kalousek a Nečasova vláda, která podala za necelé dva roky své existence jasný důkaz, že je toho schopna.

Kalouskův výrok na adresu představitelů Holešovské výzvy je urážlivý, přezíravý a vůbec nepřihlíží k současnému stavu společnosti. Ale to je to poslední, co by ministra financí zajímalo…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

vzhledem k životním zkušenostem mohu posoudit i demokratičnost tohoto stávajícího systému, do pravé demokracie má skutečně dosti daleko, toto je "fízlokracie, vychcanokracie a zločinokracie" pro pár vyvolených.

antoninsebek

Chválím v tomto článku především grafickou úpravu. S tím, že vrozené hnidopišství mě nutí mít přece jen drobnou připomínku:

Pokud se v článku hovoří o PP (Popelkově Povstání), tak by to mělo být obráceně:

Nejdřív vykřičník. A potom otazník. Nejdřív se vykřičejí a teprve potom se budou tázat: co dál?