Kdo stojí za etnickým násilím v Makedonii?

obrazek
24.3.2012 21:58
Bylo pouze otázkou času, kdy naplno propuknou etnické nepokoje v Makedonii. Vzhledem k tomu, že tato balkánská země sousedí se dvěma albánskými státy a čtvrtinu jejích obyvatel tvoří etničtí Albánci, je současná situace dlouhodobě neudržitelná a v budoucnu hrozí změnou státních hranic. Samotné Skopje uznalo v roce 2008 nezávislost samozvané republiky Kosovo, aniž si uvědomilo důsledky pro integritu vlastní země z tohoto precedentu vyplývající. Rýsuje se na Balkáně obdoba Mussoliniho Velké Albánie, zahrnující Kosovo, severozápadní Makedonii a jižní okresy Černé Hory?

Od počátku roku se v Makedonii odehrálo několik násilných incidentů mezi menšinovými muslimskými Albánci, obývajícími severozápad země, a slovanskými Makedonci. Potyčky zasáhly nejen města Tetovo a Bitola s převažující albánskou populací, ale i metropoli Skopje. Napětí doutnalo již od války NATO proti Svazové republice Jugoslávii, kdy teroristé z Kosovské osvobozenecké armády zásobovali zbraněmi své soukmenovce, bojující proti ústřední vládě. Konflikt, jenž málem přerostl v občanskou válku, se dočasně podařilo utlumit Ohridskými dohodami z roku 2001, které ošetřily menšinová práva albánské minority. Ministři zahraničí Makedonie a Albánie na schůzce 16. března potvrdili dobré sousedské vztahy mezi oběma státy, které společně usilují o členství v EU a etnické násilí, které údajně vyvolali mladí nacionalisté na obou stranách barikády, unisono odsoudili. Nicméně kosovští Albánci zaujímají evidentně jiný postoj, když před dvěma týdny zasypali budovu makedonského velvyslanectví v Prištině sprškou kamenů. Do role sjednotitele Albánců se tak nemusí pasovat Tirana, ale Priština.

Největší nebezpečí pokojného soužití představuje radikálně islamistická skupina, otevřeně podporující sjednocení všech Albánců do jednoho státu. Tito extremisté se soustředí na vypalování pravoslavných náboženských objektů.Byl zaznamenán případ, kdy skupina albánských wahhábitů ve městě Struga sejmula z budovy radnice státní vlajku Makedonie, kterou spálili a poté vyvěsili vlajku Saúdské Arábie. Právě Rijád štědře sponzoruje sunnitský fundamentalismus po celém světě – nejen v Sýrii, Libyi a dalších arabských zemích, ale i na Balkáně, kde žijí početné muslimské komunity. Saúdské petrodolary na propagaci wahhábitské formy islámu – státní doktríny Saúdské Arábie – plynou nejen do Makedonie, ale i do Srbska a Bosny. Nezaměstnanost postihuje třetinu práceschopné makedonské populace a v převážně Albánci osídlených oblastech je tento ukazatel šedesátiprocentní. I proto zde wahhábité získávají mnoho nových rekrutů, kteří jsou podporováni částkou 300 euro měsíčně. Není náhodou, že kosovskou nezávislost uznaly z arabských zemí pouze konzervativní monarchie v okolí Perského zálivu, Mauretánie a Somálsko.

Analytici soudí, že násilné střety mohou mít dvojí původ – snahu některých politických sil vrátit se k moci přiživováním se na etnických nepokojích s cílem destrukce dlouhodobě budované mírové koexistence a činnost zahraničních rozvědek, které se snaží Makedonii destabilizovat před květnovým summitem NATO v Chicagu. Zároveň se shodují, že konflikt z roku 2001 není opakovatelný, protože albánská menšina je plně integrovaná do makedonské společnosti. S tím však nesouhlasí mnozí Albánci, kteří se považují za občany druhé kategorie, nejvíce postižené vysokou nezaměstnaností. Objevuje se i názor, že poslední události jsou motivovány snahou Albánců změnit ústavní pořádek země – nejprve redistribucí financí podle etnického klíče a následně federalizací země na makedonskou a albánskou část. Opoziční strany naopak tvrdí, že etnické nepokoje vyvolala samotná vláda, aby odvrátila pozornost od tíživé ekonomické situace země, jež patří v Evropě k těm nejchudším.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Pane Štingle,

dostali jsme se příliš daleko od Makedonie. Přesto, kdysi, kdosi vymyslil beztřídní společnost, bez peněz- prostě komunismus. Proč se tedy zdržovat nějakou ER. Ostatně jistě se pamatujete, že již naše generace měla žít v komunismu. Soudruzi ale udělali někde chybu.

Vladimír Štingl

Pane Kulíku, ještě jednou dobrý večer. Už jsem končil, ale ještě zareaguji. Nejde o to, dle mého názoru, zda to četl "známý nebo neznámý ekonom". Jde o Váš a můj názor a další diskuzi s panem Zb. Fialou a názory komentátorů. Osobně, a myslím, že i autor, pan Schlimbach,  nepředpokládá realizaci teď, zítra, nebo za 10 let. Ale má to ducha, myšlenku, vizi....  A doplním, není to z mé hlavy, na to nestačí, kdosi řekl, že "co si člověk dokáže představit, vymyslet  je REALIZOVATELNÉ....", je to nepřesná replika, ale obsah je dokonalý a zavání absolutnem...... A co my dva víme, je nebo není? Diskutujeme, a navíc korektně a slušně... Ekonomika, daná politikou, je veličina "proměnná", právě proto, že slouží politice, která s "přírodními zákony ekonomiky" manipuluje dle potřeb X jednotlivců... To je problém, který si "vyžírají" obyčejní lidé. Zaplaťbůh, že jsme se narodili v Evropě......

Mám, samozřejmě své "oblíbence". Ale pokud mi čas dovolí, tak čtu maximum dostupného. Zde, na VaVe je to naštěstí z valné části doslova "balzám duše". Ale to už jsme mimo to podstatné - blog pana Kosiny. Zdravím a dobrou noc.

rku

Pane Štingle,

ekonomickou reformu pana Schlimbacha jsem si přečetl a myslím že je neuskutečnitelná. Protože si ale nemyslím, že jsem nejchytřejší a nikde jsem nečetl vyjádření žádných  zámých ekonomů k této reformě, požádal jsem p. Fialu- jeho blogy jsou vždy logické , ekonomicky podložené a jasně strukturované- o názor. Na tom není snad nic špatného, věřim že i vy, pokud si p. Fiala udělá čas, blog rád přečtete.

Vladimír Štingl

Pane Kosino, dobrý večer. Omluvte mne, pokud bych se Vás dotkl tím, že jste "příkladem" pro moje komentáře. Doufám, že to přijímáte jako středobod diskuze o principech "ochrany blogerů"....  Je mi jasné, že ochranu "statného a zarputilého ošetřovatele" zcela jistě nepotřebujete.... Příjemný večer.

Vladimír Štingl

Pane Kulíku, dobrý den. Domněnka, "napovídá to", že pan Ondřej Kosina je vzdělaný, inteligentní, má velikou myšlenkovou invenci, iniciativu, obětuje svůj čas pro druhé (to oceňuji jako nedocenitelné...), svoje názory a vědomosti nikomu nevnucuje ("blbe čti, blbe nečti apod.), ovládá A, N, Fr., R, popř. jiné jazyky, ovládá spojení na zdroje v zahraničí atd. A já, jako "líný jouda", doma v koženém křesle zabuším na svoji mašinku a už čtu a posuzuji info, postřehy, historické souvislosti a současný vývoj a vše, čeho se mi přes 20 let absolutně nedostávalo: racionální objektivity, která je vždy samozřejmě subjektivní.... A NÁZORY VŠECH ÚČASTNÍKŮ.... 

Hledal jsem vždy myšlenkové spojence, ale moje časová kapacita a prostor byly naprosto vyčerpané, abych "pátral" v čase, kdy navíc nemám již energii a i vůle dochází.... A od pana Kosiny se mi dostává tolik korektních informací, zdarma, aktuálně, že mi nezbývá než děkovat. A klidně se budu klanět, hujeřit tak, abych neurazil, ale abych si zachoval  přístup k těmto informacím. Nechci nikoho urážet, protože to též nemám rád, když uráží někdo mě a navíc nemá důvod, protože jsem prostě sdělil svůj názor, nic antagonisticky a reálně neprovedl, nikoho nepoškodil (to se netýká individuí o kterých zde diskutujeme jako o těch "mocných nadlidech", tam to pro mne bylo, je a bude vždy  "oko za oko, zub za zub"  - nyní, bohužel, již jen verbálně....). 

Místní anonymní diskuze vměstnaná pod zveřejněné "jméno" nebo "identifikační foto" dává některým jedincům pocit naprosto neomezené arogance a když se to hodí sprostých primitivních útoků, což prostě nechápu a proto i toto vyjádření. Ubezpečuji, že z očí do očí by mi ti, co zde otravují atmosféru, neřekli desetinu, prostě by raději vážili lépe slova.  Anonymita a její zneužívání, to je obrovská nevýhoda a dává prostor pro špinavosti těch, kteří nejsou schopni ani v normálním životě se chovat korektně.

Omlouvám se, že jsem mentoroval, odbočil, ale dnes to prostě ventiluji tak, abych podpořil aktivní a velice korektní autory blogů. Vždyť VaVě je jedním z minima portálů, kde lze diskutovat a poznávat bez neustálých invektiv, hulvátství, povýšenosti atd..... několika, s prominutím, blbů a analfabetů, kterým narušování komunikace a dobrých vztahů (anonymních..) blogerů, komentátorů a čtenářů evidentně vyhovuje a dělá dobře.

Takže, není podstatné kde, kdy, jak, od koho a s kým dává pan Kosina dohromady koncentráty informací, které vůbec nemusíte číst a on je sem přesto umisťuje. Vy jste požádal pana Zb. Fialu, aby se vyjádřil k "ER" od pana Schlimbacha? Nepletu se, že? Proč si ji nepřečtete??? Je to vize a je v ní spousta odpovědí na Vaše otázky. A klidně napište blog a konfrontujte to s ostatními, třeba způsobem pana Frosta, nebo pana Fialy, paní Chrtkové, pana Duchoslava a dalších. A nečekám jen názory, které "mi ladí", to bych musel být též na úrovni troglodyta, v lepším případě.

Takže, dokud bude možnost získávat zde info a neustále se nebrodit špínou, urážkami a reagovat na anonymní hulvátství, tak budu naprosto v pohodě "hujerem, servilním komunistickostalinistickým" poklonkovačem..... Ale získám názor, info, pohled a budu za to vděčný, protože možností mám již velice málo. Čas běží a je to největší existující veličina a tak ji chci ještě využít pro příjemné, poučné a někdy i zábavné oživení toho srabu, který je kolem nás. Pane Kulíku, zdravím Vás.

rku

Kde bere pan Kosina informace, které nejsou jinde k mání? On do všech těch zemí jezdí, nebo tam má spolupracovníky, kteří mu zprávy posílají?

petr-duchoslav

A pane Matlasi, vy jste nenapsal ,,pokroutí ke svému komunistickostalinistickému násilnickému obrazu světa". Kdo tedy začal s invektivami? Pan Kosina přece není žádný stalinista. Jak se z lesa volá, tak se i ozývá... Napadat jste ho začal první vy. Tak to bohužel je.

P.S. Články pana Kosiny čtu všechny, považuji je en bloc za výborné.

petr-duchoslav

Pane Matlasi, to již trošku přeháníte, nemyslíte? Pan Kosina má akorát svůj pohled na věc, který je jednak kritický k mainstreamovým médiím, jednak prezentuje informace, které nejsou jinde k mání. Ano, jeho příspěvky vyvolávají kontroverzi, ale to je jedině dobře, obohacuje to demokratický diskurs. Kontroverzní přece neznamená arogantní a nenávistný. Zkuste vytvořit nějaký Váš příspěvek a můžeme se pak bavit ve věcné rovině. Urážky a invektivy do tohoto diskursu však nepatří.

Vladimír Štingl

Pane Kosino, dobrý večer. Nenechte si od podobných "prvoků", a ještě "duševně a psychicky" narušených, kazit ani vteřinu života. Přijde chvilička a naběhne si "na vidle"  sám....  Zdravím Vás. Hlavně "vydržať".

Vladimír Štingl

Pepo, nestojíte ani za to oslovení. Primitivní hulvát, který se domnívá, že od počítače může beztrestně a anonymně urážet, přitom jeho komunikace a diskuze je na úrovni troglodyta, by byl vyautován i na aktuálně, novinkách nebo jak se jmenují portály, kde jde hlavně o to jak si vybít svoji zákeřnost,  bezcharakternost a ubohost v domnělém bezpečí neidentifikovatelnosti, anonymity.......   Nechápu jak zde takový ujetý primitiv může vůbec komunikovat. Pokud byste řádně četl, srovnával a tupě nežvanil, tak by se vám ještě mohlo rozsvítit v tom "psychotronickém hnojišti....". Vzteklý, zákeřný, tupý a slaboduchý zmetek, který se do důchodu nenaučil ani slušně oslovovat. O tom ostatním jsem si udělal obraz již dříve, ale toto je hodně silná káva a tak doporučuji psychiatra, popř. vypolštářovanou celu. Tohle už napravit snad ani nelze. Odporné, Pepo.....

kosina

Matlasi, už mi s vašimi útoky dochází trpělivost. Co jste vůbec zač? Pošahaný důchodce, jehož život řídí nějaké kyvadlo, nebo úchyl obsedantně fixovaný na moji osobu? Váš přínos tomuto webu je nula. Blogy "píšete" formou copy + paste blábolů, co vám kdo pošle na mail. Smysluplnou holou větu nejste schopen sám sesmolit, zato urážky zvládáte brilantně. Je vidět, že Vaše věc je opravdu demokratický a tolerantní server, když zde trpí kreatury vašeho ražení. 

Vladimír Štingl

Pane Kosino, dobrý večer. VaVě uvádí ve zpravodajství 13. výročí napadení Jugoslávie, resp. Srbska. Smutné výročí "humanitárního" bombardování..... Bohužel, problém "nadmutého břicha" Evropy je ve fázi rozvoje "infekce" a informace z Vašeho blogu  tomu nejen nasvědčují, ale potvrzují to. A je zde opět otázka PROČ? Proč je to řízené a tímto směrem? To není normální, aby se "uznávaly" "státy", které vznikly za prapodivných okolností a na základě rozbití suverénního a uznávaného státu - v "civilizované" Evropě...... Následně se nelze divit tomu neskutečnému chaosu a utrpení obyčejných lidí na obou stranách.

Vše to přináší moc a peníze do rukou několika málo mafiánských zločinců a ještě větší bídu davu. Ale manipulace a ohlupování davu je velice sofistikované a propracované do detailů. Nakonec i naše problémy o tom svědčí a to si dovolím konstatovat, že společenskopolitické uvědomění a "kulturnost" našeho národa je přece jen o poznání vyšší než v inkriminované části Evropy.

Bude z toho další Sarajevo, další mrtví a problém pro celou Evropu.... Kdo na tom má zájem a komu to přináší prospěch?! Omezit bídu lidí není zájem, to je zřejmé, jsou tak daleko lépe manipulovatelní pro agresi a národnostní a co hůře náboženskou nesnášenlivost... Možná obráceně, ale vyjde to téměř nastejno. Zdravím.

rku

Pokud porovnáme natalitu slovanů a albánských muslimů, musí nám být  jasné, že zanedlouho budou albánské hranice u Bělehradu

Vladimír Štingl

Dobrý den, pane Kosino. Co se dá dělat, Pepa se nám zase zfetoval, došla mu zásoba žlučníkového čaje a cholagolu, nebo jak se to jmenuje.... A tak zase začal blábolit a vypouštět ty své fekálie. Přitom evidentně neví, jak Makedonie vznikla a kde je.... O problematiku přece nejde, poznávat názory a třeba se i poučit a korigovat svoji omezenost, zášť a zlobu, diskutovat,  hlavně, když je koho napadat, urážet a špinit, ale v tomto případě bez jakýchkoliv argumentů a důvodů..... Ale to je trvalý posun v myšlení, snad už za hranicí slaboduchosti. Pepo, zdravím Vás.