Kdo zachrání Krkovičky?

krkovicka
29.7.2011 14:26
V legendárním večerníčku Jája a Pája, který je o dvou klucích, kteří bydlí s dědou Lebedou, světobežníkem a moudrým mužem, co vidí za roh, je hlavním zloduchem malý obchodník Krkovička, který pořád vymýšlí, jak by na čem, na kom a kde nejlépe vydělal. Zdá se, že vláda Petra Nečase se rozhodla jít proti dvěma milionům českých živnostníků-Krkovičků, neboť ty nyní považuje po zaměstnancích, důchodcích a obecně sociálně slabých za další "černé pasažéry" ekonomiky.

Po roce vládnutí je tak na praktických krocích vlády vidět více než na čemkoliv jiném, jak ve volbách 2010 rozhodovaly emoce a jak volba tzv. pravicových stran byla záležitostí iracionální, spíše než volby na základě racionálního rozhodnutí. Nikdo od TOP 09 ani ODS nečekal, že mezi první kroky jejich vlády bude zvýšení daní. Budiž, možná Kalouskovi s Nečasem ještě prošla jakžtakž lež s povodňovou daní či zvýšením DPH, kteréžto kroky interpretovali jako vynucené tu živelnou pohromou, tu zase důchodovou reformou.

Ale aby pravicová vláda, která postavila svoji legitimitu na obraně podnikavých lidí proti tzv. vyžírkům v podobě státních zaměstnanců či sociálně slabých a slibu nezvyšování daní šla po roce proti symbolu podnikání, tedy živnostníkům? Bohužel pro živnostníky a obecně malé a střední podnikatele, není to nic, co by se nedalo očekávat.

Kalamitní kapitalismus v české kotlině

Kdyby novináři, ale i my všichni, jsme více četli, víme, že tato politika i její zdůvodnění přesně odpovídá tomu, co Naomi Kleinová popisuje jako šokovou doktrínu tzv. kalamitního kapitalismu, který se poprvé realizoval v 70. letech v zemích latinské Ameriky a druhá jeho vlna, globální, nastala po 11. září 2001.

Cílem kalamitního kapitalismu je korporativistická společnost, v níž je stát sám předmětem privatizace: vláda aplikující šokovou doktrínu využívá strachu, vyvolanému ve společnosti buď živelnou pohromou, válkou či jako v českém případě obavou z řecké cesty, k prosazení radikálních kroků vedoucích k privatizaci státu ve prospěch úzkého okruhu podnikatelských skupin. Ačkoliv ke svému nástupu, jak popisuje Kleinová ve své knize "Šoková doktrína", používá nejdříve podpory střední třídy a malých a středních podnikatelů, jsou pak tyto společenské skupiny postupně hlavním sponzorem takové vlády.

Ohlášené radikální snížení výdajových paušálů pro živnostníky, mimochodem zavedené v roce 2005 vládou Jiřího Paroubka, musí být pro ty, kdo z nich volili TOP 09 nebo ODS, neboť v nich viděli hráz proti socialistickému běsnění Jiřího Paroubka, totální studenou sprchou. Ponechme stranou fakt, že rozumní lidé museli po Topolánkově vládě, která odhodila své předvolební sliby jako pytle s pískem okamžitě po svém nástupu, očekávat od Nečase s Kalouskem stejnou volební lež, jako v roce 2006. Zdá se však, že těch rozumných je v českém národě proklatě málo, což ukázaly volby 2010.

Postaví se za Krkovičky Klaus, nebo někdo jiný?

Je však skličujícím zjištěním, že s útokem na živnostníky souhlasí i ČSSD, tedy strana, která nynější systém zavedla.

Čeští Krkovičkové tak nyní mohou tiše doufat už jen v to, že se na jejich obranu postaví proti Jájovi a Pájovi, tedy Nečasovi s Kalouskem, jejich děda Lebeda, Václav Klaus, který – ač milovník Miltona Friedmana – na jejich podpoře postavil svoji politickou kariéru. Anebo tady vznikne nová strana, která se obrany živnostníků chopí tak, aby už nikoho do budoucna nenapadlo Krkovičky takhle podvést.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Ve stávajícím ekonomickém systému nelze opravit již nic -( Země je totálně zplundrovaná, ekonomicky nesvobodná a můžeme klidně napsat, že i obecně nesuverenní.

Řešením je nový ekonomický systém - například dle www.ekonomickareforma.cz a co nejrychlejší postup v zamezení dalšího zadlužování země prostřednictvím státních dluhopisů. Je třeba učinit neodkladné změny v zákoně o ČNB a umožnit, aby ČNB mohla emitovat do ekonomiky "časově omezené elektronické peníze", které budou využity na propojení množiny nezaměstnaných, množiny surovin a množiny techniky, za účelem vytváření nových statků. Tyto časově omezené peníze musí být určeny výhradně na investiční činnost státu a financování rozvoje obcí a měst.

Pro konkrétnější představu, objem emisí - do 600 000 000 000 korun ročně, doba platnosti - 2 roky

Toto se ale neobejde bez odstavení zločinných tupců od správy naší společnosti.

1rytir

Kroky ministra Kalouska, tedy i ty ohledně výdajových paušálů jen potvrzují skutečnost, že je státní kasa pustější, než si kdo myslel. To si podle všeho uvědomuje i vedení ČSSD, a proto na zásah proti živnostníkům možná kývá. Moudré to není třeba už jen z toho důvodu, že za současné situce omezovat volné finannčí prostředky kohokoliv tak, aby je nemohl vrátit jakkoliv do ekonomiky je minimálně nevhodné.