Koaliční jednání v Berlíně jsou v plném proudu

seemann
29.1.2018 08:29
Křesťanští unionisté spolu se sociálními demokraty až do pozdních hodin v neděli, pokračovali v Berlíně v rozhovorech o nové velké koalici. Tři strany, CDU,CSU a SPD se nejprve radily v pracovních skupinách. V pozdní odpoledne se pak setkali jejich předsedové Angela Merkelová, Horst Seehofer a Martin Schulz, aby posoudili první jejich výsledky a určili další plán jednání. Večer pak pokračovala 15nejvyšších jejich představitelů o výsledcích jednání svých šéfů. Jednání pracovních skupin by mělo být uzavřeno již tento pátek. Zatím však nebylo dosaženo dohody o migraci, která se v prvém kole projednávala. Jde především jakým způsobem bude zajištěno sjednocování rodin, které žádají azyl .

Samotná jednání byla zahájena minulý pátek, čtyři měsíce po parlamentních volbách. Nejprve se sešli šéfové zúčastněných třech stran, aby je pak následovalo patnáct vrcholových politiků, kteří určili směry jednání. Tématicky k jednotlivými okruhům se jedná v osmnácti pracovních skupinách.

Angela Merkelová, která se vrátila ještě před pátečním ukončením konference v Davosu vyjádřila přání, aby nastávající jednání určily nové impulzy pro budoucí politiku Německa nejen s dopadem na Evropu. Na průběh současných jednání se dívá optimisticky a bude usilovat, aby probíhala v rychlém tempu.

Martin Schulz, který se radil v předvečer jednání na sedmihodinovém setkání s vrcholovými představiteli své strany odvětil, že má zájem na svižném konstruktivním jednání o velké koalici. Cílem sociálních demokratů je úsilí po spravedlivějším Německu , které se na mezinárodním poli opět stane vedoucí silou v Evropě. Vzhledem novým výzvám Číny a USA je potřeba silného proevropského Německa, zdůraznil šéf SPD.

Předseda bavorských sociálů Horst Seehofer vyslovil přání, aby jednání třech stran skončila úspěšnou dohodou o vytvoření nové německé vlády. Ta však budou po mimořádném sjezdu sociálních demokratů náročná, protože žádají především prosazení svých požadavků v oblasti zdravotního pojištění a pracovního práva. Místopředsedkyně CDU sárská ministerská předsedkyně Annegret Krampová-Karenbauerová, ale odmítla podpořit změnu základních dohod. „Hrací plocha je velmi omezená. Základem je společné stanovisko, kterou obsahuje sondážní dohoda“, prohlásila v rozhovoru pro list „Bild am Sonntag. Nedovede si proto představit, že by se strany mohly dohodnout, že bude znovu přepracována. Samotný dokument o velké koalici má být schválen již nastávající neděli.

Konečné schválení dohody o velké koalice není však v rukách politiků. O tom rozhodně postoj 440tisíc členů sociální demokracie, kteří je v elektronickém hlasování budou schvalovat. Na mimořádném sjezdu se však ukázalo že strana je vnitřně rozdělena. Při hlasování šesti stovek delegátů zvedlo pro obnovení koalice těsná většina. U členstva je však jiný poměr protože zatím 71procent pochybuje zdali má vstoupit opět do velké koalice s unionisty. Zejména mladí členové jsou přesvědčeni, že stranu která měla ve volbách nejhorší poválečné výsledky může pouze posílit důsledná opoziční politika.

Zřejmě dříve než do velikonoc tedy nebude jasné zdali vůbec bude nová vláda ustavena. Pokud se to nezdaří pak spolková republika se dostane do složité situace. Především pozice úřadující spolkové kanléřky bude silně oslabena a to i vzhledem dovnitř Evropské unie, kde se snaží hrát jednu z rozhodujících rolí. Pokud by chtěla vládnout s menšinovým kabinetem musela by se opřít o pravicově populistickou Alternativu pro Německo AfD a s ostatními stranami by těžko mohla počítat. Spojenectví 90/Zelení na svém víkendovém sjezdu změnily své vedení a musí se stabilizovat. Liberální Svobodní jsou příčinou ztroskotání jamajské koalice a postkomunistická strana Levice je nepřijatelná. Východiskem by tak byly pouze mimořádné volby. 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.