Korektní, virtuální summit prezidentů USA a Číny

biden xi
19.11.2021 07:26
V českých médiích se o on-line setkání Biden – Xi dozvíte opravdu jen málo. Ze tři a půl hodinového virtuálního setkání vydestilovala česká média většinou dvě nebo tři nepříliš rozvité věty, jež nepříliš přesně charakterizují obsah dialogu.

Od summitu, kterého se zúčastnili oba prezidenti, se nečekal žádný průlom ve vzájemných vztazích. Momentální čínsko-americké vztahy jsou přeplněné tenzemi. Možná, že olej do ohně přilil především bývalý americký prezident Trump, který vůči Číně v době svého prezidentovaní zahájil obchodní válku. Tato válka narušila světový obchod již před pandemií covid-19 a nepříjemným způsobem ovlivnila situaci na finančních trzích, ale zvýšila např. takě cenu zlata a průmyslových kovů (platina a palladium).

USA nezachytily, alespoň podle mého názoru, vůbec změnu, ke které došlo po nástupu nového čínského prezidenta Xi do funkce. Jím prosazený obří projekt „Pás a stezka“ je vlastně největší ekonomickou aktivitou ve světě současné doby. Vůči tomuto projektu nepostavil Západ jako celek, ani Spojené státy zvlášť, projekt podobného významu a rozsahu. Čínský rozvojový projekt zasahuje obrovskými finančními toky prakticky všechny kontinenty. Zejména v rozvojovém světě přispívá k výstavbě potřebné dopravní infrastruktury.

 Je zřejmé, že Čína řeší uplatněním tohoto projektu i své problémy. Jde ji o to, dostat se tak snáze k surovinám, které potřebuje pro svůj průmysl v Asii, Africe a Latinské Americe. Ale také spoluprací se středoasijskými a dalšími zeměmi v Asii i v Evropě, včetně Ruska, posílit roli západních čínských regionů ve svém hospodářství.

Podstatou projektu je vzájemná výhodnost a synergie. Partnerské země Číny rozvíjejí svou infrastrukturu a urychlují svůj hospodářský rozvoj. A Čína se tak bezpečněji a rychleji dostane k potřebným surovinám a zajistí si odbyt svého kvalitního a levného zboží do všech světových stran.

Za prezidenta Trumpa USA dobrovolně vycouvaly z připravovaného Tichomořského pásma spolupráce a více méně tak uvolnily prostor Číně, aby v tomto společenství dominovala. Velká bezcelní zóna pohybu zboží, do které je zahrnuta celá řada asijských zemí, je významným jevem v současném světě. Zahrnuje násobně více obyvatel - spotřebitelů nežli EU.

Mezi oběma státy, tedy mezi Čínou a USA, existuje celá řada problémů. Jedním z těchto problémů je Tchaj-wan. Čeští „tchaj-wanci“, včetně předsedy Senátu Vystrčila (ale i třeba uvažování ministr zahraničí z pirátské strany, Lipavský), by se měli podívat na záznam z jednání obou státníků. Prezident Xi varoval J. Bidena na summitu, že je Čína připravena přijmout „rozhodná opatření“, pokud se Tchaj-wan vydá směrem k vyhlášení nezávislosti, což by překročilo Pekingem určenou "červenou linii". Prezident Xi označil případnou podporu tchaj-wanské nezávislosti za „hru
s ohněm“.

V reakci na toto vyjádření Biden řekl, že USA potvrzují „politiku jedné Číny“. Ale také dodal, že „USA silně oponují jednostrannému úsilí změnit status quo nebo narušit mír a stabilitu ve vztahu k Tchaj-wanu“. Takže, jinak řečeno, Spojené státy ani  nenapadne podporovat vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu, ale Biden současně očekává, že Čína neuskuteční invazi na Tchaj-wan.

Biden sdělil čínskému prezidentovi, že obě země mají odpovědnost za to, aby jejich rivalita „nepřerostla do otevřeného konfliktu“. Jak píší britská média, Xi označoval Bidena v průběhu rozhovoru jako svého „starého přítele“. Z druhé strany se mu dostalo stejného označení.

Čínská státní média popsala rozhovory jako „vážné, konstruktivní, obsažné a plodné“. Vyjádření obou prezidentů, kteří se označili za přátele (pochopitelně v politickém slova smyslu), se okamžitě projevilo na růstu kurzů na finančních trzích v Asii.

Smyslem této virtuální schůzky bylo vytvořit nástroj, který by v krátkých několikatýdenních nebo maximálně několikaměsíčních intervalech umožnil setkávání obou světových lídrů, aby si vyjasňovali svá stanoviska. To by posilovalo vzájemnou důvěru a dialog.

Bylo to vlastně první setkání obou státníků po více než roce, který uplynul od zvolení Bidena americkým prezidentem.

V předběžných jednáních dala Čína najevo, že nehodlá debatovat s představiteli cizích mocností o svých vnitřních záležitostech. Ať už se jedná o ujgurskou muslimskou populaci anebo Hongkong či Tibet.

Jak se ukázalo v minulém týdnu, Spojené státy jsou připraveny se s Čínou dohodnout např. na boji proti klimatickým změnám. Tato dohoda mezi oběma státy byla deklarována v minulém týdnu na Klimatické konferenci v Glasgow.

Prostě oba prezidenti si nastavují vzájemný jednací rámec i do budoucna, a to je dobré znamení. Obě země jsou sice v mnoha ohledech rivaly, ale na druhé straně jsou také významnými partnery v obchodních vztazích i na světovém fóru.

Spojené státy jsou znepokojeny rychlým rozvojem čínských konvenčních a nukleárních vojenských sil. Je jen otázka, zda některé informace různých vojenských "expertů" v tomto směru, např. o čínské supersonické zbrani, nejsou poněkud přehnané. Zdá se ale, že oba dva státy jsou připraveny spolu mluvit a jednat. A to je velmi důležité pro atmosféru ve světě. Nikoho rozumného totiž neláká recidiva studené války v jakékoliv podobě.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.