Křesťanští demokraté jsou před osudovou otázkou, kdo je povede

cdu logo
4.11.2021 08:26
CDU se potýká se zásadní otázkou: kdo se stane novým lídrem strany a kolik demokracie zdola může strana unést Tato otázka rezonuje od chvíle, kdy prohrála volby. Jasně to bylo cítit na víkendové konferenci, protože příliš dlouho mají v základních organizacích pocit, že fungují jinak, než uvažuje spolkový výkonný výbor v Berlíně. Minulá personální rozhodnutí by mnozí na základní úrovni dělali jinak, naposledy u otázky kandidatury na kancléře. Části členské základny s bolestmi břicha zaznamenaly výsledek po dubnovém nočním sezení, poznamenává ARD. Jsou ale stále i tací straničtí funkcionáři, kteří se obávají, že členská anketa otevře „pandořinu skříňku“ a novému předsedovi se nepodaří získat jistotu, že nebude poškozena legitimita voleb, že se prostí členové nevzbouří a CDU bude i nadále čelit dlouhým procesním a personálním debatám.

Podobnou zažila SPD před posledními spolkovými volbami. To je ale součástí sebeobrazu sociálních demokratů, aby se o věci mohli pořádně pohádat, což však CDU vyvádí z míry, protože jejich voliči se toto zatím neodpouštějí. Volební výsledek je také důsledkem sesterského sporu v Unii s bavorskými sociály. Nově zvolený předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst to nyní ve zkratce uvedl slovy: "Mám starost, abychom byli schopni se rychle rozhodovat, abychom mohli rychle najít jasno. CDU nebyla založena pro samostatnou výdělečnou činnost, ale proto, aby se starala o zájmy lidí."

Wüst musí v květnu vyhrát volby, protože volič CDU očekává jednotu. Proto tak nyní dlouho diskutují spolustraníci ze Šlesvicka-Holštýnska, Sárska, Dolního Saska a Severního Porýní-Vestfálska. Upřednostnil by stranickou konferenci již v prosinci, ale mimořádný sjezd se sejde až v lednu. Strana se musí učit být v opozici … po 16 letech vládnutí.

To v době, kdy semaforové strany shromažďují své síly, CDU se opět oddává dlouhé personální debatě. Dohoda o postupu, která dokonce plánuje případné druhé kolo voleb, také ukazuje, že ve vedení strany je zatím malá naděje, že se možní kandidáti předem dohodnou na týmovém řešení. Pokud dojde i na druhé kolo voleb, bude všem rychle jasné, že v budoucnu mohou stát proti sobě dva tábory. Takže nový předseda by měl hned od začátku co dělat. Musí zapojit všechny do jedné pozice a držet CDU uprostřed politického pole, protože je všechny spojuje obava, že už nebudou lidovou stranou.

To zahrnuje integraci ekonomického křídla stejným způsobem, jako neponechat dělnické křídlo a východní asociace jejich vlastním prostředkům. Ve východním Německu se žádné volby nevyhrávají, ale vždy prohrávají. Pokud však má CDU zůstat lidovou stranou, nesmí ztratit Východ. Každý tým, který se může postavit za budoucnost CDU, musí dát odpověď na to, jak organizace strany na Východě, které jsou v existenční krizi, podpořit.

Je to jen jeden z mnoha úkolů, které musí budoucí šéf strany vyřešit. Vzniká tak oprávněná otázka, kdo nahradí šéfa CDU Armina Lascheta v čele křesťanských demokratů za situace, kdy obsahově se neví jak.

Na volební proces se dívá SCHWÄBISCHE ZEITUNG z Ravensburgu:“ CDU se rozhodla určit svého předsedu pomocí členské ankety. Po debaklu ve volbách do Bundestagu by jen stěží bylo možné povolit znovu hlasovat pouze delegátům“ a k tomu DARMSTÄDTER ECHO dodává: „Samozřejmě, lze popřát CDU, aby se nejen pánové více či méně pokročilého věku cítili být jediní povolaní vést stranu do budoucna.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.