Kurz bude jednat s Macronem a Merkelovou.

sebastian kurz
8.1.2018 08:45
Ve Vídni bylo oznámeno oznámeno, že rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz navštíví v nastávající pátek v Paříži francouzského prezidenta Emmanuela Marcona a následně 17.ledna v Berlíně německou kancléřkou Angelu Merkelovou. Oba rozhovory se budou týkat jak bylo oznámeno především evropským problémům a zejména rakouskému předsednictví Evropské unie v polovině roku, kdy je převezme od Bulharska. V této době bude ve finále jednání o Brexitu a stanovení příštího rozpočtu Unie. Doufám, prohlásil Kurz, že se tak podaří, aby to bylo nejen ve prospěch Evropské unie, ale i Velké Británie, protože je jejím důležitým hospodářským i vojenským partnerem.

Bezesporu bude přitom hrát při jednání důvěryhodnost Rakouska jako unijního člena, kdy zde vládné koalice konzervativních lidovců ÖVP s pravicově populistickými Svobodnými FPÖ. Izrael již oznámil, že je nepovažuje za věrohodné a nebude s členy za tuto stranu jednat včetně s ministryní zahraničních věcí. Řada význačných osobností mezinárodního života vyzvala proto k bojkotu jejich představitelů , protože jde o „dědice nacismu“ jak je charakterizuje ve zveřejněném protestu.

Ve zveřejněném vládním programu se současná černo-tyrkysově modrá koalice snaží toto hodnocení od sebe odvrátit tím, že se hlásí k právním zásadám evropské unie a pokud jde o Blízký východ podporuje mírové řešení v této oblasti se zvláštním přihlédnutím na bezpečnost Izraele. Kromě toho vláda oznámila, že při příležitosti 80.výročí anšlusu Rakouska hitlerovským Německem na území bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Bělorusku Malém Trostinci zřídí pomník desítkám tisíc zde povražděných rakouských Židů. Rakouský spolkový prezident Alexander van der Bellen ve svém novoročním projevu k tomu připomněl že tehdy Rakušané se nestali jen obětmi nacistické diktatury, ale i jejími spolupachateli. Musíme být proto bdělí, aby se rasismus, antisemitismus a ničivý nacionalismus již nikdy nevrátil, prohlásila hlava rakouského státu.

Kurz přitom přislíbil, že jeho vláda bude prosazovat nový styl boje proti antisemitismu ke kterému patří zabránit i pronikání stoupenců politického islámu do rakouského občanského života. V této souvislosti však poukazuje zahraniční tisk, že toho zneužívají pravicoví populisté jako záminku pro zostření zacházení se všemi imigranty. Jde o návrhy všem omezit osobní svobodu a umístit je do nevyužívaných kasáren a znemožnit ve večerních hodinách jejich pohyb. Šéf Svobodných vicekancléř Heinz-Christian Strache prohlásil, že o ničem takovém se na koaličním jednání nehovořilo. Jeho slova o využívání kasárenských objektů které vyslovil v rozhovoru byla sdělovacími prostředky údajně dezinterpretována tak, že „z myši se vyrobil slon“. Nic takového nepotřebujeme, řekl šéf Svobodných, který to vydává za pouhé nedorozumění. Předcházející rakouský spolkový prezident Heinz Fischer však prohlásil že má pochopení z obav znalých a zkušených lidí. Svobodní mají nyní přístup k materiálům a registrům bezpečnostních informačních a policejních služeb, jakož cizinecké agendy. V současné době mají v kompetenci šest ministerských křesel, mezi nimi vnitra , obrany i zahraničních věcí.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.