Kurz rozděluje společnost na očkované a neočkované

kurz flickr 21
8.9.2021 09:39
Letošní letní rozhovory byly zakončeny rozhovorem veřejnoprávní ORF s předsedou lidovců ÖVP, spolkovým kancléřem Sebastianem Kurzem. V rozhovoru uvedl, že pro očkované lidi už "určitě nebudou zavedeny žádné výluky" a v případě nutnosti budou zavedena omezení pouze pro neočkované osoby. V oblasti změny klimatu chce Kurz na podzim spustit ekologickou daňovou reformu.

Rozhovor se konal v den zahájení školní docházky a s ohledem na nový nárůst počtu infekcí - dominovala pandemie. Ještě předním pronikly do médií informace o pětibodovém plánu, který Kurz připravuje na podzim - jádrem jsou opatření, která by se týkala především neočkovaných. Vylučuje přitom další lockdowen ."Doba uzavírek musí skončit," řekl Kurz a pokud máte očkování a někteří lidé přesto tak neučiní, nebudou platit žádná omezení pro ty, kteří ho podstoupili, ale pro ty, kteří očkováni ještě nejsou, přičemž nadále odmítá obecnou povinnost očkování."Pro ty, kteří byli očkováni, jako by pandemie již skončila a další vlna by byla především zátěží pro neočkované," uvedl. Virus "nezmizí", "bude tu ještě za deset let". Očkování je podle Kurze nejlepší odpověď na tento problém. Pokud nejste očkovaní, tak to jednou chytíte, řekl Kurz směrem k neočkovaným a žádný stát a žádné opatření tomu nemohou zabránit. To samozřejmě neznamená, že očkovaní se nemohou nakazit, ale téměř ve všech případech však nedochází k závažnému průběhu.

V nadcházejícím podzimu se nyní soustředíme na situaci v nemocnicích a pokud by zde došlo k přetížení, je třeba na něj reagovat. Zaměříme se na aktivitu v oblastech, kde se schází mnoho neočkovaných lidí, jako třeba velké akce, jak navrhuje Zelený ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Pokud pak jde o lidi, kteří očkování odmítají, Kurz řekl, že nejdůležitější by bylo, aby všichni politici upřímně uváděli fakta jaké to má následky. Opoziční Svobodní FPÖ podle kancléře šíří spoustu fám a podněcují nejistotu. Zároveň však uvedl, že není možné zbavit každého strachu, ale k tomu by mohlo přispět vzdělávání lidi nebo vyvrácení fám.

V souvislosti s klimatickou krizí Kurz uvedl, že Rakousko chce jít pozitivním příkladem - v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Nesdílí přitom prognózu Účetního dvora, že klimatické cíle pro roky 2030 a 2050 nebudou splněny. Zdůraznil, že se nenechá přesvědčit, že cíle pro rok 2050 nebudou splněny, ale je přesvědčen, že díky pokroku bude v boji proti změně klimatu Rakousko úspěšné. Zmínil se o rozšíření dopravy v soukromém sektoru, pak bude mnohem více elektrických a vodíkových pohonů a také konvenční se budou dále rozvíjet, řekl Kurz.

V letním rozhovoru pak kancléř nabídl perspektivu ekologicko sociální daňové reformy, která by výrazně snížila daňové zatížení, podrobnosti však neuvedl. Život je nyní stále dražší, konstatoval Kurz, a proto je důležité snížit daňové zatížení malých a středních příjmů. Toto snížení bude zavedeno na podzim a vstoupí v platnost v roce 2022.

Ohledně koaličního partnera Kurz uvedl, že přestože ÖVP a Zelení jsou velmi rozdílní, vcelku dobře spolupracují. Kurzův postoj k Afghánistánu se však nemění: Chce poskytnout pomoc na místě, ale kancléř se nedomnívá na, rozdíl od Zelených, že by měly být přijaty ženy nebo děti. V citlivé otázce migrace se nechce omezit na symbolickou politiku a cílem má být integrace lidí, kteří již v Rakousku jsou.

V souvislosti s možným obviněním ze strany státního zastupitelství pro hospodářské záležitosti a korupci kvůli podezření z křivé výpovědi před vyšetřovací komisí "Ibiza" Kurz potvrdil, že samozřejmě zůstane ve funkci a obvinění rozhodně odmítnul.

V analýze rozhovoru Kurzova rozhovoru pro ORF zástupkyně šéfredaktora prestižního časopisu "Profil" zpochybnila Kurzovo sebevědomě prezentované prohlášení, že pro očkované lidi už žádná výluka nebude. Podle jejího názoru tímto slibem si nemůžeme být jistý a mnohé z jeho předpovědí často již nebyly správné. Kurz navíc obvykle mluví v superlativech, což sice vytváří vysoká očekávání, ale nakonec vede ke ztrátě důvěry. Ta je empiricky ověřitelná, uvedl známý rakouský politolog Peter Filzmaier při analýze Kurzova rozhovoru ORF. Kancléř je sice dobrý komunikátor, ale naráží na své limity a zda zvládne nastávající krizi je méně jasné. Liberální „Der Standard“ k rozhovoru ironicky poznamenává, že když někdo obviní spolkového kancléře a šéfa ÖVP Sebastiana Kurze z ohlašovací politiky, málokdy se mýlí. Na druhou stranu je třeba uznat, že to umí velmi dobře – a v ORF přednesl ukázkový příklad oznámení o budoucí politice bez přílišné konkretizace.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.