Kurz se už nebude spoléhat na Brusel

rakousko covid
2.3.2021 10:11
Rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz oznámil před cestou do Izraele změnu kurzu pro strategii boje proti koronaviru. Společně s Dánskem se již nebudou v budoucnu spoléhat jen na Evropskou unii. Budou s Izraelem v nadcházejících letech vyrábět vakcíny druhé generace proti dalším mutacím koronaviru a společně zkoumat možnosti léčby.

Potřeba samotného Rakouska se odhaduje na zhruba 30 milionů dávek vakcín, pokračoval Kurz ve svém prohlášení zaslaném oficiální rakouské agentuře APA. Na přípravě cesty do Izraele se ještě dnes kancléř setká se zástupci předních domácích farmaceutických společností, aby s nimi projednal novou protiepidemickou strategii. Přístup získávání vakcín přes EU byl sice podle jeho názoru původně v zásadě správný, ale Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA se ukazuje při schvalováním vakcín příliš pomalá a farmaceutickým společnostem způsobuje překážky v dodávkách. Musíme se bezpodmínečně připravit na další mutace a nemůžeme být nadále při očkování druhé generace záviset pouze na EU.

Podle odborníků budou muset být dvě třetiny populace, což je více než šest milionů lidí v Rakousku, v nadcházejících letech přeočkovány každý rok. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera podle agentury Reuters uvedl, že bude diskutovat o spolupráci na výrobě vakcín s Kurzem a dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Již před tímto jednáním Kurz jednal s presidentem Putinem o možné společné výrobě vakcín.

Na pondělní tiskové konferenci kancléř oznámil, že rakouská spolková vláda v další fázi boje proti pandemii se rozhodla pro mírné regionálně odlišné uvolnění. Nejzápadnější spolková země Vorarlbersko se stává jejím průkopníkem tím, že povolí zde zahájení uvolnění pro sport, kulturu a gastronomii již 15. března, zatím co ostatní spolkové země budou následovat o Velikonocích. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober před nadměrným uvolňováním varuje, protožeže v některých spolkových zemích je třeba nadměrný růst infekcí předtím dostat pod kontrolu.

Za tímto účelem je třeba přijmout rozdílná regionální opatření s ohledem na zvláště těžce postižené oblasti, především v Tyrolsku. V nadcházejících dnech se bude o tom diskutovat s Korutany a Solnohradskem, které mají nejvyšší výskyty na úrovni okresů. Kromě toho bude na pracovišti všeobecně rozšířena povinnost nosit respirátory, přísně dodržovat hygienické zásady a omezovat sociální setkání a masově provádět testování.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.