Macron, Merkelová a Kurz se sešli v Paříži

merkel selfie
11.11.2020 11:30
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová a její rakouský protějšek Sebastian Kurz se rozhodně postavili proti islamistickému teroru v Paříži na jednání s francouzským prezidentem Emmanulenem Macronem. Na společné videokonferenci se pak k nim připojil nizozemský premiér Mark Rutte spolu se špičkami vedení Evropské unie.

Pevně věřím v evropskou svobodu pohybu, ale vzhledem k hrozbám si ji budeme moci udržet pouze tehdy, budeme-li chránit vnější hranice, uvedl Macron na společné tiskové konferenci. Nemůžeme se obejít bet toho, abychom věděli, kdo vstupuje do EU a opouští ji, řekl Kurz. Kromě pravidelných hraničních kontrol je zapotřebí lepší spolupráce mezi tajnými službami a bezpečnostními silami, jako je Europol nebo agentura pro ochranu hranic Frontex. Německá kancléřka Merkelová rovněž zdůraznila, že jde především o ochranu vnějších hranic Evropské unie. Občané v schengenském prostoru se však zatím nemusí přizpůsobovat více kontrolám, uvedla s ohledem nato, že její země bude do konce roku předsedat Radě EU.

Francouzská hlava státu zároveň zopakovala svou výzvu k reorganizaci schengenského prostoru, který v současné době kvůli laxním kontrolám není prostorem bezpečnosti.  Atentátník z Tuniska, který před téměř dvěma týdny zabil tři lidi v kostele v Nice, vstoupil bez překážek do Itálie  a přes ní do Francie. Ursula Von der Leyenová uvedla, že mezery v Schengenském informačním systému musí být proto odstraněny. V současnosti je při vstupu do EU totiž pouze 80 procent všech cestujících skutečně systematicky kontrolováno. Jde přitom o jednoduchá opatření, jako je pouhé ověření pasu kontrolujícím orgánem přes počítač.  Zároveň odkázala na připravovanou novou  strategii Europolu, kterou  Evropská komise  představí  v květnu příštího roku.

Nizozemský premiér se jich  obává  a vyslovil znepokojení nad možnými změnami Schengenské dohody. Považuje za jeden z velkých úspěchů, že jsou otevřené vnitřní hranice, zdůraznil. Merkelová uvedla, že přísnější kontroly v schengenském prostoru jsou však   možné již nyní a umožňují to stávající dohody.  Kurz uvedl, že v Evropě již existuje   mnoho jen tím, když tisíce zahraničních teroristických bojovníků z Evropy bojovaly v Sýrii nebo Iráku nebo se tam pokusily odejít. Mnoho z nich je ve vězení, ale někteří již byli propuštěni a je smutnou pravdou, že se jedná  o tikající bomby a pokud chceme chránit veškerou naši svobodu, musíme omezit svobodu těchto lidí řekl Kurz. Merkelová zdůraznila, že je důležité hovořit s ostatními islámskými zeměmi o boji proti radikálním islamistům. Pro prevenci radikalizace v mešitách je rovněž důležité školení imámů ve všech zemích EU.

Ve stejný den pařížských jednání spolkový ministr vnitra Horst Seehofer vyzval muslimy v Německu k boji proti islamistickému terorismu. Na zahájení 14. německé islámské konference  apeloval na imámy, aby zakročily proti fanatikům mezi muslimy, protože teror a násilí ve jménu náboženství ohrožují samotné základy sociálního soužití. Dal jasně najevo, že německá exekutiva nebojuje proti islámu, ale proti teroristům a extremistům, kteří chtějí zničit otevřenou společnost. Boj musí být veden na všech frontách.  Poukázal v této souvislosti na nový kurs pro německy mluvící imámy v Osnabrücku, který sponzoruje jeho ministerstvo jako na  příspěvek k prevenci proti radikalizaci a za sociální soudržnost.  Seehofer v této souvislosti účastníkům konference poděkoval za úsilí eliminovat islamismus, který vraždí zbraněmi a noži.

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.