Maduro v Moskvě podpořil Rusko proti Ukrajině

maduro putin
27.5.2015 12:24
V souvislosti s moskevskými oslavami konce 2. světové války česká média neustále opakovala, že se této události kromě Kim Čong-una a Miloše Zemana nezúčastní žádný významný politik. Není žádným překvapením, že skutečnost byla poněkud odlišná. Kim nedorazil, avšak vojenskou přehlídku shlédly téměř tři desítky významných hlav států z celého světa.

Mezi účastníky oslav byli mj. generální tajemník OSN, prezidenti Číny, Indie, Jihoafrické republiky, Kuby a dalších zemí, zatímco většina představitelů zemí EU a USA je bojkotovala. Jedním z významných hostů byl venezuelský prezident Nicolás Maduro, který po boku 27 světových lídrů oslavil sedmdesáté výročí konce Velké vlastenecké války, poděkoval svému ruskému protějšku za pozvání a vzdal hold nesmírným obětem sovětského lidu ve jménu humanity. „Kdyby SSSR neporazil nacistické Německo, psala by se jiná historie“, prohlásil.

Během hodinového rozhovoru pro kanál Russia Today se Maduro vyjádřil k mnoha aktuálním záležitostem světové politiky včetně sankcí uvalených na Rusko, venezuelsko-amerických vztahů a domácí ekonomiky. Ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině podpořil politiku Vladimira Putina a odsoudil neonacisty na klíčových pozicích současné kyjevské administrativy podporované Západem. Upozornil na nebezpečí, které představují pohrobci fašistických myšlenek a zmínil existenci takových skupin i v rámci venezuelské opozice proti jeho vládě. Tito pravicoví radikálové, usilující o destabilizaci země a násilné svržení bolívarovského socialismu a demokraticky zvoleného prezidenta, vyvolávají násilné potyčky v ulicích měst, což loni vedlo ke smrti více než čtyř desítek lidí. Maduro prohlásil, že se jedná o renesanci neofašismu, podporovaného mezinárodní pravicí a zdůraznil, že sedmdesáté výročí porážky fašismu a nacismu symbolizuje i odhodlání k boji proti neokolonialismu, imperialismu a všem formám nadvlády v současném světě.

Maduro rovněž odsoudil malichernost evropských politiků, kteří bojkotují oslavy konce války a jsou tak vlastně sami proti sobě, což dokazuje přes čtyřicet hospodářských dohod podepsaných mezi Ruskem a Čínou během jednoho víkendu. Znovu odsoudil Obamův dekret z 9. března klasifikující Venezuelu jako bezpečnostní hrozbu pro USA a označil za smutné, že USA vždy potřebují „hrozbu“, aby ospravedlnily své imperiální aspirace. Kritiku Washingtonu na adresu Caracasu za porušování lidských práv zhodnotil jako pokryteckou vzhledem k policejnímu násilí proti Afroameričanům, narážeje na nedávné události v Baltimoru a Detroitu. Podpořil proces normalizace vztahů mezi USA a Kubou, který však musí probíhat na bázi respektu, vzájemné rovnosti a nevměšování do vnitřních záležitostí.

Ohledně krize venezuelské ekonomiky způsobené nízkými cenami ropy Maduro zdůraznil, že jeho vláda i přesto neukončí sociální programy a podporu pracujících – došlo ke zvýšení minimální mzdy o 52 % a pokračuje výstavba sociálních bytů. Nedostatek základního zboží v obchodech dává prezident za vinu sabotážím domácích kapitalistů a ekonomické válce proti jeho zemi ze strany USA, přičemž slíbil, že do tří měsíců bude tento neuspokojivý stav vyřešen.

Zdroj: www.venezuelaanalysis.com

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Kosino, co jiného....než DÍKY!! Skláním se s úctou před těmi, kteří se nebojí a nekompromisně se staví té americké pakáži..... Kam "křuska" amíka šlápne, tam jsou mrzačeny, vražděny děti, lidé a zůstává úděsná spoušť a rozvaliny..... A EU s touto zdegenerovanou "elitou" jedná o TTIP (potichu, za zády nás všech). A ti co neprojevují otrocké hujerství - těm "zkroutí" Obama a spol. ruce.....

A v této zemi je tolik analfabetů a ignorantů, že těmto praktikám nejen "tleskají", ale nepokrytě je podporují a prosazují vůči naší vůli a existenčním potřebám řadových občanů. Doufám, že za čas budou padat obžaloby na aktéry a "nositele" této špíny tak, jako to nyní navrhuje "intelektuální" část mutantů např. vůči L. Štrougalovi a spol. Kéž bych se toho dožil......

Zdravím Vás.