Merkelová chce zatáhnout za záchranou brzdu

merkel respirator
30.3.2021 09:15
Vzhledem k rostoucímu počtu infekcí Covid-19 kancléřka Angela Merkelová vyvíjí silný tlak na spolkové země, aby je přesvědčila k zavedení „nouzové brzdy“ s ještě přísnějšími opatřeními. Ty však zdaleka nejsou přijímána jednomyslně a některé dokonce uvolňují pravidla. V programu ARD „Anne Will“ Merkelová výslovně označila omezení v regionech se zvláště vysokým počtem infekcí za velmi účinný prostředek. To je moje kancléřská přísaha, to je moje povinnost a jednou z možností znovu zostřit zákon o ochraně proti pandemii a říci velmi konkrétně, co se v takovém případě musí stát.

Merkelová uvedla, že postupné otevírací kroky dohodnuté na začátku března jsou kompromisem a nabízejí všechny potřebné nástroje jako je omezení kontaktů, omezení odchodu a povinnost zaměstnavatelů nabízet domácí kancelář, kdykoli je to možné. Bavorský předseda vlády Markus Söder rovněž vyzval k důslednému zavedení nouzové brzdy a k více kompetencím ve spolkových rukách. Vyjádřil svou nespokojenost s politikou v řadě spolkových zemích a obhajoval omezení, když podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) byla v poslední době hodnota nových infekcí na 100 000 obyvatel během týdne vzrostla na 135,2.

Zdravotnické úřady v Německu nahlásily RKI až dvacet tisíc nových případů nových infekcí CoV během jednoho dne a více jak dvě stovky úmrtí. Přitom na příklad Bádensko-Württembersko nicméně uvolňuje pravidla pro soukromá shromáždění v oblastech s vysokým počtem infekcí.

Předseda parlamentní skupiny strany Levice v Bundestagu Dietmar Bartsch prohlásil, že velikonoční uvolnění nyní zní jako hrozba pro mnohé lidí. Přitom táhnoucí se jednání o ruské vakcíně Sputnik V pro očkování praktickými lékaři se ztrácí drahocenný čas. Berlín chce nastoupit novou cestu, aby se navzdory rostoucímu počtu infekcí na jedné straně zůstalo opatrné uvolňování obchodu a kultury, které na straně druhé ale bude doplněno novými a přísnějšími pravidly, zejména s ohledem na testování.

Předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet na zasedání předsednictva CDU jako předseda strany rovněž připustil další testy jako nástroj proti covidové krizi. Návštěva obchodů by měla být možná, pokud výsledky testů u zákazníků budou negativní. Sárský předseda vlády Tobias Hans vysvětlil, že díky tomu negativně testovaní lidé se mohou veřejně scházet venku.

Dolní Sasko reagovalo na rostoucí počet infekcí novou regulací, podle které musí obce s hodnotou výskytu vyšší než 150 na sto tisíc obyvatel okamžitě zavést noční zákaz vycházení. Navíc uložilo zákaz shromažďování od Velkého pátku do Velikonočního pondělí, podle něhož je během dne zakázána jakákoli forma vytváření skupin venku nebo v uzavřených místnostech.

Předseda tamní vlády Stephan Weil zdůraznil, že je třeba jednat velmi rychle a důsledně, „abychom zlomili nebo alespoň vyrovnali třetí vlnu“. Starosta Brém Andreas Bovenschulte vyzval spolkové státy, aby důsledně prováděly stávající usnesení proti pandemii.

Politoložka profesorka Sabine Kroppová ze Svobodné univerzity v Berlíně hovořila v Deutschlandfunku o moudrém kroku Merkelové oslovit otevřeně přímo veřejnost, aby mohla pozitivně posoudit její rozhodnutí, která by jinak byla vnímána jako nepopulární. Jak napsala FREIE PRESSE, za dva tří týdny „mnoho lidí v naší zemi v důsledku exploze covidové infekce a počtu mrtvých pochopí , že se před Velikonocemi měla lépe poslouchat slova Merkelové“. Nebude to poprvé - i když pro kancléřku to bude pouze již jen malá útěcha.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.