Merz byl zvolen novým předsedou Křesťanských demokratů

merz 21
23.1.2022 12:44
Friedrich Merz byl zvolen novým předsedou CDU velkou většinou na digitální spolkové stranické konferenci, kdy hlasovalo pro 915 z 983 delegátů tedy téměř 95 procent těch, kteří mají právo volit. Novým generálním tajemníkem je Mario Czaja, jím preferovaný kandidát.

66letý Merz byl zjevně dojat a slíbil, že do své práce vloží srdce i duši a ujistil, že dobu volebních porážek má již za CDU tímto za sebou a vysílá silný signál obnovy. Jasně odmítl spolupráci své strany s Alternativou pro Německo ve východních spolkových zemích. "Všechno flirtování s těmito lidmi pro nás vede jen k utrpení," řekl Merz. Bývalý předseda Laschet připustil, že porážka ve spolkových volbách zanechala ve straně otevřenou ránu a tato jizva zůstane. 

Merz byl hlasujícími označen „za správného člověka“, není „konzervativní kostí“ a dobře ví, že Unie může vyhrát volby jen jako středová strana. Czaja, který zvolen generálním tajemníkem s 92,9 procenta hlasů zdůraznil, že se člověk musí poučit z minulosti, ale s ohledem na budoucnost a bez přisuzování viny. Kromě toho byla Spolková výkonná rada CDU reorganizována. Z pěti předchozích místopředsedů byl znovu zvolen pouze dolnosaský poslanec Bundestagu Breher, další posty poslanců obsadila šlesvicko-holštýnská ministryně školství Prienová, saský premiér Kretschmer, poslanec Bundestagu Jung z Bádenska-Württemberska a poslanec Spolkového sněmu a ekonomický expert Linnemann. Výsledek stranického sjezdu nyní musí členstvo potvrdit poštou a její výsledek bude oznámen 31. ledna.

Angela Merkelová odmítla stát se čestnou předsedkyní CDU, podobně jako byl Helmut Kohl, protože „takový úřad v dnešní době již není vhodný“- a je to tradice z minulosti, která nyní na spolkové úrovni neexistuje." Samotný Kohl se v roce 2000 vzdal čestného předsednictví kvůli skandálu s udělováním darům svým příznivcům. Současně Merkelová a její nástupkyně ve funkci předsedkyně CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová rovněž odmítla pozvání nového šéfa strany na sobotní večeři pro všechny předchozí stranické vůdce. Jak uvedl prestižní Spiegel, chtěl tím vyslat k Merkelové signál k usmíření, s níž má už léta těžký vztah. Úřad bývalé kancléřky uvedl, že pro odmítnutí existují "časové důvody". Jak známo v roce 2002 Merkelová sesadila Merze z pozice šéfa unijní frakce jako tehdejší předsedkyně CDU a po dlouhou dobu během jejího 16letého kancléřství byl Merz tvrdým kritikem vládní politiky.

Německý tisk věnuje pozornost této prvořadé vnitropolitické události. MITTELDEUTSCHE ZEITUNG z Halle postrádá jasné koncepty nového předsedy CDU: „Merz zatím jen velmi hrubě nastínil oblasti, do kterých chce CDU postavit: Chce spojit hospodářskou a klimatickou politiku, uvažuje o zahraniční a bezpečnostní politice, byť jsou důležité neměly by být opomíjeny ani sociální otázky. Zda je Friedrich Merz víc než politický mýtus, než jednorázový zázrak daňové reformy „pivních tácků“, se teprve ukáže A teprve potom bude možné mluvit o skutečném probuzení,“ říká list z Halle.

 REUTLINGER GENERAL-ANZEIGER uvádí: "Jeho zvolení na online stranickém sjezdu je pouhou formalitou. Merz musí po 16 letech vlády Merkelové zamést střepy a volební debakl a dát se do něčeho nového. Musí vnitřně usmířit CDU a naladit ji na kurz, který ji za čtyři roky vrátí zpět do vlády. Musí dobře začít, protože v příštím roce budou zemské volby. Výzvy, kterým nový šéf strany čelí, jsou gigantické. Musí stranu reorganizovat z hlediska obsahu, strukturálně zmodernizovat a sjednotit křídla.

STRAUBINGER TAGBLATT píše: "Za 16 let pod vládou kancléřky Angely Merkelové CDU obrousila své tržně-ekonomické, konzervativní jádro značky k nepoznání. Nezbylo mnoho konceptů, je nutná programová vývojová práce. CDU potřebuje přesvědčivé odpovědi na klimatické změny, digitalizaci nebo stárnutí společnosti. Je správné, že strana nyní pracuje na novém základním programu. Ale to může dobře a šťastně trvat, dokud nebudou příští federální volby,“ konstatuje TAGBLATT.

Magdeburský VOLKSSTIMME zjišťuje, jak se bude vyvíjet vztah mezi šéfem CSU Söderem a budoucím předsedou CDU Merzem Je obtížné dělat vůdce konzervativních stran kteří chtějí zachránit charakter lidové strany se všemi křesťansko demokratickými proudy. Söder se snaží postavit křesťanské sociály podle podobného modelu, ale Merz je jiný kalibr než chromý Laschet,“ zdůrazňuje VOLKSSTIMME.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.