MF Dnes, Pandury, výpisy z mobilů – aneb o novinářské bídě II.

obrazek
22.6.2011 11:37
Když jsem v květnu tohoto roku publikoval na tomto serveru článek „Dalík, Kroupa, Pandury aneb o novinářské bídě“ očekával jsem reakce. Od zmíněných novinářů MF Dnes přišla typická – byli potěšeni tím, že jsem je nazval Kroupovými žáky. Inu, proti gustu žádný dišputát. Má-li někdo za vzor člověka, který dělá reportáže ve spolupráci se zločinci, roztodivná individua přemlouvá k tomu, aby slušné lidi provokovala s jeho štěnicemi na těle, a má za sebou ukázkovou sociální vraždu v podobě kauzy Věry Jourové, je to jeho věc.

Můj článek, o kterém píši v úvodu naleznete ZDE.

Kroupa navíc, jak se ukazuje, zveřejněním překladu výslechu rakouského manažera firmy Steyer Stephana Szücse nejen, že ohrozil život tohoto svědka, ale také ukázkově zničil dobře rozběhnuté vyšetřování a pomohl tak lidem, kteří byli ve vážném podezření z korupčního jednání. Myslím si, že Marek Dalík by měl Janku Kroupovi poslat bednu toho nejlepšího šampaňského, co má ve své holešovické restauraci, popřípadě Kroupu rovnou pozvat do své, pardon, do pronajaté vily v Toskánsku. Až bude Kroupa příště pohrdlivě psát o práci českých policistů, kteří podle něj jen čtou noviny, zatímco ti rakouští vyšetřují, měl by se zamyslet také nad tím, jak k tomuto marasmu přispěl on sám, když za cenu jedné reportáže ohrozil život člověka a asi nenávratně zmařil vyšetřování závažné kauzy.

Kroupa a MF Dnes však i v ostatních armádních kauzách nepostupovali a nepostupují vůbec objektivně. Jak poukazuje už několik článků po sobě v týdeníku EURO, výpovědi amerických aktérů kauzy TATRA vykazují velké nesrovnalosti a při trpělivém a odpovědném zkoumání jejich autentických výroků se výsledná realita dostává často do ostrého kontrastu s tím, co zveřejnila MF Dnes. Fakt, že MF Dnes k těmto novým zjištěním mlčí, že ignoruje zásadní nesrovnalosti ve výpovědích, které otevírají zcela odlišný pohled na tuto kauzu, než kterou doslova preferovala MF Dnes, je velmi, velmi zarážející.

Reakce však nepřišla jen od pověstné potrefené husy, tedy od novinářů MF Dnes, ale také od policie. Na základě zmíněného článku jsem byl pozván policií k podání vysvětlení. V žádném případě nechci, na rozdíl od Kroupy, mařit vyšetřování a proto se omezím pouze na konstatování, že jsem nabyl dojmu obrovského zklamání z práce novinářů v kauze Pandury. Ve vzduchu se vznášelo dokonce podezření ze spolupráce mezi novináři a částí podezřelých v celé kauze nákupu Pandurů. To jsem odmítl. Jsem přesvědčen, že novináři MF Dnes to v této kauze nedělají se záměrem pomoci Marku Dalíkovi, anebo americkým či rakouským byznysmenům, jak by laik mohl nabýt dojmu z jejich článků, ale z obyčejné hlouposti. Novinářská škola Janka Kroupy je o tom, že by za reportáž prodal vlastní babičku, jde přes mrtvoly a důsledky své práce si absolutně nepřipouští. Možná si dokonce sem tam i něco přikreslí, dopíše či domyslí, ale v jeho pojetí je to nutná součást práce jediného bojovníka se zločinem, doslova křesťanského křižáka, osvobozujícího Svatou zemi od pohanů. Jednou je někdo pro Kroupu zločincem a on si tuhle vidinu nenechá nikým a ničím vzít, dokud tohoto domnělého zločince, s využitím moci, kterou mu poskytuje MF Dnes a TV Prima, nedostane na pranýř či na hranici. Věra Jourová by mohla vyprávět.

Říkal jsem si, že po této ostudě, kterou si v kruzích lidí, jež se chtějí v kauze Pandury dobrat pravdy, MF Dnes uřízla, budou opatrnější a začnou vážit slova. Po přečtení dnešního článku, v němž MF Dnes spekuluje, kdo si mohl objednat výpisy mobilů významných osob společenského života, se však zase dopouští své obvyklé manipulace.

Předně, už jednou si MF Dnes uřízla pořádnou ostudu, když těsně před volbami psala o kauze Pandur pouze jedním směrem, a to k ČSSD a tehdejšímu předsedovi Jiřímu Paroubkovi. Dvojíce Jedlaucnik-Habitzl, bývalí zaměstnanci firmy Steyer, z nichž se postupem času vyklubali naprostí hochštapleřin, zvyšující si svoji cenu vymýšlením si informací a souvislostí, prohlásili, že o Pandurech jednali s „problematickým pánem s bříškem“. Kroupa ihned přispěchal s naprosto návodnou otázkou, zda to byl Jiří Paroubek. Teprve na tuto otázku dostal odpověď, že ano. Nijak se nesnažil si to ověřit například otázkou, zda by mu nemohli onu osobu popsat či jinak ji identifikovat, to znamená, zda nestřílejí od boku. A pak začal hon MF Dnes na Jiřího Paroubka, který je ostudnou, naprosto odpornou ukázkou české provokativní a spekulativní žurnalistiky. Když jsme – na rozdíl od MF Dnes – podnikli pátrání, kdo by tím „pánem s bříškem“ mohl být a našli jej (Kožnar), když nám sám spontánně telefonicky potvrdil, že rakouští manažeři mluví o něm, snažila se MF Dnes zakrýt svá pochybení tím, že Kožnarovi nabídla prostor pro rozhovor, v němž mne obvinil z vydírání. Co na tom, že proběhl pouze telefonický kontakt, že Kožnar sám potvrdil, že je tím „pánem s bříškem“, ze kterého MF Dnes fabulovala Jiřího Paroubka, co na tom, že u tohoto telefonátu by svědek. Pro MF Dnes už to bylo nevěrohodné, protože jsme měli Kožnara vydírat, aby prý vzal vinu na sebe a pomohl tak Jiřímu Paroubkovi. Odporné zneužití mediální moci.

K podobnému zneužití mediální moci došlo ze strany MF Dnes ještě jednou, a to když obvinila Jiřího Paroubka ze schůzky s lobbisty za Pandury. Bohužel pro MF Dnes, v den, kdy se měla tato údajná schůzka konat, byl Jiří Paroubek na celodenní zahraniční cestě. Naprosté fiasko, které by všude ve vyspělých zemích vedlo k rezignaci šéfredaktora, který umožnil, aby k tak flagrantní chybě a poškození pověsti média došlo.

Proto, když dnes MF Dnes v článku o možných objednatelích výpisů telefonů detektivem Hudcem píše, že se tak zčásti dělo v době, „kdy se kauza Pandury začala stáčet k Jiřímu Paroubkovi“, musím se zásadně ohradit. To je opět naprostá manipulace, nechutná s ohledem na to, čeho všeho se tehdy MF Dnes v této kauze dopustila. Ano, kauza Pandury se začala stáčet k Jiřímu Paroubkovi, protože MF Dnes chtěla, aby se tímto směrem otočila! A byla schopna v zájmu tohoto nasměrování kauzy si i vymýšlet a fabulovat. Místo omluvy opět pomluva. A to jsem si myslel, že Jaroslav Kmenta nepatří do fanklubu stylu práce Janka Kroupy.

Z článku také člověk může nabýt dojmu, že si snad výpisy z telefonů mohl objednávat i Jiří Paroubek. Pánové z MF Dnes, po všem, co jste už v této věci napáchali, važte svá slova. Už jste se dopustili tolika podrazů, už jste poškodili pověst tolika lidem, ze mne jste udělali vyděrače, že by to snad mohlo opravdu stačit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.