MF Dnes včera a dnes

obrazek
21.12.2012 15:10
Novináři z Mladé fronty Dnes velmi rádi srovnávají výroky politiků v různém časovém rozmezí. Když například politik XY řekl v roce 2004, že nemá rád nudle s mákem a dnes, v roce 2012, by někde uvedl, že je to jeho nejoblíbenější jídlo, udělá z něj MF Dnes arcilháře a absolutně nedůvěryhodného člověka. A několik měsíců jej pak trýzní otázkou: "A je to s vašimi politickými názory stejné, jako s těmi nudlemi s mákem, tedy, že dnes říkáte toto a zítra něco jiného?" Je to však právě MF Dnes, která mění názory jako čistotný člověk ponožky - tedy každý den. Příkladů by se našla spousta. Sáhneme ale po aktuálním tématu, tedy čachrům okolo Karolíny Peake. Tu MF Dnes při jejím nástupu do křesla ministryně obrany adorovala, aby ji dnes na titulní straně zesměšnila palcovým titulkem Cirkus Peake.

Psal se sedmý prosinec a na povrch začaly vyvěrat informace o tom, že by se Karolína Peake mohla stát ministryní obrany. Martin Komárek neváhal a zveřejnil v MF Dnes svůj komentář s příznačným názvem "Velitelka". Článek je sám o sobě typicky komárkovský, některé pasáže však opravdu stojí za to. Například: "Karolína Peake má nastoupit na ministerstvo obrany. Dosud vše v politice zvládla. Jako jediná z Věcí veřejných pochopila politické zákonitosti a dokázala se dobře rozhodovat." nebo "Karolína Peake se raketově vznesla na dráhu vrcholné politiky. Pomáhá jí předně velice dobrá schopnost získávat lidi na svou stranu a působit slušně, i když rozhodně. Projevila i bystrý čich pro reálpolitiku, bez kterého jsou ve zdejším prostředí sebelepší vize a výřečnost na nic." A další Komárkovy perly: "Karolína Peake politicky obstála, i když jí to stálo dlouholeté přátelství s Kateřinou Klasnovou, která ji označila za zrádkyni. Otázka, jak obstojí na ministerstvu obrany, se dá zodpovědět takto: zatím všude uspěla díky talentu i jisté míře štěstí, která k talentu patří. Proč by neuspěla tam? Vždyť i drsní válečníci zamáčknou slzu, až se podívají do jejích upřímných očí. Dá se předpokládat, že nedostatek odborných znalostí vynahradí citem pro politické vedení, komunikačními schopnostmi a uměním vybírat si témata, na kterých se získá veřejná popularita." Svůj článek zakončil následovně (a "prozíravě"): "Zdá se, že paní Peake má politickou budoucnost před sebou."

Nebyl by to samozřejmě Martin Komárek, kdyby ve svém textu nezmínil expremiéra Jiřího Paroubka (ale to už je takový jeho folklór, možná určitý druh copyrightu): "Proč jsou kmotry úspěchu Karolíny Peake takoví nerudní strýcové jako Paroubek a Topolánek, kteří s ní nemají nic společného? Paroubek a Topolánek, ten první daleko více, ukázali občanům arogantní, prolhanou, politikářskou a korupční tvář dvou hlavních stran, ODS a ČSSD."

Martin Komárek je ostatně v tomto adoračním, možná by se dalo slušně řečeno říct až "vlezdozadkovském" přístupu na účet pravice mistrem, což dokázal už mnohokrát. Je prostě v tomto směru velmi zkušený.

Dnes však je situace u MF Dnes jiná. Titulek přes celou titulní stránku "Cirkus Peake" mluví za vše. Už žádná adorace paní exministryně, ale naopak argumenty předsedy vlády Nečase nebo prezidenta Klause, proč bylo nutné Karolínu Peake z její funkce po osmi dnech odvolat. Včera byla Karolína Peake pro MF Dnes "Velitelkou", dnes je za cirkusačku.

Prostě a jasně - občas by neškodilo ukázat novinářům či médiím jako celku zrcadlo, tedy jinými slovy jejich texty z dob minulých. Určitě bychom se mnohdy divili, co psal ten či onen novinář před 10 lety, nebo dokonce v některých případech před 23 lety a ještě dál do minulosti. Portál Vaše věc se bude snažit jim toto zrcadlo pravidelně nastavovat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.