Ministrovi školství začal Týden neklidu

obrazek
27.2.2012 14:04
Tento týden začíná v České republice Týden neklidu. Jedná se o sérii na sebe navazujících akcí v Praze a dalších velkých univerzitních městech, pořádaných představiteli akademické sféry, které se sbíhají do jednoho cíle. Tím je důrazný veřejný protest proti věcnému návrhu zákona o vysokých školách a ministru školství J. Dobešovi, jehož demisi též univerzitní studenti a pedagogové žádají. Celkem se účastní této události 18 veřejných či státních univerzit. V ulicích se očekává tisíce nespokojených studentů, protože postup ministerstva školství a ministra Dobeše vyvolává stále větší odpor a protiakce.

Protesty podpořily i některé známé tváře společenského života, např. prof. T. Halík, filozof E. Kohák, kardinál M. Vlk či dokumentaristka O. Sommerová. Zároveň proběhnou veřejné debaty, jichž se zúčastní J. Keller, I. Švihlíková, V. Dvořáková, P. Uhl a další.

Ve skutečnosti zde hovoříme o dvou zákonech – zákonu o vysokých školách a zákonu o finanční pomoci studentům. Součástí Týdne neklidu budou přednášky, průvody, manifestace a další akce, které mají upozornit na nekoncepční nedopracovanost věcného záměru zákona a současně iniciovat jeho přepracování za širší debaty akademiků, odborníků a jiných expertů s ministerstvem školství, jež zatím nedostatečně s vysokými školami spolupracuje. Ministr Dobeš si stále stojí za svým – návrh zákona je nejenom správný, ale i nutný. Za Dobešem stojí také premiér Nečas. Kvůli napjaté situaci se začínají studenti radikalizovat, což není právě dobrá vizitka pro Nečasovu vládu.

Prvního dílčího úspěchu již akademikové dosáhli. Legislativní rada vlády vláda vrátila návrh zákona ministrovi k dopracování. Nicméně představitelé akademické obce hodlají své protesty stupňovat. Hlavním událostí Týdne neklidu bude hromadný pochod studentů na Úřad vlády ve středu. Studentům a dalším univerzitním činovníkům vadí na zákonech dva klíčové body – ingerence ministerstva školství do vysokoškolské samosprávy zaváděním správních rad, jejíž dvě třetiny by jmenoval právě ministr.

Za druhé trnem v oku protestujících zůstává zavedení školného na univerzitách. ,,V případě školného narušuje sociální stabilitu a v případě nového vysokoškolského zákona, je tam celá řada nebezpečných instrumentů, které mohou ohrozit akademické svobody," řekl Jiří Lach, děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Oba zmiňované body mohou být opravdu nebezpečné. Jmenování správních rad by vlastně omezilo univerzitní samosprávu, neboť vliv vysokoškolských funkcionářů představitelů by byl oslaben ve prospěch byznysové lobby, jejíž úmysly by nebyly primárně vzdělávací, ale samozřejmě obchodní. V případě zavedení školného by hrozilo sociální ,,kastování“ na ty studenty, jejichž rodina může školné bez problémů uhradit, a naopak na níže postavené sociální vrstvy, které by si školné nemohly dovolit zaplatit. Nadaní či talentovaní studenti by tak neměli možnost rozvíjet své schopnosti. Studenti by navíc odcházeli po absolutoriu vysoké školy se zhruba stotisícovým mankem, které by museli i s úroky platit bankovním institucím, pro něž to bude velmi výnosný kšeft. Připočítejme k tomu i další náklady, například hypotéky, které život mladého absolventa ještě více zatíží.

Pokud studenti nedosáhnou svého cíle, to znamená zamezení přijetí zákona o vysokých školách ve stávajícím znění, jsou připraveni přistoupit k dalším akcím. Připomeňme, že vláda zatím nerozhodla o schválení obou zákonů, který je tedy zatím v neparagrafovaném znění. O schválení zákonů by měl Nečasův kabinet rozhodnout v nejbližších dnech.

"Národní socialisté vyjadřují svou otevřenou podporu tzv. „Týdnu neklidu“, který dnes zahájili studenti na celé řadě českých vysokých škol. Jako předseda národních socialistů budu usilovat o společné setkání zástupců z řad studentů tak, abych jim svou podporu mohl vyjádřit i osobně. Zatím žádné vládě v novodobé demokratické historii naší země se totiž nepodařilo si podobným způsobem proti sobě studenty poštvat," říká k Týdnu neklidu šéf Národních socialistů - levice 21. století Jiří Paroubek.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Moskalíku, dobrý den. Kéž byste měl pravdu. Kéž bychom se dočkali a mohli pomoci zamést tu sebranku, která není hodna jakéhokoliv slušného slova, natož činu. Zdravím Vás.

klokan

   Dost občanů se již doslova hanbí za současnou zločineckou trojkoaliční vládu a zřejmě na nich bude dát to společně důrazně najevo. Snad 15. 3. 2012 ?

Vladimír Štingl

     Venku je nejen nepříznivé počasí, ale i atmosféra. A když se zamýšlím nad blogem a  komentáři, tak Vaše slova, pane Filipe,  v poslední větě 1. odstavce ční...  "...ve smyslu vyššího principu...vražda na tyranu není zločinem!". Jak rychle se otáčí slova a způsob prezentace vrahů a jejich odměňování Vondrou, Žantovským, Nečasem, proti nim. Zatím pouze verbálně, na rozdíl od Mašínů, kteří skutečně vraždili. Chtěl bych věřit, že to půjde jinou cestou, protože jak je vidět "scénáře" ničení majetku - viz dosavadní způsoby protestů např. v Řecku nefungují a nejen tam.... Jsou však scénáře, které fungují a není třeba násilí, "revoluce". Náměstí mohou být plná, když se "elita" bude dále klidně a v pohodě válet ve svých dokola obetonovaných sídlech ve stylu přežijeme zde i IV. světovou, na plážích, v hotelech se zlatými WC prkénky atd. pod ochranou tisíců žoldáků a kamikadze....bez jakékoliv odpovědnosti a zodpovědnosti za zvěrstva a špinavosti páchaná na milionech lidí....

      Včera to opět potvrdila vláda "odpovědnosti" - mj. posvítíme si na "důchodce" ( jen troglodyt si naběhne na tuto štvavou, rasistickou, fašounskou goebelsovskou propagandu v domnění, že "jeho se to netýká".....), "ostatním" zvedneme žlab s DPH na 20% a těm "obětavým, spravedlivým, krvácejícím.....chudákům" s příjmy nad milion ročně (popř. "vydělávajících" jako jakýsi GŘ DP hl.m.Prahy 50 milionů za 7 let.... to Einstein nevydělal za celý život....) "zvýšíme" daně o 1% bod.... Ale asi to neustojíme, tak to bude diskutováno a zvýšíme daň z příjmu této sortě "zbídačených" pouze o 0,0001% bodu. A OSVČ "nadělíme" spravedlivé narování příspěvků do státního rozpočtu, aby se nám 1 skupina "stále neválela v žitě jako prasata" - replika citátu dobytka Kalouska.

     Prosím, nerad používám expresivní a vulgární prostředky vyjadřování, ale se mnou a mojí rodinou jednají a zacházejí Hegerové, Nečasové, Drábkové, Kalouskové, Vondrové a podobní prostředky stejnými, ale nikoliv verbálními, oni realizují "praktická opatření". To že zmiňuji miliónové příjmy "elit" nemá žádnou vazbu na závist, nepřejícnost (to pro mloky, kteří to mohou brát jako příležitost k útoku na zavrženíhodnou charakterovou vlastnost komentujícího). Jde o rámcový "příklad" řešení problémů ve stylu chemického ekonoma. Jen se prohlubuje a zvýrazňuje pravdivost pohledu, názoru pana Fassmanna a blogů pana Fialy a též mnoha komentátorů, kteří se nerozepisují v mém stylu, ale vyjadřují to jednoduše jednou větou.

     ANI SLOVO O PODVODU ZA 150 MILIARD s vracením majetku církvím, ANI SLOVO O PODVODU ZA STOVKY MILIARD s vyváděním prostředků ze státního rozpočtu (kapes občanů) do soukromých "důchodových" fondů. VÝSMĚCH! Další netřeba rozvádět. Vlastně ano, "odborníci" mají za zády ještě větší "odborníky" - NERV - v čele s Dlouhým, Rusnokem, Zámečníkem a spol. Parta k pohledání..... O kolik že to podtrhla tahle "vydařená skupinka" příjmy rozpočtu za posledních 5 let? Co kdyby se podělili o úhradu ze svého a ze zákona - trestněprávní odpovědnost.... Ale to už zase plácám blbosti a mohl bych se dotknout pana Kulíka... (stále problém s mašinou, zasekává se mrcha a nedá si říci....)

A meritum věci, opět se nám ve spolupráci s objektivními pisálky, TV, komentátory krásně podařilo odpoutat pozornost "neklidem studentů", hlavně, aby to byla akce "separátní". Co naděláme s diskuzí a pár čtenáři na VaVě. Budeme věřit a nevzdávat to, ale nejsem přesvědčený o tom, že to povede k cíli. Zdravím.

rku

Pane Moskalíku,

jestliže někdo nemusí Paroubka, tak jsou to studenti. Takže pochybuji, že ocení podporu LVA 21. Jinak TOP má největší podporu mezi vysokolšskými studenty. A rebelující studenti se vždy časem zařadí -viz Langer, Benda, Mejstřík a i ti  divočejší z 68-Joska Fischer, Cohn Bendit atd.

pudlikmaxik

Nějak mi stále uniká podstata bázlivosti českého národa, zatímco jiní se bouří, vypalují, dovádějí politiky i policii k šílenosti a zoufalství, zoufalí občané provádění zoufalá gesta..............tak u nás nic. Stále očekávám, že se do čela postaví skutečná opozice bez ohledu na servilní propravá média a vyzve občany k neposlušnosti a bez jakýchkoli následků či trestů ve smyslu "vyššího principu" že, "vražda na tyranu není zločinem!".

Je jasné, že servilní propravá média budou okamžitě něco plkat o komunistech že "žerou děti apod.", jenže - ono lze právě říci i to,  že současný stav je již horší než za komančů, cílená likvidace obyvatelstva - genocida - přímo čiší z mnoha vládních uskutečněných aktivit proti občanům. Sebevraždy jsou na denním pořádku právě díky tomuto stavu.

Opozice v tomto státě - vzpamatuješ se ? socané - nezrušíte "bohumínskou podmínku ?".

klokan

       Co na tom, že naprostá většina občanů ČR se již značně znepokojila. K 3, včetně světové školské jedničky naopak zachovává naprosto ledový klid. Naopak občany ještě provokuje, lépe vyjádřeno zastrašuje, například důchodce zcela neurvale. Mají pod palcem veřejná média, ta klidně občanům vsugerují, že například pan Schwarzenberg a pí. Němcová se občanům jeví jako nejdůvěryhodnější, jenom opomenou sdělit, kterým tedy občanům. K 3 ve své bolševické většině ,,zvládla" protikorupční opatření, zvládá totální rozval justice a myslí si, že zvládne zpoplatnění vysokoškolského studia i omezení akademických svobod. Jak již ostatně nastínil komentátor pan Štingl, bude užito obvyklé oddalovací a chlácholící taktiky, samozřejmě, že bude snaha mezi VŠ studenty a mezi akademiky vnést rozkol. Hodně bude záviset na tom jak vysokoškoláky podpoří široká občanská veřejnost. Sympatizanti ocení, že mezi prvními projevila veřejnou podporu týdnu neklidu i strana NS LEV 21. 

Vladimír Štingl

Pane Duchoslave, dobrý den. Zrůdy typu Dobeše, Kalouska, Drábka, Nečase, Vondry devastují tuto zem systémově a dlouhodobě. Jsou 3 sféry společenského řádu, které jsou vizitkou úrovně společnosti: školství, zdravotnictví a sociální oblast. Dobytek typu Kalouska, který mě nazval prasetem - viz jeho prohlášení, že "jsem se měl jako prase v žitě" - je účastníkem "zájezdu na Klondyke" od "začátku" procesu kolosálních zlodějen, gaunerských podvodů a nejhoršího myslitelného pro řadové občany vč. studentů, který se nyní naprosto nezakrytě projevuje v tzv. "reformách" všeho co lze rozkrást, ukrást, "zprivatizovat" a vyvolal mj. i protesty studentů proti de facto likvidaci  staletími vybudovanému systému školství, jeho vnitřního specifického života a též proti prosazované sprosté komercializaci díky připravovanému školnému. Dobeš je neuvěřitelná kreatura, která je pravděpodobně duševně chorá. Takový umaštěný upatlaný deformátor, bez vize, bez systémového myšlení, kličkuje jak potkan před vidlemi, aby si udržel koryto.... Prostě Bártův a Johnův hošan.

Studenti svoji nevoli a odpor prezentují zcela zjevně jako "intelektuální protest", který je odtržený od všeobecného marazmu a morálního úpadku tohoto společenského systému. Hlavně, aby se to "nespojovalo" s politikou, s odbory, s čímkoliv, nedej bože s připravovanou zlodějnou "vraceného" majetku církvím v hodnotě 150 miliard, s podvodem s důchodovými fondy apod. Nevím, zda studenty opět vedou agenti tajných služeb "jako za starých časů" nebo prosťáčci, kteří to takto  vytržené z kontextu katastrofických zvěrstev konaných "elitářskými" zločinci chtějí demokraticky vybojovat... Toto určitě cesta není. Dobeš zase uhne, zakličkuje a za pár týdnů opět znečistí své okolí svými "intelektuálními zvratky". Pokud se nezvedne naprosto nemilosrdná a stejně bezohledná vlna "davu", který je spojený od studentů až po Mádlovo a Issové "báby a dědky", tak si bude "dobytek" stále myslet jak "těm prasatům" zvedli žlab a jak nám to nandali. Takže "protesty" studentů jsou hezká věc, v podstatě naprosto správná a neoddiskutovatelná, má můj absolutní souhlas, ale takhle to už nefunguje. Vládní zběř trochu cukne, zakličkuje, zamlží a nakonec to stejně zrealizuje, pokud to nebude místo "pár tisíc" několiksettisíc protestujících..... To si ale musí uvědomit každý z nás, co po sobě zde chce svým dětem a vnukům zanechat.

Ještě závěrem:  větší hnus, farizejství a licoměrnost, než jak se k protestům studentů hlásí Vlk a Halík jsem dlouho, dlouho nezaregistroval. Hluboce smekám před  prof. Dvořákovou, prof. I. Švihlíkovou, prof. Janem Kellerem, Erazimem Kohákem, stále stejným Petrem Uhlem, že svá jména připojili. Doufám, že "vůdci" nové "revoluční" garnitury studentů neskončí jako ti z 89. roku..... Uboze..... Zdravím.