Miroslav Němec: Neuvěřitelné! Poslanci zlegalizovali podvody s ojetinami

obrazek
16.5.2013 11:59
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky je nejdůležitějším zákonodárným sborem České republiky, který - mimo jiné - navrhuje, projednává a schvaluje veškeré zákony, kterými se pak musí všichni naši občané řídit. Má tedy nezastupitelné místo v legislativním procesu a naši občané od ní očekávají, že bude přijímat zákony dobré, neboť špatných zákonů zde již bylo - za posledních 20 let - dost a podle toho také vypadá současný stav naší „demokracie po česku“.

Co si však má občan myslet o tom, že v souvislosti s projednáním novely zákona týkajícího se registračních značek na přání, snahy o zjednodušení registrace automobilů a zpřísnění požadavků na stanice technické kontroly, ze zákona sněmovna nečekaně vyjmula i ustanovení o výslovném zákazu stáčení tachometrů. O kriminalizaci této věci již několik let usilovala nejen Policie České republiky, která v minulosti řešila celou řadu případů tohoto podvodného jednání ze strany dovozců a prodejců automobilů, ale i mnoho občanů, kteří byli takovýmto jednáním výslovně oklamáni a poškozeni.

Již začátek jednání této schůze poslanecké sněmovny dne 15. května 2013 byl dost zajímavý, neboť když momentálně předsedající místopředseda Jiří Pospíšil četl, kdo není v Poslanecké sněmovně přítomen, zaznělo takřka 60 jmen. To je z celkového počtu 200 poslanců docela hodně a je to rovněž ukázkou toho, jak páni poslanci přistupují k plnění svých základních povinností a bude třeba jim to ve volbách v roce 2014 řádně spočítat.

Většině našich občanů je zcela jasné, že pokud někdo stáčí najeté kilometry na tachometru automobilu či motocyklu před jeho prodejem, dělá tak právě proto, aby kupujícího uvedl v omyl, neboť právě počet ujetých kilometrů má podstatný vliv na cenu prodávaného vozidla. Jak je však vidět, mnohým poslancům to buď jasné není, anebo záměrně podporují trestnou činnost páchanou v tomto směru právě dovozci a prodejci motorových vozidel. Odborníkům je jasné, že některé, na první pohled takřka nové automobily, mají za jediný rok najeto i více než 200 000 kilometrů. Jde totiž o automobily různých dopravních a zasilatelských firem, které jsou provozovány v podstatě 24 hodin denně, a pro další provoz po ujetí takového počtu kilometrů, jsou již značně nebezpečné, pročež se jich také firmy zbavují. Jestliže však dovozce či prodejce sníží počet ujetých kilometrů pod 100 000, vyhoupne se cena takového automobilu až na dvojnásobek a většina občanů je oklamána, neboť jen málokdo z běžných lidí si dokáže představit, že by někdo vůbec mohl takto vysoký počet kilometrů najet, když u nás většina lidí najede maximálně 10 tisíc kilometrů ročně.

To velmi dobře vědí nejen dovozci, ale i prodejci ojetých automobilů, kteří u nás již celá léta zneužívají situace, kdy byla mnohde zlikvidována veřejná doprava, za prací musí řada občanů cestovat i do vzdálenějších lokalit a k tomu, zcela samozřejmě, potřebují motorové vozidlo. Protože však nová motorová vozidla, včetně těch nejmenších, jsou značně předražena, občané ze zoufalství kupují ojetá vozidla dovezená z ciziny a doplácí na podvodná jednání nejen dovozců, ale i prodejců automobilů, kteří různými podvody, již celá léta, u nás odírají i ty nejchudší a vozí do republiky i nejodpornější „šunty“, které by v každé normální zemi již musely být sešrotovány.

Ty, kteří takové podvodné a velmi nebezpečné jednání považují pouze za určitou formu podnikání, si dovoluji upozornit na ustanovení § 209 trestního zákona č. 40/2009 Sb., ve znění změn, novel a doplňků (Podvod), kde je uvedeno, že podvodu se dopustí ten, …“ kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou…“. Tečka.

Bez ohledu na další zákonná ustanovení týkající se této problematiky, která by měla být rovněž plně využívána, by měla být tato trestná činnost řešena rovněž okamžitým odebráním živnostenského oprávnění podvodným podnikatelům na doživotí a znemožněním jejich fungování v tomto oboru zákazem činnosti, včetně zákazu této činnosti pro příslušníky jejich rodin. A pánům poslancům doporučuji nepodléhat zcela nesmyslným argumentům silné „lobby“ dovozců a prodejců automobilů, která si tady již celá léta dělá ze všech slušných lidí legraci a má tu drzost vystupovat se svými požadavky i v televizi.

A jen tak mimochodem – docela by mně zajímalo, kdo z poslanců žádal o vynětí „stáčení tachometrů“ ze zákona, čím to zdůvodňoval, kdo s ním souhlasil a kdo to poté při hlasování tupě podpořil.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Že něco takového prošlo Sněmovnou mě vůbec nepřekvapuje. Na druhé straně je ale třeba jasně říci, že citovaný Vámi paragraf z Trestního zákona o podvodu platí stále a je třeba ho využít - a je možné ho využít i po koupi auta, kdy si pro jistotu může občan nechat udělat posudek o stavu auta ...

Tento paragraf by měl být využíván hojně v našich končinách, protože "legálně" vydělávají na neznalosti lidí kde jací šmejdové a jsou rozlezlí jak v bankách, firmách zabývajících se půjčkami, vymáháním pohledávek, tak i čilé "obchodování" při předváděcích akcích atd....