Národní socialisté: 3,8% volebních preferencí

obrazek
8.11.2012 15:16
SANEP je agenturou pro výzkum veřejného mínění, jejíž odhady volebních výsledků se, počínaje volbami do sněmovny v roce 2010 až po letošní krajské volby, nejvíce blížily skutečnému volebnímu výsledku. Naopak odhady agentur, které zpracovávaly volební prognózy pro ČT a ČRo (STEM/MARK; SC&C a Factum) před krajskými volbami, byly intenzivně zveřejňovány médii. Rozdíly mezi odhady a volební realitou jsou natolik rozsáhlé, že se jedná buď o záměr manipulovat anebo o naprostou neschopnost. To druhé spíše vylučuji...

Proto jsem se s analýzou rozdílů mezi volebními odhady a skutečností obrátil v těchto dnech nejen na předsedkyni Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ale také na mezinárodní organizaci ESOMAR, zastřešující členské organizace – agentury pro výzkum veřejného mínění z evropských zemí. Jde o to, aby se před dalšími volbami u nás již neopakovaly „podivnosti“, které jsme zaznamenávali ve volbách letos i v roce 2010.

Národní socialisté šli v říjnu do prvních voleb po svém vzniku. Předem jsem věděl, že strana ve volbách nemůže uspět, jak by si její členové představovali. Její první krajská organizace mimo Prahu vznikla v únoru t. r., poslední vznikaly pár týdnů před podáním kandidátek. Bral jsem účast ve volbách především jako součást „zavádění značky“ a dále jako příležitost pro desítky lidí bez předchozích politických zkušeností, aby oni sami poznali na vlastní kůži volební kampaň. V zavádění značky jsme i díky volbám pokročili a naši lidé si zkusili volební kampaň. Praktická zkušenost s volební kampaní je lepší nežli opakované vynikající školení.

Při analýze volebního výsledku nár. soc. strany jsem si v debatě s externími analytiky jen potvrdil, že sociální demokracii odcházejí voliči. Pravděpodobně nevratně. Jedná se o potenciál 12 až 15% voličů (oproti krajským volbám v roce 2008 ČSSD ztratila 12% voličů). Tento rezervoár hlasů se ještě nejspíše zvětší po prezidentské volbě v lednu v důsledku neúspěšné prezidentské kandidatury J. Dienstbiera, kandidáta ČSSD.

Z rezervoáru hlasů budou čerpat především dvě strany: Národní socialisté a SPOZ. V případě vítězství M. zemana v prezidentské volbě se SPOZ změní ve středně velkou prezidentskou stranu. Pokud se ovšem prezidentem M. Zeman nestane, nastane od SPOZ dříve či později odliv voličů.

Národní socialisté mají podle průzkumu SANEPu z počátku listopadu 3,8% volebních preferencí. To není vůbec špatné, po intenzivní „snaze“ dalších agentur a masáži médií, zatlačit nár. soc. hluboce pod 5%. Ukazuje se, že krajské volby (nezavedená značka; neznámí lidé na kandidátkách; rozptýlené finanční zdroje) jsou něco jiného nežli celostátní politika. Ostatně i samotný průzkum SANEPu uvádí, že voliči nár. soc. k volbám z většiny nepřišli, ale že u celostátních sněmovních voleb, kde je volební účast výrazně vyšší, by tomu bylo s velkou pravděpodobností právě naopak.

Podle zmíněné prognózy SANEPu jsou na tom nejlépe:

ČSSD – 22,3%

KSČM – 20,1%

ODS – 14,1%

TOP 09 – 5,8%

KDU-ČSL – 7,8%

SPOZ – 6,7%

Nár. soc. – 3,8%

Za národními socialisty v průzkumu jsou Suverenita (3,1% hlasů), Zelení (3,5%) a Věci veřejné (1,2%).

Co je v tomto průzkumu velmi zajímavé, to je silně oslabená pozice TOP 09. Má to svou logiku – skandály a asociální politika. Vývoj pozice TOP 09 se podobá vývoji pozice německé vládní FPD. Ta přišla ve volbách do Bundestagu se zcela asociálním programem. Zaznamenala rekordní volební výsledek (přes 15%) a dnes je pod hranicí volitelnosti.

A srovnejme si možnost přístupu reprezentantů TOP 09 do médií, zj. veřejnoprávních, s blokádou představitelů nár. soc. ze strany veřejnoprávních médií. Již čtyři měsíce se ČT24 neobtěžovala vysílat žádnou z pravidelných tiskových konferencí nár. soc. ze sněmovny. Zato TOP 09, VV a LIDEM ČT24 prostor s rozkoší poskytuje.

Chce to „jen“ v těch příštích osmnácti měsících, které zbývají do sněmovních voleb, zajistit nár. soc. straně přiměřeně dostatečnou finanční základnu, získávat nové a zajímavé lidi do čela kandidátek, zlepšovat organizační práci a organizaci strany atd.

Zkrátka, nár. soc. jsou, ať se to komu líbí či nikoliv, zpátky ve hře.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Paroubku, nevěřím svým očím, ale konečně se snad začíná "pár" rozumných probírat: PL uvádějí rozhovor s P. Kohoutem o stavu "našeho" hospodářství a VEDLE JE UVEDENÁ ANKETA......

V hlasování čtenářů - zatím cca 1.500 .... dostáváte naprosto jednoznačnou 60% PODPORU VAŠICH POSTUPŮ A VÝSLEDKŮ ZA NECELÉ 2 ROKY V PREMIÉRSKÉM KŘESLE.

Malé, drobné vyjádření podpory pro Vás a NS-LEV 21. To zahřeje a tak BLAHOPŘEJI k jednomu z prvních "prolomení ledů".... Zdravím Vás.

 

klokan
Výsledky předvolebních a povolebních průzkumů, jen potvrzují onen syndrom manipulování s voliči. Zjišťované preference politické strany NS-LEV 21, ale i některých dalších politických stran levicového zaměření, jen potvrzují onen syndrom manipulovatelnosti ze strany veřejných médií. Občanská veřejnost se v žádném případě nesmí především smířit s tím, jako současná pravicově zaměřená provládní média nehorázně manipulují s myslí jejich posluchačů a diváků. Tyto média stejně jako před rokem 1989 má pod kontrolou vládnoucí třída. Prostý občan se stále ptá. Z jakých důvodů nemohou tato média být nezávislá a tedy politicky neutrální ? Otřesným způsobem nyní zejména působí adorace současných antisociálních opatření naší vlády zlodějů, tedy myšleno nad občany. S odhlédnutím od znamének jsou si tedy rovni ,,Husákovská" i ,,Kalouskovská "propaganda. Jedni oslavovali vstup vojsk, druhá oslavují antisociální opatření a budou zřejmě oslavovat i další internacionální pomoc našemu národu, tentokrát ze strany vojsk našeho dřívějšího úhlavního nepřítele ? Chce to nezapomínat na historickou paměť. Přeji tedy NS LVU -21 , při příštích parlamentních volbách, jestliže tedy vůbec ještě nějaké budou, nejméně 10 %. Současná mocí posedlá ortodoxně pravicová vláda, klidně dovede i zrušit či podstatně omezit i to volební právo. PS: V současné době si myslím, že by byl nejlepším kandidátem na prezidenta ČR právě pan Paroubek, za jehož premiérování byly vidět nějaké kladné, zejména ekonomické výsledky. Docela jej ovšem chápu, že ze strategických důvodů od této kandidatury upustil. Snad mu tedy příště pogratulujeme alespoň ke zvolení do funkce místopředsedy vlády.
Jaroslav Židlický

Lze si jen přát, aby národní socialisté pod vedením zkušeného Jiřího Paroubka, měli stále dostatek trpělivosti, vůle a odvahy k uskutečňování svých programových cílů.Ostatně v tomto směru mají velký vzor ve svém předsedovi a osobně jsem přesvědčen, že národní socialisté v čele s Jiřím Paroubkem se mohou stát průkopníky levice na cestě od zprofanovaného a většiny společnosti odmítaného mafiánského kapitalismu k modernímu sociálně tržnímu hospodářství.Držím vám palce.

Vladimír Štingl
Doufejme, že to je začátek. Až to bude 38%, tak budeme někde jinde, protože už valná většina občanů bude "vzhůru"... Držím palce, aby to za 2 roky byl alespoň dvojnásobek současného odhadu. Zdravím.