Návrh důchodové reformy postrádá podporu veřejnosti

obrazek
5.12.2011 15:45
Těžko budeme v přehledu letošních událostí na české politické scéně hledat závažnější vnitropolitické téma než je důchodová reforma. Dotýká se všech obyvatel (i těch ještě nenarozených) a má citelné dopady na naši životní situaci již nyní a zejména v budoucnosti. Na sklonku minulého měsíce publikovala výzkumná agentura STEM výsledky výzkumu názorů obyvatel ČR právě na toto exponované téma. Jednalo se o reprezentativní šetření názorů obyvatel starších 18 let, kterého se zúčastnilo celkem 1257 lidí. Toto šetření je součástí kontinuálního projektu Trendy.

Výzkum přinesl pozoruhodná zjištění právě v kontextu s aktuálně senátem schváleným návrhem důchodové reformy. Reprezentativní názorová sonda odhalila, že řešení, které obsahuje tento návrh, vyjádřilo podporu pouhých 12% obyvatel. Nejčastějším názorem je odmítnutí návrhu nebo váhání a nerozhodnost, zda je navrhované řešení budoucího uspořádání důchodového systému to pravé. Pětina přiznává, že návrhu vůbec nerozumí.

Graf 1

Dokonce i mezi příznivci vládnoucích stran, které návrh prosadily, nemá tento návrh ani čtvrtinovou podporu. Obdobně velký podíl příznivců pravice se vyslovuje proti podpoře. Mezi sympatizanty pravice je nejčastější váhavý postoj. V táboře příznivců ČSSD a KSČM má, celkem pochopitelně, jen mizivou podporu.

Graf 2

Přitom v tom samém výzkumu se zjistilo, že většina obyvatel ČR se změnou současného důchodového sytému souhlasí. Procento těch, kteří upřednostňují radikální ustanovení úplně nového systému od května 2010, klesá. Naopak významně přibylo těch, kteří se domnívají, že do budoucna by byla vhodná současná podoba důchodového zabezpečení s drobnými úpravami.

Graf 3

Z uvedených zjištění je patrné, že veřejnost by reformu přivítala, však aktuální navrhované řešení jim nevyhovuje. Očekávání kontinuálního silného růstu ekonomiky, který je pro efektivní fungování navrhovaného systému, rozšířeného o kapitalizační prvek fundamentální, se zřejmě obyvatelům ČR jeví stále více jako nereálné. Vysoká míra nepochopení spojená s váháním vyslovení podpory, je argumentem pro revizi tohoto návrhu a posílení veřejné komunikace a diskuse nad jeho další koncepcí.

 

Pramen: STEM, Trendy 11/2011

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, důchodová reforma

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.