Nečas je kverulantů král

obrazek
25.4.2012 08:57
Premiér Nečas a jeho vláda má zvláštní dar. Disponuje pozoruhodnou schopností přežít téměř vše - od obrovských korupčních skandálů až po vlastní lži premiéra této země. Nečas explicitně minulý týden prohlásil, že pokud do tohoto pondělí (23. 4.) se nepodaří utvořit odpadlici z Věcí veřejných K. Peake klub poslanců o 10 zákonodárcích, budou v červnu předčasné volby. Jak je však ministerskému předsedovi vlastní, tento slib porušil, jen aby slepil nyní již zcela nelegitimní vládu. To se Nečasovi zatím podařilo, nicméně v krajských volbách, které se budou konat v říjnu tohoto roku, čeká ODS a TOP 09 skoro jistě volební ,,armageddon", a vláda se odporoučí tam, kam již delší dobu má - na smetiště dějin.

Největší protivládní demonstrace od roku 1989 jakoby Nečase vůbec nezajímala. Tato akce je barometrem současných nálad a míry frustrace lidí, kteří už se na vládní ,,horor" již nemohou dívat. Je to podívaná skutečně jen pro otrlé. Touha po funkcích a odírání naprosté většiny slušných a pracujících občanů v podání vlády je natolik vysoká, že Nečasův kabinet zcela ztratil politický pud sebezáchovy. Premiér Nečas má do státníka daleko, každý rozumně uvažující politik by na jeho místě složil funkci a vyhlásil předčasné volby jako jedině východisko ze současného politického a společenského marasmu.

Místo toho Nečas veřejně porušuje sliby a navíc pomáhá odpadlici K. Peake v kupčení s hlasy poslanců, kteří by Nečasův pseudokabinet vzkřísili k životu. Stejně jako to činil svého času premiér Topolánek, když byl ve Sněmovně paritní stav poslanců pravice a levice. Jak dopadla Topolánkova vláda, asi nemusíme připomínat. Za druhé je vláda nelegitimní, protože jsou de facto přepsány výsledky řádných parlamentních voleb z roku 2010. Věci veřejné se rozpadly a koaliční smlouva přestala platit. Situace je taková, že koaliční partneři vládnou s ještě neexistující platformou, jež nemá ani institucionální rámec. Platformu K. Peake nikdo v řádných volbách nevolil. Mimochodem toto vždy Nečas v minulosti odsuzoval, ale pokud má jeho vláda přežít, neštítí se propůjčit i těmto hanebným praktikám.

Nečas použil velmi nefér argument, když z původní podmínky pro K. Peake, jež měla sestavit poslanecký klub (Nečas: ,,Rekonstruovaná vláda bude dohodou tří poslaneckých klubů"), bezprecedentně ustoupil a najednou začal hovořit o nutnosti získání parlamentní většiny. Dobře věděl, že svou původní podmínku tímto desavuoval, neboť viděl, že se Peake nepodaří získat loajální poslance, a že se určitě najdou z řad nezařazených zákonodárců hlasy pro podporu jeho kabinetu, aby mohl přežívat dál, i když provládní poslanci (zatím) nevstoupí do platformy K. Peake. Když se redaktorka ptala v pořadu ČT ,,Události, komentáře" Z. Stanjury, zda toto není porušení Nečasovy podmínky, ten se jen zmohl na stále opakovanou odpověď, že vláda se v pátek bude ucházet o důvěru v parlamentu, aniž by explicitně odpověděl. Přitom dobře věděl, že zmíněné hlasy již kabinet má k dispozici, protože ODS musela K. Peake s kupčením poslanců sama pomáhat. Jak symptomatické chování našeho vládního ansámblu. Tím vláda ztratila i zbytky důvěry, kterou do ní lidé před dvěma lety vkládali.

Nečas zřejmě netuší, jaký signál směrem k vládě občané účastnící se statisícové sobotní demonstrace, vyslali. Je jednoznačný - demisi Nečasovy vlády již přijali, i když ta zatím formálně funguje. Pokud se však vláda neodebere tam, kam patří, bude veřejnost v koordinaci s odbory a občanskými iniciativy svůj odpor dále stupňovat až do krajností. Můžeme se tak dočkat generálních stávek, permanentních demonstrací a sociálních bouří, které neustanou, dokud vláda neodstoupí. Vskutku výborné vysvědčení pro vládu, která v původním složení nevydržela ani dva roky.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Čemu se divíte? Pan Nečas toužil poznat, jak chutná moc - evidentně hodně. Věřme, že nakonec okusí, i jak chutná i reálná odpovědnost - ne ta politická :)