Němci se ohrazují proti Trumpovu výroku

obrazek
20.3.2017 15:04
Od německé kancléřky Merkelové, a ještě důrazněji od německé ministryně obrany, zazněla tvrdá slova, kterými se obě dámy ohradily proti Trumpovu výroku, týkajícími se údajného německého dluhu vůči NATO.

D. Trump při přijetí kancléřky Merkelové dál pokračoval v šíření své fixní ideje, že je třeba dál navyšovat vojenské výdaje. Prezdent Trump už ale nehovoří o tom, k čemu je navyšování vojenských výdajů vlastně dobré a koho a proti komu chceme chránit.

Na svůj twitter v souvislosti s pátečním setkáním s A. Markelovou napsal, že Německo dluží Severoatlantické alianci ohromné množství peněz. Na to reagovala německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která uvedla: „V NATO neexistuje žádný dlužní účet. Že jsou dvě procenta na obranu, jichž chceme dosáhnout v polovině příštího desetiletí, určena výhradně pro NATO, není pravda.“ Podle německé ministryně obrany zahrnují výdaje na obranu také výdaje na mírové mise OSN, evropské mise a také účast na boji proti terorismu Islámského státu.

Leyenová se tak svým chápáním toho, co jsou to vojenské výdaje, absolutně ztotožnila s nedávným vyjádřením J. C. Junckera, který na bezpečnostní konferenci v Mnichově uvedl: „Pokud se podíváte na to, co Evropa dělá v obraně a zároveň v rozvojové a humanitární pomoci, vypadá její srovnání se Spojenými státy poněkud jinak.“

NATO je samozřejmě velmi významnou vojenskou silou, protože disponuje tak obřím rozpočtem na obranu, že je zcela neporovnatelný a násobně vyšší, nežli jsou vojenské rozpočty některých velkých států, jako jsou Čína a Rusko…

Němci vynakládají zhruba 1,19 procenta vytvořeného HDP. Samozřejmě to není tolik, jako vynakládají USA, jejichž vojenský rozpočet dosahuje podílu na HDP téměř 4 %, ale je to více nežli procento, které z HDP dosahuje Česká republika.

U nás jsou ovšem politici vůči Trumpovým zbrojním požadavkům vesměs mnohem vstřícnější nežli vrcholní politici němečtí. A abych pravdu řekl, mnohem sympatičtější je mi pozice těch německých politiků.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.