Němci se omluvili Polsku za agresi

bochnia masakr civilistů 1939
2.9.2019 07:28
Německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier požádal Polsko za odpuštění přepadení nacistickou armádou a následné strašné následky, které je stály více jak šest milionu lidských obětí. Stalo se tak při příležitosti centrálních varšavských vzpomínkových akcí při příležitosti osmdesátého výročí začátku druhé světové války za účasti státních představitelů desítky zemí. Prezidenta doprovázela spolková kancléřka Angela Merkelová.

        Prohlásil, že stojí symbolicky bos na místě v Evropě, kde je pro něj nejtěžší zvýšit hlas ve svém mateřském jazyce a  přiznat vinu Němců za nesmírné zločiny, které stály svět životy šedesáti milionu lidských životů. Mezi nimi ženy s dětmi a vyhlazení celých etických menšin Židů, Romů a Sítů společně s civilisty, jejíž jedinou vinou byla jejich víra a národnost.  Hluboce se klaním utrpění obětí, žádám o odpuštění za historickou vinu Německa a přiznávám jeho trvalou odpovědnost. V polštině přitom prohlásil „Nikdy nezapomeneme“. Musí proto plnit svou odpovědnost vzhledem k Evropě a Němci cítit  se zde jako šťastní občané, ale nikoliv jako „lepší Evropané“. V této souvislosti  připomněl jak důležité bylo v této souvislosti partnerství s USA při přestavbě jeho země a ekonomické pomoci, kterou poskytovala i jiným svobodným evropským národům. Spojené státy zde reprezentoval viceprezident Mike Pence v zastoupení Donalda Trumpa, který se omluvil že musel v důsledku hrozící přírodní pohromy zůstat na svém letním sídle.Jak poukazují komentátoři zřejmě však zde bral ohled na své voliče jejiž hlasy bude v příštím roce potřebovat.

         Na polské nároky, aby spolková republika zaplatila reparace za nesmírné škody, kterých se dopustilo Německo Steinmeier nereagoval. Tento požadavek vyslovil předtím na vzpomínkovém aktu v Gdaňsku polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki. Hlavní projev pronesl ve Varšavé polský prezident Andrej Duda, který vyzval že příští generace nesmí zapomenout na důsledky druhé světové války. Válka se nesmí již nikdy  opakovat  a apeloval na NATO a země Evropské unie rozhodně zasáhnout proti agresivním snahám v mezinárodních vztazích. Kdyby v třicátých letech rozhodně vystoupily západní země proti přivtělení Rakouska hitlerovskému Německu následné okupaci Československa a rozhodně reagovaly proti pronásledováním Židů,  nemuselo zřejmě k druhé světové válce vůbec dojít.

        Americký viceprezident Mike Pence ve svém projevu vysoce ocenil odpor Poláků proti nacistické nadvládě a následnému komunistickému režimu. Proto je nutné, aby se tato situace neopakovala. Američané s Poláky  neustále vyzývají, že je  nutno dodržovat povinnosti vůči NATO. Jak známo Němci jsou právě kritizováni že nevydávají dostatek finančních prostředků na tuto alianci a jsou stále pod přijatými dvěma procenty hrubého domácího produktu.

        Slavností při příležitosti osmdesátého výročí druhé světové války bylo pozváno na 250 hostů ze čtyřicet zemí, mezi nimi i český prezident Miloš Zeman. Vysloveně nebyl však pozván ruský prezident Vladimír Putin, ačkoliv spolu s Rudou armádou, která osvobozovala zemi  jak připomenul Andrej Duda se účastnila i polská vojska. Oslavy se však neúčastnil  francouzský prezident ani britský premiér, takže tzv. Vítězná čtyřka druhé světové války zde nebyla zastoupena svými vrcholnými reprezentanty.

 

Foto: Od prvních chvil války Němci masakrovali polské civilní byvatelstvo.

 

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Všetky národy, vrátane poľského, amerického, britského... by si mali spytovať svedomie a pátrať po pravde, nie prijať dohodnutú oficiálnu politiku o 1.9.1939.

II. svetová vojna má korene v Locarnskej dohode a v celosvetovom odpore voči komunistom. A ak by sme šli na podstatu problémov vo svete, tak hýbatelia svetových dejín = cirkev a biznismeni, sa už v roku 1917 spojili v boji proti komunizmu    ( ak chcete, boľševizmu ). Preto títo hýbatelia podporovali Hitlera. 

Hitler chcel Lebensraum pre Nemcov, samozrejme smerom na Východ. Cieľ zakrýval bojom proti nemeckým komunistom, socialistom, Židom, ktorí držali ruku na " mešci ". Zároveň chcel zmeniť podmienky trestu za prehratú I. svetovú vojnu.

Pripomínam len takú maličkosť : Hitler navrhoval Západu spojiť sa v boji proti komunizmu a zastaviť šírenie komunizmu vo svete - konkrétne proti americkým, britským, francúzskym, talianskym, španielskym, ruským..... komunistom. Aj preto , alebo hlavne preto podporil Franka v Španielskej občianskej vojne 1936. 

Hitler mal dobre " prečítanú "  všeobecnú politiku svetových mocností a cirkví. Vedel prečo ho nikto nezastaví. Jeho žolíkom bol boj proti myšlienkam komunistov.

Až Stalingrad prinútil svet pochopiť, že musí " obrátiť kabát " a začať  sa tváriť, že bojuje proti Hitlerovi - lebo pochopili, že musia priložiť ruku k dielu, ak chcú poraziť komunizmus - Hitler na to už nestačil. Preto , v dokonalej pretvárke, začali jednať  1943 v Teheráne so Stalinom. Už samotný fakt, že zásadný vstup do vojny urobil Západ až v júni 1944, kedy bola porážka Hitlera zrejmá, je dôkazom pretvárky Západu. Nehovoriac o tom, že na vyzbrojovaní Nemecka mali americký podnikatelia  a banky, zásadný podiel. Je dosť možné, že by neotvorili západný front, keby sa nezľakli, že Červená armáda oslobodí celú Európu a príde až na Západ. Preto naplánovali zastavenie ČA pred Berlínom, a čo najďalej na Východe.

Svet sa pokojne prizeral Krištáľovej noci 1938, koncetrákom, eugenike,...... Preto si Nemci " zbytočne " sypú popol na hlavu. Spôsobili to, čo spôsobili, ale za nemého súhlasu cirkví a Západu + miestneho obyvateľstva od Západu po Východ ( napríklad heilovanie Britov a nadšenie z Hitlerovej politiky na celom Západe, zachraňovanie  a ukrývanie nemeckých vedcov, generálov  ktorí utiekli na Západ  do USA, Argentíny......) 

Vždy bude platiť to biblické : " Kto je bez viny, nech hodí kameňom ". A Desatoro Božích prikázaní porušil každý - česť výnimkám.