Německá SPD představila novou vládní sestavu

spd  logo text
9.3.2018 17:59
Pátek dopoledne designová šéfka německých sociálních demokratů Andrea Nahlesová(47) představila šest svých reprezentantů, kteří se stanou členy Merkelové velké koalice. Včele stojí současný komisní předseda SPD Olaf Scholz (59), který opustí svůj hamburský starostenský úřad a přejde do Berlína jako vicekancléř, ministr financí. Heiko Maas (51) dosavadní ministr spravedlnosti převezme zahraniční úřad a Hubertus Heil(46) se stane novým ministrem práce. Tři sociální demokratky převezmou ministerská křesla, Katarina Barleyová (49) spravedlnost, Franziska Giffeyová (39) rodiny a Svenja Schulzeová (49) životní prostředí. Michael Roth (47) bude nadále státním ministrem v zahraničním úřadu a poslankyně Michelle Münteferingová (37) státní ministryní pro mezinárodní kulturní politiku.

Nahlesová označila nového vicekancléře za profilovaného finančního německého politika, který bude velkým ziskem pro Spolkovou republiku jehož snahou je „dobře vlánout“.

Maase charakterizovala jako ministra spravedlosti s diplomatickou schopností, který zaujímá pevné postoje a jasná stanoviska vždy když o něco jde a rozhodně odmítá rasismus.

Současný místopředseda poslanecké frakce Bundestagu Heil , který je dvě desetiletí v politice se zabýval otázkami vzdělání, ekonomiky i práce.

Barleyová je hodnocena jako spolehlivá vedoucí rezortu spravedlnosti, která je nejen promovaná advokátka, ale byla též vedecká pracovnice u Spolkového ústavního soudu.

Giffeyová se osvědčila jako okresní starostkou Neukölnu a nová ministryně životního prostředí pocházející ze Severo Porýní – Vestfálska Schulzeová jako jedinečná tamní zemská ekologická mluvčí.

Nově jmenovaní sociálně demokratičtí ministři byli charakterizování jako dobrý tým, který bude schopen vzorně spolupracovat. Vedení strany vsadilo na spojení vysoké schopnosti vést velké pracovní aparáty a s nimi dosáhnout přesvědčivých úspěchů.

Na závěr poděkoval nastávající vicekancléř končícím členům kabinetu dosavadnímu ministru zahraničí a bývalému předsedovi strany Sigmarovi Gabrielovi (58), Brigitte Zypriesové(64) a Barbaře Hendricksové(69). Největší pozornost se soustředila na Gabriela, který již před tím oznámil, že končí jako vládní činitel a zůstává v Bundestagu jako přímo zvolený poslanec.

Političtí pozorovatelé i komentátoři nepovažují z překvapení, že Gabriel nepokračuje ve vládní činnosti i když patří jako ministr zahraničí mezi nejoblíbenější politiky. V Německu patří vždy mezi nejvíce ceněné, ale pro stranické vedení je to pomíjivé. Strana, která utrpěla v posledních volbách tak těžké ztráty za které má Gabriel též odpovědnost potřebuje podle jejich názorů pevné vedení ve kterém bude jasné kdo bude kormidlovat a kdo veslovat. Gabriel tuto záruku nedává jak ukázal jeho spor s Martinem Schulzem(62), kterým nakonec oběma zlomil politický vaz.

Sociálně demokratičtí reprezentanti ve velké koalici jsou zárukou pro Angelu Merkelovou(63), která po čtvrté převezme ve středu žezlo spolkové kancléřky. Šest členů CDU, tři CSU a šest SPD splňují její požadavky na odbornost i omlazení svého kabinetu. Pro Evropskou unii zárukou, že Německo bude spolehlivým členem v nastávající neklidné politické i ekonomické době.

Richard Seemann

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.