Německá společnost E.ON omezuje činnost

eon
14.10.2021 11:09
Ve stejné době, kdy u nás společnost Bohemia Energy s okamžitou platností zastavila svou činnost, bylo oznámeno Deutschlandfunkem, že ve Spolkové republice energetická skupina E.ON „prozatím zastavila přijímání nových zákazníků na dodávky plynu“. Důvodem je výrazný nárůst cen plynu. Společnost uvedla, že stávající zákazníci nejsou tím ovlivněni a samozřejmě plyn jim bude nadále dodáván a skupina bude i nadále plnit své úkoly.

Není jasné, kdy bude podnikání s novými zákazníky obnoveno. Nejprve bylo třeba navrhnout produkt, který bude odpovídat aktuálnímu vývoji na trzích s plynem. V posledních několika měsících se velkoobchodní ceny plynu v mezinárodním měřítku zvýšily na rekordní úroveň. Podle srovnávacího portálu Check 24 stouply náklady na megawatthodinu plynu 451 procent na 44,03 EUR ať už za vytápění, tankování nebo za účet za elektřinu: Spotřebitelé musí za energii platit stále více peněz. Jaké jsou důvody? Zůstane u trendu? Odpovědi expertů na tyto nejdůležitější otázky jsou, že se začátkem topné sezóny je prudký růst cen energií pro domácnosti zátěží. Dvouciferné procentní příplatky za rok znamenají, že mnoho německých občanů nemá v rozpočtech domácností žádný manévrovací prostor.

Růst cen energií má řadu příčin a následků - a experti předpokládají, že spotřebitelé budou muset být dlouhodobě připraveni na vyšší náklady na benzín, plyn nebo elektřinu. V posledních několika měsících ceny energií rostly vysokým tempem. Podle Spolkového statistického úřadu se náklady v srpnu ve srovnání s předchozím rokem zvýšily o 12,6 procenta. Topný olej vzrostl v průměru o 57 procent, palivo o 27 procent. U zemního plynu jsou průměrné náklady na domácnost s 20 000 kilowatthodinami roční spotřeby podle srovnávacího portálu Verivox průměrně 1402 eur ročně v říjnu 2021, zhruba o 300 eur vyšší než o rok dříve. Za elektřinu budou muset spotřebitelé zaplatit o 9,3 procenta více než loni. Soukromá domácnost, která potřebuje 4 000 kilowatthodin ročně, nyní platí přibližně o 100 eur více.

Francie, Itálie a Španělsko již oznámily, že zastaví růst cen energií nebo je zmírní vrácením daní. První výzvy k celoevropské úlevě pro spotřebitele jsou hlasité. Například v Německu Asociace měst a obcí nedávno požadovala zavedení dotací na vytápění pro osoby s nízkými mzdami a sociálně znevýhodněné domácnosti. Nová spolková vláda se brzy bude muset s tímto problémem vypořádat - zejména proto, že na evropské úrovni existují známky pohybu. Hlavy států a předsedové vlád EU se chtějí s vysokými cenami plynu vypořádat na svém summitu na konci října. Cílem by mohly být například společné nákupy plynu pro Evropu. Do hry byly také zahrnuty návrhy na strategickou rezervu plynu.

Rostoucí ceny energií vedly k výraznému zvýšení inflace v Německu a vůbec v Evropě. Protože energie musí být použita při výrobě mnoha zboží, mnoho produktů bude mít tendenci zdražovat. To je již evidentní na masivním růstu velkoobchodních cen, ale postihne to i maloobchodníky. Evropští politici se obávají vysokých cen energií, ale pokud jde o úsporu energie v soukromém sektoru, spotřebitelé mají mnoho možností. Spotřebu elektřiny lze například snížit použitím ekonomických elektrických spotřebičů nebo LED žárovek.

Změna dodavatele elektřiny nebo plynu se může právě teď v Německu vyplatit a pokud chtějí udržet nízké náklady na palivo, je jim doporučováno ve svém smartphonu používat aplikace, které řidičům ukazují čerpací stanice. V mnoha domácnostech jsou nižší náklady na vytápění nebo elektřinu možné také prostřednictvím investic, například do lepší izolace budovy nebo přechodu na moderní vytápění plynem nebo tepelným čerpadlem. Mnoho opatření je financováno ze státních grantů nebo půjček. A konečně, mít vlastní solární systém výrazně snižuje závislost na dodavateli elektřiny. Kromě toho existuje státní dotace ve formě výkupních cen pro solární energii. Na snížení ceny může mít vliv i uvedení Nord Streamu 2 do provozu.

Intervence EU ukazuje, jak vážná je situace, “píše HEILBRONNER STIMME:„ Tím, že svým členským státům umožní chránit spotřebitele před příliš vysokými cenami pomocí daňových výhod a dalších podpor, se snaží z kotle upouštět tlak. Protože jedna věc je jasná: Přijetí energetického přechodu stojí nebo padá s otázkou, zda si jej jedinec může dovolit. To platí nejen pro vysoce dotované elektromobily, ale také pro elektřinu, která již ve většině zemí nebude pocházet z jaderných nebo uhelných elektráren, ale z větrných turbín a fotovoltaických systémů.

Energetické společnosti mimochodem již dlouho uznávají, že to není úplně proveditelné. Ne nadarmo v současné době plánují plynové elektrárny na mnoha místech, která budou jednoho dne přeměněna na vodík. “BADISCHEN NEUESTEN NACHRICHTEN z Karlsruhe říká: „Takzvaný soubor nástrojů EU je dobře míněn, ale vzhledem k byrokracii, která je s tím spojena, začne platit až pozdě. Nyní je potřeba přímá podpora pro postižené domácnosti. Byly by představitelné energetické kontroly nebo vyšší příspěvek na bydlení. To by mohlo a musí být provedeno rychle. Protože zima se nestará o politické vakuum.“

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zbynek-fiala

V některých zemních (třeba v Británii) je řešení energetické chudoby součástí asociací pro sociální bydlení (nemáme). Vedle krátkodobých dotací se takové řešení soustřeďuje na pomoc se zaváděním úspor a zvyšování energetické účinnosti (máme Novou Zelenou úsporám) a na energetické poradenství. Energetická chudoba je obecné téma novel evropských směrnic pro obnovitelné zdroje a zelený přechod, musí se tím zabývat všechny státy. Je definována příjmově. Lze ji řešit i zvyšováním minimálních mezd a vytvářením příležitostí pro zvyšování příjmů v nejzranitelnější skupině, vedle dotací a výše uvedených úsporných a zefektivňujících opatření. Může být definována i geograficky, kdy marginální území s menší energetickou obsluhou mohou využívat různých výjimek a úlev.

Je to také samozřejmě otázka cen. Česko nyní prosazuje přechod od marginálních cen (nejdražší zdroj určuje ceny všem) k průměrným. Ceny u nás rostou rychle, ale z nižšího základu a nemusejí stoupat tak vysoko. To by bylo racionální, ale jen v případě, že nejde o odstranění podnětu k rychlé energetické změně. Smysl by to mělo jen s větší podporou decetralizované energetiky, která uteče z dosahu globálních cen. 

luis

Ano.

Dolare, dukáte, euro. Řekni co máme udělat a my to učiníme.

kameník

Ad. "...zavedení dotací na vytápění pro osoby s nízkými mzdami a sociálně znevýhodněné domácnosti." Dotace - to je řešení následků a ne příčiny problému. Tudy cesta nevede.