Německo obrátilo pozornost k Indii

merkel delhi
11.11.2019 10:54
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová v doprovodu čtyř ministrů a osmi státních sekretářů navštívila po usnesení Bundestagu Indii, aby s ní spolupracovala jako protiváhou k Číně a kromě rozvoje vzájemné spolupráce rozmrazila po šesti letech styky s Evropskou unií. Cestu podnikla ještě těsně před třicátým výročím konce berlínské zdi. Dostalo se jí uvítání které není v evropských zemích obvyklé.

Ve skutečnosti více než o konzultace šlo o restart vzájemných vztahů druhé nejlidnatější světové velmoci s Německem a Evropskou unií. V centru vzájemných konzultací vedle obchodních vztahů byly zahraniční a bezpečnostní otázky, inovace, digitalizace, zdravotnictví, ochrana klimatu a rozvoj vzájemných vztahů. O problémech týkajících se lidských práv jako je současná situace v Kašmíru a deficitech v zemi, která se označuje oproti Číně jako demokratickou, jak napsal jeden z německých komentátorů, se sice hovořilo, ale diskrétně za kulisami, když Merkelová konstatovala, že v této oblasti dnešní situace není uspokojivá. Vedle sebe v Asii stojí dvě jaderné velmoci stejně početné. Z nichž zatím Čína vytváří pětinásobek HDP Indie, ačkoliv ta má všechny předpoklady k bouřlivému ekonomickému rozvoji. Obě země přitom vycházely v roce 1990 ze stejné startovní úrovně.

Merkelová zdůraznila, že je nutno proto podpořit vzájemné poznání, k čemuž napomáhá skutečnost, že v současné době v Německu studuje dvacet tisíc Indů a pro další jsou zde dveře otevřené. Německo je připraveno v příštích pěti letech jen na modernizaci indické osobní dopravy věnovat miliardu Euro a pomoci vytvářet infrastrukturu v zemi téměř s jednou a půl miliardy lidí. Pomoci chce i s modernizací zemědělství, kde v pracuje polovina indického obyvatelstva, zatím co v Německu pouhá dvě procenta.

Bude přitom kooperovat v ochraně ovzduší, což podtrhla i skutečnost, že v době jednání byla dvacetimilionová metropole New Delhi pokryta dusivým smogem. Situace byla tak vážná, že vláda rozdávala miliony plynových masek, kterou nabídla i Merkelové, která si ji ze solidarity s postiženými odmítla nasadit.

Indický ministerský předseda Naréndra Módí zdůraznil, že jeho zemi chce mít Německo jako partnera nejen v klimatické politice, ale také v oblasti obrany. Celkem bylo podepsáno na dvě desítky ekonomických dohod mezi nimi obří dodávku tří set Airbusů A-320.

Německo již nyní je největším obchodním partnerem Indie v rámci Evropské unie, ta se zde umisťuje až na 26 místě. Je připraveno rozšířit podstatně indické dovozy potravin, ale ve výměně průmyslového zboží je překážka, kterou je omezení exportu do zemí EU. To má za následek, že zatím nemůže výměna zboží dosáhnout úrovně s Čínou. Módiho vláda sází proto nyní na přímé investice z Německa, které by vytvořily předpoklady, že kromě potravin by mohla vybudováním nových závodů začít vyvážet i průmyslové zboží. Merkelová na závěr své návštěvy přislíbila, že Německo Indii poskytne širokou pomoc v této oblasti přesahující výši větší než miliardu Eur.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.