Německo: Omikron nenahrazuje očkování

covid ohnostroj
18.1.2022 11:25
Stejně jako předchozí pondělí demonstrovaly večer tisíce lidí po celém Německu proti koronavirovým opatřením a případnému očkování. Protesty provázela hojná policejní přítomnost a na mnoha místech i protidemonstrace, přičemž došlo incidentům, protože byla porušena povinnost chránit ústa a nos. Kritici očkování na nich prohlašovali, že je účinnější nakazit se mírnější variantou Omikronu a tím účinněji se údajně chránit před koronou .

Před touto nadějí však rozhodně varoval německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, protože omikronová infekce nabízí malou ochranu proti jiným variantám. Nevidí alternativu k očkování v infekci mírnější omikronové varianty koronaviru, protože "neočkovaná osoba, která nyní dostane infekci Omikron, bude mít na podzim malou ochranu proti jiným variantám," napsal na Twitteru sociálně demokratický politik vlády Olafa Scholze. Lauterbach souhlasil s tweetem výzkumníka vakcín Floriana Krammera, který s odkazem na existující údaje tvrdí, že imunitní reakce vyvolaná omikronovou variantou je velmi specifická. Chrání sice proti omikronové variantě, ale nikoliv nebo jen slabě proti jiným variantám viru.

„Základní imunita, jak se jí dosahuje kompletním očkováním, však zahrnuje velmi širokou imunitní odpověď. Jinak nám hrozí velmi těžké týdny," varuje Lauterbach před vysokým počtem úmrtí a přísným omezením nemocniční léčby s ohledem na omikronovou vlnu a nízkou proočkovanost v Německu. V současnosti jsou nemocní především mladší lidé s mnoha kontakty, ale jakmile se ale senioři nakazí, počet hospitalizací se opět zvýší. Pak by mohl být nedostatek místa na jednotkách intenzivní péče a na normálních odděleních. V mezinárodním srovnání má Německo starší populaci s mnoha chronicky nemocnými lidmi - a to je "nebezpečí požáru".

Incidence poprvé stoupla na více než 500 a Institut Roberta Kocha RKI opět hlásil její vrchol celostátně v posledních sedmi dnech. V souladu s tím byla hodnota nově nakažených na 100 000 obyvatel a týden v neděli ráno 515,7 – a tedy poprvé nad hranicí 500. Ohnisko šíření viru je stále v severním Německu a podle RKI mají Brémy nejvyšší sedmidenní výskyt s hodnotou 1401,2. Následuje Berlín s 965,3 a Hamburk s 831,5. Šlesvicko-Holštýnsko zaznamenalo hodnotu 665,6. Ale i v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Braniborsku a Hesensku jsou nyní hodnoty opět nad hranicí 500.

Zdravotní úřady v Německu nahlásily RKI během jednoho dne 52 504 nových případů nákazy, přičemž před týdnem to bylo „jen“ 36 552 infekcí. Podle nových informací bylo v Německu během 24 hodin zaznamenáno 47 úmrtí, když ještě předtím za celý týden zemřelo 77 lidí. Virolog Christian Drosten pro „Tagesspiegel am Sonntag“ řekl, že mírnější varianta Omikronu v zásadě nabízí možnost dostat se do endemického stavu. "Teď by byla šance, za předpokladu široké imunity," protože. je virus trvale přítomen, ale existuje méně vln infekce a počet onemocnění tak zůstává v čase relativně konstantní.

Drosten upozornil, že dříve nebo později se každý bude muset nakazit Sars-CoV-2. "Ano, musíme se dostat do tohoto kanálu, neexistuje žádná alternativa," řekl. "Dlouhodobě nemůžeme udržet imunitní ochranu celé populace přeočkováním každých pár měsíců, to virus musí udělat. " Musí se šířit, ale na základě ochrany očkováním, které je ukotveno v běžné populaci" - jinak by "zemřelo příliš mnoho lidí". Aktuální počty proočkovaných proti koronaviru v Německu podle registru klesl. S Covid 19 je v intenzivní péči během jednoho dne o 58 na 2741 a 60 procent z nich je invazivně ventilováno. Kliniky však hlásí trend k většímu přijímání pacientů s onemocněním Covid – zejména na normálních odděleních.

"Tento nárůst na normálních odděleních již zaznamenáváme v některých regionech, například v Brémách, Berlíně, Hamburku a Šlesvicku-Holštýnsku," řekl prezident Německé nemocniční společnosti Gerald Gass. "Oproti předchozím vlnám v nadcházejících týdnech dorazí na normální oddělení více pacientů, protože pravděpodobnost těžkého průběhu je u Omikronu nižší." Budeme muset však odložit volitelné služby, což se týká ortopedických operací i terapií chronických onemocnění a onkologických pacientů. "Nemůžeme vyloučit, že to v mnoha případech povede i ke skutečným škodám", prohlásil Gass.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

JiB

Dobrý den pane Seemanne,

podle Vami citovaného tvrzení Omikron nechrání proti jiným variantám viru, zatímco očkování ano. Vy tomu vážně věříte?

Zkusme zapojit prostou logiku. Očkuje se vakcínami vyrobenými z původního Wuchanského kmene viru, zatímco Omikron vznikl postupnou mutací, jejíž jednotlivé mezivarianty má uložené ve svém genetickém kódu. Kde je podle vás prostou logikou pravděpodobnější větší imunita?! Ve vakcíně z původního viru, který zde již dávno není a nebo po prodělání nemoci tou evolučně nejnovější variantou?

Dále vakcinací do  svalu mužete získat jen a pouze imunitu proti dalšímu šíření viru v těle, ale nikdy nemůžete získa imunitu slizniční proti nákaze samotné.

Stále si myslíte, že vakcinace je lepší?!

Tím samozřejmě vám nechci bránit v očkování, pokud jste o jeho prospěšnosti přesvědčen. Jen odmítam akceptovat tendenční tvrzení jenž je v rozporu s prostou logikou.