Německo slavilo třicet let sjednocení

most špionů
5.10.2020 10:34
Oslavy jednoty k 30. výročí znovusjednocení Německa se konaly v sobotu v Postupimi. Důvodem bylo, že spolková země Braniborsko v současné době předsedá horní komoře parlamentu -Spolkové radě. Obřadu se zúčastnily občanské delegace ze všech 16 spolkových zemí s 230 vybranými hosty. Mezi nimi bylitaké bývalí spolkoví prezidenti Horst Köhler, Joachim Gauck a Christian Wulffa takébývalý kancléř Gerhard Schröder. Státní hymnu nesměli hosté na ceremonii zpívat kvůli současným hygienickým předpisům. Charakteroslavy musel být kvůli koronavirové pandemii významně změněn a mnoho plánovaných akcí bylo zrušeno nebo přeloženo.

Samotná Postupim - i když to nebylo záměrem pořadatelů - byla historicky spojena s vývojem Německa od Bedřicha Velikého až po Adolfa Hitlera, který zde v roce 1933 demonstroval převzetí své moci. Dvanáct let poté se zde konala konference vítězných mocností nad troskami jeho tisícileté Třetí říše, která vedla od rozdělení Německa až po jeho sjednocení.

Hlavní projev přednesl spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier který spolu se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou předtím zúčastnili ekumenické bohoslužby s rouškou. Přítomni byli i předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble a předseda německého Spolkového ústavního soudu Stephan Harbarth. Ústřední obřad se konal v proboštském kostele sv. Petra a Pavla.

 Berlínský arcibiskup Heiner Koch zde varoval před další sociální polarizací v Německu: „Lidé mohou rychle nechat svou demokracii promarnit a promarnit demokratické formy života,“ varoval biskup ve svém projevu. Protestantský regionální biskup Christian Stäblein nazval znovu sjednocení „fascinujícím krásným příběhem“. Poděkoval „všem na cestě jednoty“.

.Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier vzdal hold solidaritě Němců. „V těchto koronavirových dobách naše země ukazuje, že stojíme spolu, že jsme silní a jednáme odpovědně. Žijeme v nejlepším Německu, jaké kdy existovalo,“ řekl a poděkoval všem, kteří k tomu přispěli. Den jednoty je okamžik radosti, paměti a povzbuzení. Německo si našlo cestu do sjednocené, svobodné a demokratické země uprostřed Evropy. Navrhl zřízení památníku na pokojnou revoluci v NDR, kterou nazval velkým okamžikem, který bude mít navždy místo v německé demokratické historii. Před 30 lety ne všichni v Evropě měli radost ze sjednocení. Dnes mnoho zemí vzhlíží k Německu s uznáním

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová vyzvala obyvatelek odvaze. „Víme, že dnes musíme být znovu odvážní,“ řekla vrcholová křesťansko demokratická politička. „Odvážní prolomit novou půdu tváří v tvář pandemii, odvážní skutečně překonat stále existující rozdíly mezi Východem a Západem, ale také odvážní opakovaně požadovat soudržnost celé naší společnosti a pracovat pro ni,“ prohlásila kancléřka.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roland Olbert

KAM 

došlo současné Německo po třiceti letech a kdo je vlastně vítězem tohoto oslavovaného výročí,

jasně a srozumitelně vystihuje  přiložený obrázek :

Vítězem je  SED - Sozialistische  Einheitspartei  Deutschlands, tehdy za DDR  Honeckerova strana,

dnes jsou to  s vyjímkou  AfD  všechny strany zastoupené  v německém Bundestagu,

prioritně SPD, Die Linke  a fanatičtí Zelení.

Přesto se ještě mnozí  občané domnívají, že Západ pohltil  Východ - bývalou DDR. 

Hospodářsky ano, nikoliv politicky. Dnes je ve sjednoceném Německu více socializmu, než v tehdejším

Honeckerově  DDR a  jiné názory, než  levicové, sociálně demokrarické, jsou onálepkovány jako pravicově

populistické, extrémistické a vyhlášený boj proti všemu pravicovému už mnohde  nese známky posedlosti

a obsese.

Podívejte se  na některá  zasedání  Bundestagu, to je panoptikum DDR 2.0 .

Je to k neuvěření,  ale ta malá ryba opravdu  spolkla tu velkou.