Německo ve víru protestů

obrazek
20.12.2021 12:46
Stejně jako o předchozích víkendech vyšly v mnoha německých městech do ulic tisíce lidí. Protestovali proti povinnému očkování na koronavir a ochranným opatřením během pandemie.

V Hamburku podle policie na demonstraci pod heslem „Ruce pryč od našich dětí" se zúčastnilo kolem dvanácti tisíc lidí. Policie zablokovala několik důležitých ulic v centru druhého největšího německého města a podle nařízení, které vstoupilo v platnost teprve v pátek, museli všichni demonstranti – na rozdíl od předchozích týdnů – nosit ústěnky. Jusos, Zelená mládež a skupiny z levicové scény svolali tři protishromáždění za účasti několik set lidí.

Centrem města ve Schwerinu se podle policie pohybovalo kolem dvou tisíc lidí, což bylo více, než se očekávalo. Na plakátech demonstrujících stálo: „Zastavte očkovací šílenství“ nebo „Kancléři Scholzi jsme červená čára“. Mezi demonstranty bylo podle policie mnoho rodin s dětmi, kterým „důrazně doporučila“ nosit ochranné ústěnky.

Na protestní pochod v Düsseldorfu bylo zaregistrováno organizátory tisíc účastníků, ale policie odhadla počet skutečně přítomných na mnohonásobný. Aliance „Düsseldorf stojí proti“ vystoupila proti demonstraci s dvěma sty účastníky.

Navzdory zákazu plánované demonstrace se v centru Berlína sešli odpůrci pravidel proti Coroně. Policie hovořila o davu „v nižším třímístném rozsahu“ u Braniborské brány, mezi nimiž byli i turisté. Početné nasazené policejní síly se snažily, aby se demonstrace nerozvinula mimo stanovený prostor.

V Drážďanech demonstrovalo několik set lidí v automobilové koloně proti ochranným zdravotním opatřením. Podle policie se na protestní akci centrem města seřadilo na dvě stě vozidel, na kterých jejich účastníci připevnili protestní transparenty a plakáty vyzývající k ukončení omezení souvisejících s pandemií a vyslovili se proti povinnému očkování a požadavku na nošení ústěnek.

V Osnabrücku na dva tisíce lidí demonstrovalo proti politice spolkové i zemské vlády pod heslem „ O základních právech se nesmlouvavá“. Paralelního protishromáždění se zúčastnilo kolem dvou stovek lidí, podle údajů tamní policie.

Pravicová Alternativa pro Německo v Hannoveru svolala shromáždění u zemském sněmu Dolního Saska pod heslem „Konec 2G šílenství – svoboda pro zemi a občany“, na kterém se sešlo několik set lidí. Přesto, že by protest oznámen jako pokojný, policisté však museli opakovaně a důrazně vyžadovat dodržování ochrany před nákazou, jako je nošení roušky a odstupu.

V Bádensku-Württembersku vyšli lidé do ulic mimo jiné ve Stuttgartu, Karlsruhe, Freiburgu a Überlingenu. Přesto, že zde byly policii nahlášeny převážně jako poklidné na četných místech však došlo k několika porušením požadavku na ústěnky. Ve Freiburgu na protidemonstraci se účastnilo několik set lidí.

Demonstranti také proti vládním opatřením pochodovali centrem města v Düsseldorfu, Frankfurtu a Trevíru.

Podle policie se v několika městech v Bavorsku sešlo dalších tisíce demonstrantů.

FRANKFURTER ALLGEMEINE SONNTAGSZEITUNG se soucitně dívá na neočkované: "Každý, kdo naslouchá skeptikům očkování, si uvědomuje, že mnozí z nich jsou extrémně nešťastní. Čím více lidí je však očkováno, tím více pochybností vyvstává. Protože teď se musí tajně přiznat, že nikoho z očkovaných neznají, který by onemocněl, což jim hrdost nedovoluje. V rozhovorech s těmi, kdo o tom pochybují, to zní, jako by to bylo nesnesitelné. Přitom hněv vůči neočkovaným je pochopitelný a je čas konečně zaplnit tolik vzývaný příkop, než ho nikdo nebude schopen překročit, "varuje frankfurtský list.

WELT AM SONNTAG přináší rozhovor s rakouským kancléřem Karl Nehammerem, který varuje před spoluprací mezi pravicově extremistickými odpůrci očkování z Rakouska a Německa. "V pandemii korony tito odpůrci z Německa a Rakouska úzce spolupracují. Tito extrémní antidemokraté se zformovali a pokusili se překročit hranice, aby využili nálady mezi těmi, kdo byli proti očkování a ještě je rozdmýchali. To je nebezpečné a proto musíme jednat společně proti nim, řekl Nehammer pro renomovaný list.

RHEINPFALZ AM SONNTAG z Landau popisuje: Omikron přichází a ohrožené jsou i děti a mladiství, protože často nejsou očkováni. Korona mutanta je také pravděpodobně nebezpečnější pro ně, kteří zatím téměř nikdy neměli těžký průběh Covidu. Stálý výbor pro očkování Kochova institutu Stiko nestíhá rychle dát obecné doporučení k očkování pro všechny děti, i když nyní existuje dostatek údajů, které ukazují, že imunizace nevede k ničemu špatnému. Vzácné případy myokarditidy se téměř vždy rychle vyléčily. V tomto ohledu je u dětí riziko rozvoje závažného průběhu léčby přípravkem Omikron brzy vyšší než pravděpodobnost rozvoje komplikace očkování. Velké a spolehlivé studie na toto téma nejsou prováděny v Německu, ale především v USA, kde schvalovací procedury patří k nejpřísnějším na světě. Proč tedy Stiko tak dlouho váhá s přijetím doporučení?“ ptá se list.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.