Německo zavede vládního pověřence proti rasismu

polizei 20
21.10.2020 11:20
Spolková vláda se dohodla, že bude jmenován vládní pověřenec proti rasismu, což se však stane teprve po příštích parlamentních volbách. Po měsících sporů nechá ale vypracovat zprávu o vlivu rasistů na policii poté, co byly odhaleny pravicově extremistické chatovacích skupiny v jejich řadách. Stalo se tak poté, co spolkový ministr vnitra a domoviny Horst Seehofer odmítl studii o rasismu v policii.

Trvá na tom, že musí zahrnovat i obtíže v každodenním životě bezpečnostních pracovníků. Uvedl, že vyšetřování se musí soustředit i na rostoucí násilí vůči policistům a politiku nulové tolerance úřadů vůči pravicovému extremismu, rasismu a antisemitismu. Německá tisková agentura již citovala z interního dokumentu o studii, která je nyní plánována. Říká, že policisté by neměli zůstat sami se svými zkušenostmi a mezi nimi až na ojedinělé výjimky neexistuje žádná tolerance vůči extremismu, rasismu a antisemitismu.

Poslanecký klub sociálních demokratů uvítal souhlas spolkové vlády, zejména proto, že celé měsíce volal po vědecké studii o rasismu mezi policií. Považuje přitom za správné, že má také poukázat, jak je vystavena násilí a nenávisti Problémem však je že Seehofer mění své nápady z hodiny na hodinu, prohlásil vicekancléř Olaf Scholz.

Vicešéf parlamentní skupiny liberálních Svobodných Thomas Roth poukázal, že však teprve nyní se ministr vnitra probouzí a díky jemu bude studie o rasismu zpožděna. Šéf pravicové Alternativy pro Německo Tino Chrupalla naopak ministra kritizuje, že předtím týdny ujišťoval, že nebude probíhat žádná studie rasismu a nyní se vzdává pod tlakem sociálních demokratů. Najednou mu nezáleží na tom, zda je policie tímto způsobem postavena do špatného světla.

Nadace Amadeu Antonio zabývající se krajně pravicovými stranami, rasismem a antisemitismem hovoří o „podivném kompromisu“. Vyšetřování potíží, které mají policisté v každodenním životě, nemá absolutně nic společného se studií o rasismu a není řešením problému. Primárním cílem musí být vychovávat policii a povzbuzovat občanskou společnost k opozici vůči krajně pravicové kultuře v celé zemi .

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.