Německy hovořící oblasti zostřují boj s virem

německo hranice
16.3.2020 14:12
Německy hovořící evropské státy podstatně zostřují opatření v boji proti koronaviru. Drastická opatření především byla vyhlášena v neděli ústy rakouského kancléře Sebastiana Kurze za situace, kdy je v zemi na devět set osob nakažených a jeden zemřel. Obyvatelstvu bude především omezen svobodný pohyb ve veřejném prostoru, což bude kontrolováno policií. V rámci toho budou uzavřeny restaurační místnosti a shromažďovat se může odůvodněně, jak se praví v rozhodnutí, pouze maximálně pět lidí. Obyvatelstvo bylo vyzváno, aby zůstalo ve svých domovech a vycházelo na veřejnost především jen za prací a nákupem potřebných potravin.

Meklenbursko - Přední Pomořansko jako poslední  spolková německá země se rozhodla od pondělí uzavřít veškeré školy  včetně jeslí. Na základě výzvy spolkové kancléřky Angely Merkelové omezit na nejmenší nutnou míru sociální styky mezi obyvatelstvem,  durynské ministerstvo zdravotnictví zakázalo účast na shromážděních nebo akcích více než padesáti osob, které následují postupně i další části federativního Německa. Berlín s více jak tři sta nakaženými na

příklad od úterka    uzavírá veškeré restaurační a barová zařízení. Bavorský ministerský předseda Markus Söder vyzval, aby v boji proti koronaviru byla nasazen i Bundeswehr. Zejména pomoci zdravotním personálem, lékaři, zařízením laboratoří a lůžky.

Spolková ministryně výživy Julia Klöcknerová přitom vyzvala obyvatelstvo, aby přestalo vykupovat potraviny, protože je jich dostatek. Apeluje, aby lidé nakupovali jen takové množství, které mohou spotřebovat a odpovědně je proto skladovat, aby nedošlo k jejich zkažení, praví se ve výzvě.

Obdobný problém nastal ve Švýcarsku, kde kupující často stáli před prázdnými regály, které nestačil personál doplňovat. Ještě nikdy takovou situaci konfederace nezažila a obdobné  televizní záběry znalo před tím obyvatelstvo jen  ze vzdálených zemí. Nákupní horečka nastala poté, co  spolková rada oznámila další opatření  proti epidemii koronaviru. Jde o uzavření škol a zákaz shromažďování více jak padesáti osob s platností do šestého dubna. Stalo se tak na základě stoupajícího počtu onemocnělých osob. Do soboty bylo potvrzeno 2200 případů doprovázených 14 úmrtími.

Rovněž lichtenštejnský šéf tamní vlády Adrian Hasler varoval před panikou, protože obyvatelstvo po oznámení, že budou zavedeny další restrikce,  stálo  před vykoupenými regály. Zdůraznil, že knížectví má dohodu se Švýcarskem na dodání jakékoliv množství potravin na jejich doplnění.  Stalo se   tak poté, co vláda oznámila uzavření škol, gastronomických zařízení, které bude platné počínaje začátkem týdne  po  prvních dvou onemocněnělých osobách.

 Od pondělí  bylo přerušeno rovněž v Lucembursku na všech školách vyučování a uzavřeny veškerá společenská, kulturní, gastronomická a sportovní zařízení.  Nařízeny byly rovněž hraniční kontroly. Premiér Xavier Bettel zdůraznil, že všechna tato opatření se zavádějí s cílem co nejvíce redukovat epidemii koronaviru, která při šedesáti nakažených si vyžádala jednu oběť. Vykupování potravin označil za zbytečné, protože všechny životní potřeby jsou zajištěné.

Německý spolkový ministr vnitra a domoviny Horst Seehofer vyzval, aby v rámci Evropské unie byly zavedeny hraniční kontroly a nařídil je s pěti sousedními státy.  Je to v zájmu ochrany  zabránit infekčnímu riziku rozšiřování  viru prostřednictvím přeshraniční dopravy. Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spah v této souvislosti vyzval cestující z Itálie, Rakouska a Švýcarska, které se vracejí do Německa, aby zůstali čtrnáct dní doma a přerušili po tu dobu kontakty.

       

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.