Německý kancléř udělal v koalici překvapivě pořádek…

scholz welt youtube
7.1.2022 11:21
Co bychom si namlouvali. Když už máme tu Evropskou unii, tak ať alespoň přestane totálně střečkovat. To by míru trpělivosti nás Čechů včetně těch, kteří úspěšně snižují procento důvěry EU na čtvrté místo od konce a nejsou fandové do Green dealu či nechtějí zítra vyhlásit válku Rusku mohlo jen a jen zhoršit. A zcela určitě nejde jen o nás.

Dosavadní hlášky z nově vzniklé koalice SPD-Zelených-FDP, vyvolávaly u českých politiků jak na vládní úrovni tak na opoziční velké rozpory a budily podezření, že Německo není schopno jednat jako pragmatický mezinárodní partner, který ucukne, když někdo zadupá.

Zatímco Angela Merkelová racionálním manévrováním udržela pro Německo, ale i kupříkladu částečně pro nás, Nordstream II, přes fanatický odpor Polska, či pobaltských zemí a ještě větší odpor (a stále nekončící) nepřeberného množství amerických politiků, po německých volbách to díky prohlášení zelených politiků vypadalo, že je všemu konec. A nový kancléř Olaf Scholz mlčel. A pak přišel návrh Evropské komise na začlenění jaderné energie a plynu byť za určitých podmínek mezi tzv. čisté energie požívající podporu finančního kapitálu. A zelení ministři opět zaburáceli, že nikdy, že pomyslně jen přes jejich mrtvoly. A kancléř opět mlčel. A potom přišly jakobínská prohlášení ministryně zahraničních věcí, že je třeba proti Rusku kvůli porušování lidských práv rázně zakročit. A potom to přišlo.

Scholz svolal společný dýchánek, prohlásil, že jde o Chefsache a výsledek je jasný. V otázkách jádra a plynu se Německo na zasedání Evropské rady zdrží hlasování a nebude blokovat možnou dohodu. A pokud jde o Rusko, pak Scholz intenzivně začal dojednávat setkání s Putinem, které se dokonce může konat ještě do konce ledna.

To, že naši politici jsou ve vztahu k Rusku a Číně idioti od Babiše k Fialovi a spol., mnohý ví, to že Zelení jsou něco podobného už jsme si také řekli. Ale představa, že šéf státu, byť ekonomicky nejmocnějšího v Evropě, ale zároveň vlastními rozhodnutími vědomě nejzávislejšími na dodávkách ruského plynu nebude komunikovat s Ruskem si mohou myslet jenom hlupáci.

A tak se Německo bez velkých proslovů a la Angela vrací jako klidná síla do řídící pozice. A mimochodem, je docela sympatické, že z komuniké vyšlém v tisku, proč Německo nebude hlasovat proti jaderné energii je kromě Francie zmíněn odkaz i na respektování pohledu České republiky v této otázce.

Netřeba jásat. Ale kdykoliv zvítězí racionální postoj, je třeba alespoň trochu zatleskat.

Tak možná ten Scholz zdaleka nebude tak špatný a umí si říci své.

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.