Nepokoje ve Spojených státech

minneapolis
29.5.2020 17:57
Americký prezident a zejména jeho Republikánská strana a její zákonodárci v Kongresu USA mají velkou snahu mistrovat celý svět. V současné době schvaluje americký zákonodárný sbor - Kongres - zákon, který je zaměřen proti Číně pro údajné pronásledování muslimských Ujgurů a z nějž mají vyplynout sankce vůči Říši středu. Američané se také mj. rádi zabývají porušováním lidských práv v Hongkongu.

Žádná země světa ani silná, ba ani ta nejslabší se nevzdá suverenity nad územím, které je její součástí. Zejména pokud je obýváno etnicky shodným obyvatelstvem, jako je v příslušné zemi de facto státní národ. Přesně stejný problém řeší Čína s Hongkongem. Pokud někdo z hongkongských demonstrantů přichází s nápady na osamostatnění tohoto města, tak je zřejmé, že se to Číně nemůže zamlouvat. Je to jako kdyby se některý ze států americké Unie chtěl osamostatnit a vystoupit ze svazku Spojených států. Anebo ještě názorněji, pokud by to chtěl udělat například stát New York, třeba proto, že administrativa prezidenta Trumpa nezvládá pandemii koronaviru právě ve státě New York.

Před pár desítkami hodin došlo k nepřiměřenému zákroku bílého policisty vůči Afroameričanovi při prakticky běžné kontrole, kterou policista dělal. Není to poprvé, co se něco podobného stalo, že po nepřiměřeně tvrdém policejním zásahu, Afroameričan zemřel (policista mu tak dlouho klečel na krku, až dotyčný vypustil duši). A vypukly rozsáhlé nepokoje. A nejen v Minneapolisu, kde se incident stal, ale i v několika dalších amerických městech, s tendencí se rozšířit dál. Situaci, kdy lidé v USA pociťují nepochybně frustraci v důsledku nepolevující pandemie koronaviru, je k tomu připravena vhodná živná půda. Naštěstí v Evropě naprostá většina vlád postupně uvolňuje tvrdou svěrací kazajku karanténních opatření, která svírala společnost a její občany. V USA to má jiná pravidla.

Trochu to vychází z toho, že americký prezident, podobně jako brazilský nebo běloruský prezident, projevuje v souvislosti s řešením pandemie naprosto diletantské názory v situacích, ve kterých by měli rozhodovat především odborníci. Anebo si názor odborníků alespoň vyslechnout a zařídit se podle něj. Uvidíme, jak se dál bude vyvíjet situace ve Spojených státech. Zdá se, že v americké společnosti je nahromaděné napětí (přes 30 milionů nezaměstnaných), které nyní získalo svůj ventil. Kde se celá věc zastaví, se uvidí v příštích dnech, nedej bože v příštích týdnech.

V každém případě teď bude problém jisté věrohodnosti vystupování amerických představitelů, při kritice údajných či skutečných násilností v jiných zemích.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Supman

Naprosto s Vámi souhlasím (p. Volný) a ještě dodám, že mluvit o názoru "odborníků" je také pouhé politikum, neboť se ukazuje, že většina mediálních a vládně-nevládních odborníků je v dnešní době vázána na zájmová lobby a v případě různých pandemických  "prymulů" je vazba na farmaceutické zájmy jasná...

Jiří Volný st.

Tady vůbec nejde o souvislost s koronavirem. Zkrátka soužití bílých a černých je velmi problematické až nemožné. George Floyd byl mimořádně silný chlap, jinak by na něm nemuseli klečet tři policisté. Není správné, že starosta a guvernér ustupují nátlaku, který se projevuje takovými "mírumilovnými" prostředky jako vypalováním policejní stanice i s policisty, nikdo nebyl vzat do vazby, útokem na zasahující hasiče a hlídkující policisty nebo rabováním obchodů. Policisté, kteří konali svou práci, budou pravděpodobně obviněni z podílu na vraždě. Jak se to asi bude líbit jejich kolegům a většině bílé komuninity ve státě Minnesota? Kolik policistů bylo napadeno nebo zabito v posledních letech "hodnými" afroameričany? Být policejním funkcionářem v Minneapolis, tak svolám tiskovku s dvaceti kolegy za zády a demonstrativně přenechám svou nevděčnou práci přítomným politikům a novinářům.

150let neřešené problémy nesou své ovoce, nejen v USA, ale také například v Zimbabwe nebo Jihoafrické republice. Osobně mi bylo doporučeno ve městě Wittbank, podle Zulů Emalahleni, příslušníky bezpečnostní služby, abych se nevzdaloval v noci dále než 200m od hotelu. Tohle chceme i u nás?

Zkrátka soužití různých kultur, ras a národů je problematické, viz naše soužití s Němci nebo Romy. Měli bychom na to pamatovat až budeme zase horovat pro přijetí uprchlíků. Romskou otázku jsme nevyřešili, ani za sto let nebude vyřešena a někdo chce přilévat olej do ohně v podobě tzv.sirotků. 

Dona

Ktorá strana vládne v USA, je irelevantné. Jediný rozdiel je v tom, že Demokratickú stranu volia prevažne farební Američania. A práve tento fakt potvrdzuje, že demokrati ani v čase svojej vlády - dodnes nezlepšili život svojich voličov. 

Obidva tábory podporujú zbrojenie, vojenské konflikty v zahraničí, miešajú sa " do kuchyne " v každom štáte - a tým arogantne zakrývajú svoje vlastné nedostatky. Dokonca to propagujú ako správnu demokraciu a slobodu. Že sa im darí ohlupovať iné národy, to je realita - v Európe, v Hongkongu.... Že to má žiadúci účinok, o tom už inteligent nemôže pochybovať. Demokracia ala USA je vzorom pre cca 200 štátov sveta. Preto taká maličkosť, ako je smrť jedného amerického černocha, nezvráti adorovanie Spojených štátov.

Lebo americká demokracia má svoje pravé meno - USD = americký dolár. Americké strany a deep state veľmi dobre vedia, že USD zakryje všetko bahno, špinu a zločin. Vedia, že si nikto netrúfne spochybňovať politiku USA doma , a ani v zahraničí. Naopak, všetci súhlasne prikyvujú, plnia aj nevyslovené americké želania, nepotrebujú dôkazy - stačí im , že to povedal Veľký Brat. Amen.