Nord Stream v ohrožení

nord stream 2
7.9.2020 09:51
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová pro ní nezvykle rozhodným způsobem odsoudila vražedný útok na kremelského kritika Alexeje Navalného, který se nachází na berlínské klinice Charité. Jednoznačně prohlásila že jde o zločin proti němu, který je namířen proti základním hodnotám a základním právům a svět proto nyní očekává odpovědi od Ruska.

Její vystoupení je charakterizováno v Německu jako „Paukenschlag“ - rána do bubnu, která byla nečekaná - od ženy, která obvykle dělá cokoli jiného než tento způsob komunikace s Ruskem.   Pokud by její slova zůstala bez následků,  zdiskreditovalo by to její  postoje. Svět nyní čeká na odpovědi - nejen od Ruska, ale také od Merkelové a německé vlády. Jak konstatovala německá veřejnoprávní televize ARD nelze to řešit vypověděním několika ruských diplomatů, protože „jediným sankcím kterým Putin rozumí, musí být ekonomicky hmatatelné.“

V této souvislosti stále více se dostává do popředí jak politiků, tak sdělovacích prostředků, že nejúčinnější by bylo přerušení prací na  plynovodu spojujícího Německo s Ruskem - Nord Streamu 2. Bylo by to však pro Merkelovou obzvláště hořké, protože projekt je téměř hotový a její vlastní volební obvod v Meklenbursku-Předním Pomořansku by z toho měl velký ekonomický prospěch.

Všechny strany Spolkového sněmu požadují objasnění případu. Ale tím podobnosti končí. Strana Levice a Alternativy pro Německo (AfD) vystupují proti zmrazení výstavby Nord Stream 2. „Rusko teď nevidím jako problémového partnera,“ řekl mluvčí AfD Tino Chrupalla. A důkazy zatím nejsou k dispozici: „Proto varuji před ukvapenými rozhodnutími a především před předsudky“. Představitelka největší opoziční strany Spojenectví 90/Zelení Katrin Göringová-Eckhardtová požaduje, aby byly  vyvozeny  vážné důsledky ve vztazích vůči Rusku. Rovněž liberální   FDP požaduje nastolení tohoto problému. Význačný politik, předseda zahraničního výboru Bundestagu za křesťansko demokratickou  CDU  Norbert Röttgen  navrhuje, aby nebyl dostavěn rozestavený plynovod a   sociálně demokratický spolkový ministr zahraničí Heiko Maas vystoupil v prestižním  „Bild am Sonntag“ s prohlášením, že jeho dostavba  bude spojována s případem s Navalným.

Známý právník a diplomat Wolfgang Ischinger, organizátor mnichovské mezinárodní bezpečnostní konference  přitom varuje, že  nelze  požadovat úplnou blokádu Ruska. "Potřebujeme Rusko v politice v oblasti klimatu, v politice na Ukrajině, v mnoha dalších oblastech. Nemůžeme nyní postavit zeď mezi Západem a Ruskem. Nelze přehlédnou ani  postoj Donalda Trumpa,  že zatím nemá důkazy pro verzi pokusu zavraždit  Nevalného Kremlem, a to přesto, že již dlouhý čas požaduje pozastavení výstavby plynovodu. Děje se tak prvotně z ekonomických důvodů, kdy Američané hledají odbytiště pro svůj břidlicový plyn v Evropě.

Pokud by měla být uvedena hrozba se zastavením výstavby plynovodu, musela by  Evropská unie  souhlasit s novými protiruskými sankcemi. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn je přinejmenším skeptický. V rozhovoru s  ARD prohlásil, že „členské státy EU však mají vždy své vlastní národní zájmy, které jsou často daleko od sebe.“ V zahraničně politických rozhodnutích je vyžadována jednomyslnost a ta by byla těžko v této otázce dosažena. 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Nemecko zrejme dostalo zásadnú výstrahu, ktorej nedokáže vzdorovať. 

Nemecko si nemôže dovoliť hnať do krajnosti konflikt s USA, a ani snívať o samostatnej politike. V podstate ani jeden európsky štát. 

Náhly a nečakaný obrat A. Merkel potvrdzuje silný úder na solar plexus. Na druhej strane,  A. Merkel, ako aj Lukašenko, či Vučič.... lavírujú medzi Západom a Východom, medzi snahou o samostatnú politiku a bezmocnosťou voči sile amerického dolára, medzi obranou vlastného štátu a dobrovoľným vazalstvom, medzi pragmatizmom a zeleným šialenstvom........

 

Jiří Volný st.

Je to pouhé promyšlené gesto frau Merkel. Vložené prostředky a ekonomika vůbec, potažmo nahrazování uhlí plynem, mají obrovskou váhu a prosazují se nezávisle na tom, kdo stojí v čele státu.{#emotions_dlg.sealed}